Wczytuję dane...

Poradnik dla rodziców jak wychować dziecko niemowlaka

Poradnik dla rodziców jak wychować dziecko niemowlaka

  Thomas B. BRAZELTON - dr nauk medycznych, założyciel Oddziału Rozwoju Dziecka przy Szpitalu Dziecięcym w Bostonie, profesor pediatrii Szkoły Medycznej na Uniwersytecie Harvarda. Wprowadził do szkolenia pediatrycznego koncepcję „przewidywać i prowadzić". Jest autorem ponad 200 prac naukowych i 30 książek dla specjalistów i laików, między innymi serii The Brazelton Way. Jego program telewizyjny What every baby knows był emitowany przez 12 lat i zdobył nagrodę Emmy oraz trzy Ace Awards. Brazelton otrzymał wiele nagród, między innymi Nagrodę C. Andersona Aldricha za wybitny wkład w dziedzinie rozwoju dziecka, przyznaną przez Amerykańską Akademię Pediatrii, oraz Nagrodę Wood-rowa Wilsona za wybitną służbę na rzecz społeczeństwa, przyznaną przez Uniwersytet Princeton.

  Joshua D.Sparrow - dr nauk medycznych, psychiatra dziecięcy i ogólny, profesor nadzwyczajny na wydziale psychiatrii Szkoły Medycznej Uniwersytetu Harvarda, kierownik przychodni w Szpitalu Dziecięcym w Bostonie oraz dyrektor działu inicjatyw specjalnych w Brazelton Touchpoints Center. Współautor ośmiu książek napisanych wspólnie z doktorem Brazeltonem, w tym serii The Brazelton Way.


   Od czasu, gdy w 1992 roku ukazał się pierwszy tom książki Rozwój dziecka1, wielu rodziców i pracowników medycznych namawiało mnie do napisania kilku krótkich, praktycznych książek omawiających typowe wyzwania, przed jakimi stają rodzice w procesie wychowywania dziecka. Do najważniejszych z tych wyzwań należą: opanowanie płaczu, wprowadzenie dyscypliny, usypianie, trening czystości, rywalizacja między rodzeństwem i żywienie. Tematy te omawiamy w kolejnych poradnikach.
   Pięćdziesiąt lat pracy w charakterze pediatry pozwoliło mi zaobserwować, że problemy, które pojawiają się we wspomnianych obszarach rozwoju dziecka, z reguły są bardzo przewidywalne. W serii krótkich poradników podjąłem zatem próbę omówienia trudności, z którymi rodzice z pewnością zetkną się w momentach przełomowych, kiedy ich dziecko ulegnie regresowi przed dokonaniem kolejnego skoku rozwojowego. Poradniki te przedstawiają punkty zwrotne w rozwoju - w kontekście płaczu, dyscypliny czy snu - ułatwiając rodzicom lepsze zrozumienie zachowań malucha. Każda książka oferuje również konkretne rady, jak wspomagać dziecko w pokonywaniu czekających je wyzwań, tak aby jego rozwój przebiegał harmonijnie.
   Ogólnie seria koncentruje się na zagadnieniach charakterystycznych dla pierwszych sześciu lat życia, choć sporadycznie odnosimy się również do kłopotów ze starszymi dziećmi. W ostatnim rozdziale każdej książki omawiamy problemy szczegółowe, należy jednak pamiętać, że ze względu na niewielką objętość nasze poradniki nie mogą wyczerpać danego tematu. Nie mogą też zastąpić specjalistycznej diagnozy lekarskiej ani leczenia. Mamy nadzieję, że posłużą rodzicom raczej jako czytelne drogowskazy, pomocne w trudnych dla dziecka momentach przełomowych przed nadejściem kolejnych pasjonujących etapów rozwoju. Źródła dla rodziców poszukujących bardziej szczegółowych informacji zamieściliśmy w bibliografii.
    Podobnie jak w przypadku obu tomów Rozwoju dziecka zaprosiłem do współpracy doktora Joshuę D. Sparrowa, aby wzbogacić swoje poradniki o punkt widzenia psychiatry dziecięcego. Wprawdzie typowe trudności związane z karmieniem, takie jak odmowa jedzenia, odstawianie od piersi czy zamieszanie przy posiłkach, są powszechne i przewidywalne, to jednak stawiają rodziców przed trudnym i odpowiedzialnym zadaniem. Zwykle są to problemy przejściowe i niezbyt głębokie, ale bez wsparcia i zrozumienia mogą przytłoczyć rodzinę i poważnie zakłócić rozwój dziecka. Nie chcemy zarzucać rodziców nadmiarem rad, które mogłyby ich powstrzymać od podążania za rodzicielskim instynktem i intuicją, pragniemy raczej zaoferować im wsparcie, tak bardzo potrzebne w dążeniu do zrozumienia dziecka i utwierdzeniu się we własnej wiedzy i kompetencjach. Mamy nadzieję, że proste i przystępne informacje zawarte w naszym poradniku pomogą uniknąć tych niepotrzebnych zawirowań, a rodzicom dodadzą otuchy i sił w chwilach zwątpienia oraz przywrócą im radość płynącą ze wspomagania dziecka w rozwoju.

Grzeczne Dziecko
Karmienie Dziecka
Sen Dziecka