Co Nam Ofiarował Chrześcijanin Wschodu?
Wczytuję dane...
KOD: 83-89375-15-X
Autor: Jacek Konarski
EAN: 838937515X
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Kos
'

Wprowadzenie do książki

Co nam ofiarował chrześcijanin Wschodu?

   Zaryzykuję twierdzenie, że wystarczą tylko trzy słowa do opisania osobowości i twórczości Anthony''ego de Mello. Tymi stowami-kluczami są: „chrześcijaństwo", „Wschód" i „modlitwa". Esejowi napisanemu dla teologicznego czasopisma Concilium hinduski jezuita nadał tytuł: Chrześcijanin Wschodu mówi o modlitwie. Z całą pewnością był chrześcijaninem. W krótkiej przedmowie do Śpiewu ptaka wyznał, że Kościół był dla niego duchowym domem i że to właśnie Kościół ukształtował i uformował go jak matka. Jednak na sposób jego bycia chrześcijaninem bardzo mocno wpłynęła również duchowa kultura Wschodu, którą z tego powodu również mógł uważać za swą matkę. Ta podwójna przynależność stała się w jego życiu źródłem bardzo szeroko rozumianej modlitwy. Terminem tym określał de Mello - jak zauważa jego przyjaciel Carlos G. Yalles - wszystkie swoje przemyślenia (i ćwiczenia praktykowane) w danej chwili. W rezultacie tym pojęciem można również określić wszystko, co de Mello napisał, aby pomóc innym w ich duchowym rozwoju.
   Pisząc o hinduskim jezuicie sięgam do wspomnianych wyżej słów-kluczy: „chrześcijanin", „Wschód" i „modlitwa". Oto pojęcia, przy pomocy których - na najbardziej elementarnym poziomie -można określić jego tożsamość. Nie ma więc wątpliwości, że de Mello sam siebie uważał za chrześcijanina. Nazywając zaś siebie chrześcijaninem Wschodu wskazał na swe kulturowe środowisko.
wskazując jednocześnie na te, które jego zdaniem, nie są najbardziej istotne (np. pytanie o naturę życia po śmierci). Jego teologia i antropologia obfitują w akcenty apofatyczne. Umiejętnie demaskuje również wszelki fałsz na drodze do świętości.
   Nie ukrywam, że pisma hinduskiego jezuity wywarły na mnie wrażenie. Ich lektura nie doprowadziła mnie do utraty chrześcijańskiej tożsamości, lecz wprost przeciwnie - dzięki nim moje spojrzenie na fundamentalne kwestie dotyczące życia religijnego zostało pogłębione, a jednocześnie w pewien sposób poszerzone. Dzięki niemu odnalazłem więcej wartości chrześcijańskich w łonie innych tradycji duchowych. Myślę, że de Mello ujawnił wiele miejsc teologicznych w pozachrześcijańskich nurtach religijnych. Czytałem napisane przez niego książki jako chrześcijanin, dostrzegając w nich treści, z którymi zapoznałem się wcześniej, studiując pisma uznanych chrześcijańskich pisarzy duchowych. Postanowiłem więc przedstawić najważniejsze, jak mi się wydaje, jego intuicje na tle aprobowanych przez Kościół koncepcji życia duchowego. Chcę przez to powiedzieć, że w moim przekonaniu poglądy hinduskiego jezuity nie stoją w sprzeczności z duchowością chrześcijańską, lecz wręcz przeciwnie, są z nią zgodne, choć często wyrażane w nowy, oryginalny sposób.
   Porównanie to z całą pewnością nie będzie pełne, lecz dość wybiórcze, nie było bowiem moim celem dokonanie pełnej prezentacji, lecz tylko wskazanie na to, co mi się wydaje najbardziej charakterystyczne dla jego duchowej wizji. Zresztą, jak już wspomniałem, sam de Mello również nie starał się powiedzieć o wszystkim.

'

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Jacek Konarski

  • Liczba stron: 

    185

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    83-89375-15-X

  • Rok wydania: 

    2003

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...