Dieta Niskowęglowodanowa
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-89822-48-2
Autor: Amanda Cross
EAN: 9788389822482
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Samp

Wprowadzenie do książki

Dieta niskowęglowodanowa

   Dieta niskowęglowodanowa stała się ostatnio niezwykle modna wśród gwiazd i postaci życia publicznego. Niestety, wiele z tych osób posunęło się w niej do nie tylko niedozwolonych, ale i niezdrowych ekstremów , a przez to jedzenie o niskiej zawartości węglowodanów zyskato ztą stawę i wciąż budzi mnóstwo kontrowersji na całym świecie.
    Niemniej, zdrowy rozsądek podpowiada nam, że powinniśmy myśleć o ograniczaniu ilości spożywanych węglowodanów złożonych i wyeliminowaniu z diety niezdrowych cukrów rafinowanych, którym dużej mierze zawdzięczamy światową epidemię otyłości i innych wyniszczających chorób.
   Cukry rafinowane są bez wątpienia wygodne w użyciu, można je długo przechowywać, mają natomiast poważną wadę - nie służą naszemu zdrowiu. Zwłaszcza w przypadku osób z nadwagą jedzenie obfitujących w nie pokarmów może tylko pogorszyć problem.
   Jeśli rafinowane cukry pojawiają się regularnie w Twojej diecie, bądź też stanowią jej podstawę, warto byłoby raz jeszcze zastanowić się nad tym, co jesz. Dieta bogata w przemysłowo przetworzone produkty spożywcze może okazać się wyniszczająca dla zdrowia, doprowadzić do otyłości i innych poważnych chorób, takich jak nowotwory, choroby układu pokarmowego i krwionośnego oraz cukrzyca. Na takiej diecie korzystają tylko:

  • dentyści - robiący porządek z Twoimi psującymi się zębami, 
  • firmy farmaceutyczne - sprzedające leki na dolegliwości układu immunologicznego i przewlekłe, wyniszczające choroby, 
  • producenci żywności - którym zależy tylko na zyskach. 

   Jeśli więc zrezygnujesz z węglowodanów rafinowanych na rzecz rozsądnych ilości węglowodanów naturalnych i innych alternatywnych składników pożywienia, które proponujemy w tej książce, nie będzie miało to nic wspólnego z hołdowaniem jakiejś kolejnej modzie, ale będzie po prostu przejawem troski o zdrowie.

Przetwarzane przemysłowo węglowodany niszćzą Twoje zdrowie

   Mimo że węglowodany złożone są istotnym składnikiem naszego pokarmu, crzetworzone przemysłowo cukry nie mają żadnych właściwości odżywczych. Produkowane i przetwarzane na masową skalę produkty spożywcze pozbawiane są błonnika i składników odżywczych.
   Na przykład w trakcie oczyszczania i przetwarzania mąka i cukier razem z naturalną brązową barwą tracą wszelkie walory odżywcze. Są białe i być może wyglądają lepiej, natomiast pozbawiane są magnezu, cynku i chromu - trzech mikroelementów niezbędnych do prawidłowego metabolizmu węglowodanów. W drastyczny sposób obniżona zostaje również zawartość witamin B1, B2, B3, wapnia oraz żelaza.
   Niezdrowa żywność jest produkowana głównie z przetwarzanego cukru i mąki, z dodatkiem przetwarzanych tłuszczów, sztucznych aromatów, barwników i konserwantów pozbawionych jakiejkolwiek wartości odżywczej. Przerażające jest to, ze tego typu jedzenie stanowi nawet 75 procent diety wielu osób.

Cukry rafinowane a otyłość
   W 1995 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała wyniki badań, z których wynikało, że blisko 200 milionów dorosłych na całym świecie cierpi na otyłość. Do 2000 roku ich liczba wzrosła do 300 milionów. Niestety, problem ten nie dotyczy tylko dorosłych - 25 procent dzieci i nastolatków w samych tylko Stanach Zjednoczonych ma nadwagę. Problem osiągnął niespotykaną dotąd skalę i powoli zaczyna zbierać na całym świecie większe żniwo niż niedożywienie i choroby zakaźne. Otyłość traktuje się jako chorobę, łatwo jej jednak zapobiec, zmieniając tryb życia, a zwłaszcza dietę.
Ryzyko związane z otyłością
Duża nadwaga może prowadzić do:
• cukrzycy typu II (nieinsulinozależnej),
• chorób układu wieńcowego i zawałów serca

Zwiększa także ryzyko wystąpienia:
• nowotworów: jelita grubego, prostaty, macicy, szyjki macicy, piersi i jajników
• chorób pęcherzyka żółciowego,
• zaburzeń układu kostnego i mięśniowego, problemów z układem oddechowym.

   Ostatnie badania wykazały, że terminy „mający nadwagę” i „otyły” można odnieść do ponad połowy dorosłej populacji świata. Zaskakujące jest to, że problem ten nie dotyczy tylko Zachodu, ale również krajów rozwijających się. Przyczyną narastania problemu jest siedzący tryb życia połączony z dużym spożyciem rafinowanych węglowodanów.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Amanda Cross

  • Tytuł oryginału: 

    Quick And Easy Low Carb

  • Liczba stron: 

    128

  • Wymiary: 

    200x270

  • Oprawa: 

    Twarda

  • ISBN: 

    978-83-89822-48-2

  • Tłumacz: 

    Anna Zarębska

  • Rok wydania: 

    2007

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...