Wczytuję dane...
KOD: 978-83-8008-115-4
Autor: Jennifer Senior
EAN: 9788380081154
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Media Rodzina

'

Wprowadzenie do książki

Dużo radości mniej przyjemności

    Pisząc tę książkę, starałam się zaobserwować, jak dzieci wpływają na rodziców na każdym etapie swojego rozwoju. Aby osiągnąć ten cel, badałam punkty zwrotne oraz źródła napięcia, licząc na to, że ustalę, które są uniwersalne, a które wyjątkowe dla danego momentu w czasie. W rozdziale pierwszym próbowałam wyjaśnić, w jaki sposób dzieci mogą zagrozić naszej autonomii, do której przywykliśmy — zaburzają nam sen, utrudniają osiągnięcie stanu przepływu, a także ustalenie granic między pracą a domem. W rozdziale drugim pisałam o rewolucji w domu i o tym, jak brak porozumienia w związku z domowym podziałem pracy wywołuje dodatkowe napięcia w małżeństwie, kiedy na świat przychodzi dziecko — a te napięcia są jeszcze potęgowane przez zanik opieki społecznej. W rozdziale czwartym zastanawiałam się nad planowanym wychowaniem i nad presją wywieraną na rodziców od zakończenia II wojny światowej, aby pełnili swoje rodzicielskie obowiązki aktywnie, z wielką intensywnością — te naciski były powiązane z dramatycznie wzrastającymi kosztami utrzymania. Wspominałam o ambiwalencjach związanych z obecnością kobiet na rynku pracy, o gwałtownych przemianach technologicznych, o nasilających się obawach w związku z bezpieczeństwem dzieci, a przede wszystkim o gospodarczej bezużyteczności dzieci w obecnych czasach. Z kolei w rozdziale piątym badałam wpływ wydłużonego chronionego dzieciństwa, a także wszechobecnej w społeczeństwie presji wywieranej na rodziców dorastającej młodzieży, aby wychowywali „szczęśliwe, przystosowane dzieci".
    Jednak każdy rozdział (z wyjątkiem rozdziału trzeciego, poświęconego radościom, które nam dają małe dzieci) był nieco stronniczy. Wszystkie one koncentrowały się na rodzicielstwie, które aktywnie wprowadzamy w życie każdego dnia, a nie na tym, co rodzicielstwo dla nas znaczy ani jak ogólne odczucia towarzyszące rodzicielstwu wpływają na nasze postrzeganie samych siebie.
    Nie bez powodu obrałam ten kierunek. Wychowanie dziecka wiąże się z gigantycznym wysiłkiem. Od czasu zaistnienia współczesnego modelu dzieciństwa — a w szczególności, odkąd popularność zyskało sformułowanie „aktywne rodzicielstwo" — ludzie zaczęli kłaść jeszcze większy nacisk na wychowanie w stylu podwyższonej, perfekcjonistycznej wydajności Powtarzając słowa Williama Doherty''ego, wychowanie dzieci to „zajęcie wiążące się zarazem z wielkimi kosztami i z wielką satysfakcją". Rozdział po rozdziale starałam się udokumentować te koszty.
    Wysokie koszty nie oznaczają jednak, że dzieci nie mogą nam zapewnić bieżących przyjemności. Robin Simon, socjolożka z Uniwersytetu Wake Forest, której odkrycia dotyczące związku między aktywnym rodzicielstwem a szczęściem świadczą o najbardziej negatywnym podejściu do zagadnienia w kanonie nauk społecznych, powiedziała mi przy kawie wprost: „Wychowaniu dzieci naprawdę towarzyszy element przyjemności"412. Tak jest, przyjemności. Simon nie widzi sprzeczności między wynikami własnych badań, a tym stwierdzeniem. Wspomniała o swoim dziewiętnastoletnim synu, który obecnie przechodzi fazę oglądania filmów karate. „Przyjemnie jest oglądać z nim naprawdę marne filmy", wyznała. „Z przyjemnością wysłuchuję jego przemyśleń na różne tematy i patrzę, jak oddaje się swoim zainteresowaniom". Właśnie ta przyjemność związana z wychowywaniem dziecka — bez względu na to, czy chodzi o śpiewanie na całe gardło, kupowanie córce sukienki, trening piłki nożnej czy też zrobienie sobie przerwy na upieczenie ciasta bananowego — może zaniknąć pod natłokiem napięć i nieustannych obowiązków zawodowych. Bycie ojcem i matką to nie tylko czynności, które wykonujemy. Rodzicielstwo wiąże się z tym, kim jesteśmy.

'

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Jennifer Senior

  • Tytuł oryginału: 

    All Joy and No Fun: The Paradox of Modern Parenthood

  • Liczba stron: 

    364

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-8008-115-4

  • Tłumacz: 

    Małgorzata Hesko-Kołodzińska, Piotr Budkiewicz

  • Rok wydania: 

    2015

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...