Dziennik Diety Szczuplej Dzień Po Dniu
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-246-2982-4
Autor: Barbara Dąbrowska-Górska, Magdalena Jarzynka, Ewa
EAN: 9788324629824
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Sensus

Wprowadzenie do książki

Dziennik diety Szczuplej dzień po dniu

    Przed Tobą Dziennik diety. Pomoże Ci on kontrolować to, co jesz. Narządzie to ułatwia odchudzanie, ponieważ pozwala na obserwacją zachowań żywieniowych i schematów postępowania, z których istnienia wiele osób nie zdaje sobie sprawy. Dziennik opracowano na podstawie wieloletniego doświadczenia dietetyków z poradni dietetycznej Dietosfera. Prowadzenie notatek jest jedną z podstawowych „pomocy”, którymi posługują sią specjaliści w dziedzinie żywienia. Żeby przekonać Cią do takiej formy wsparcia odchudzania, dodamy, że skuteczność wymienionej metody została udowodniona naukowo1. Okazuje sią, że osoby prowadzące zapiski podczas diety osiągały nawet o 50% lepsze wyniki od tych, które nie korzystały z takiej możliwości.
    Dziennikiem diety można się posługiwać w przypadku dowolnej metody odchudzania. Jego schemat jest dostosowany do każdej diety. Będziemy Cię jednak namawiać do dokonywania rozsądnych wyborów, które w przyszłości zaowocują poprawą zdrowia i trwałą zmianą nawyków żywieniowych. Wiedz, że w odchudzaniu, podobnie jak w życiu — co nagle, to po diable. Korzystanie z restrykcyjnych, „błyskawicznych” metod obniżania masy ciała skutkuje równie szybkim efektem jo-jo. Stosowanie takich diet sprawi też, że za każdym razem będzie Ci coraz trudniej schudnąć, ponieważ każda nieudana próba dodatkowo spowolni tempo przemiany materii. Z tego powodu już teraz, we wstępie, apelujemy o zdrowy rozsądek. Traktuj siebie z szacunkiem, nie eksperymentuj na własnym ciele i zdrowiu.
    W rozdziale „Jak wypełniać dziennik diety?” krok po kroku przeprowadzimy Cię przez zasady sporządzania notatek. Wyjaśnimy nieznane pojęcia, podpowiemy, jak robić zapiski, aby maksymalnie wykorzystać wszystkie przygotowane przez nas narzędzia. Teraz chcielibyśmy Cię prosić, abyś znalazł(a) chwilę dla siebie. Zrób sobie herbatę (najlepiej zieloną), usiądź wygodnie i zastanów się:


Jaki cel chcesz osiągnąć?
Czy oczekujesz „cudu”?


     Nie prosimy Cię, abyś odpowiedział(a) nam na pytanie, ile dokładnie kilogramów chcesz schudnąć. W następnym rozdziale pomożemy Ci wyznaczyć konkretny cel. Niemniej jednak już teraz z pewnością krążą Ci po głowie myśli: „Chciałabym (chciałbym) ważyć... 15... 5... 30 kilogramów mniej..”. Stop! Przez chwilę nie myśl o liczbach. Zastanów się, po co to robisz. Chcesz dostać lepszą pracę? Marzysz, aby Twój partner(ka) znów patrzył(a) na Ciebie z pożądaniem? Chcesz pozbyć się znienawidzonego brzucha? A może Twoim celem jest tylko albo AŻ poprawa stanu zdrowia? Musisz wiedzieć, że wszystkie zewnętrzne czynniki motywujące 1 mniejszy rozmiar ubrań, lepsza praca, boski seks) pozwolą Ci zaledwie przez chwilę trwać w postanowieniu schudnięcia. Prawdziwa motywacja zawsze pochodzi z „wnętrza”: z duszy — czy jak kto woli: z rozumu. Tylko wtedy daje siłę i chęci do ciągłego działania. Nie patrz zatem na siebie jak na górę tłuszczu. Zobacz w sobie człowieka, który po schudnięciu za pomocą rozsądnej metody odzyska zdrowie i pewność siebie, a jego życie stanie się lepsze.


Jak traktujesz dietę?
Jaką masz wiedzę na temat żywienia?


    Dieta to dla wielu synonim katorgi, licznych ograniczeń. Przede wszystkim jednak panuje przekonanie, że ma ona swój początek i koniec (oby ten ostatni jak najszybciej nastąpił!). Chcemy Cię namówić do zrewolucjonizowania Twojego podejścia do sposobu żywienia i diety. Spójrz na to wszystko jak na element stylu życia. Przecież każdego dnia podejmujesz co najmniej kilkanaście mniej lub bardziej świadomych decyzji żywieniowych. Postaraj się także zrozumieć i zapamiętać, że zdrowe jedzenie pozytywnie wpływa na wszystkie aspekty Twojego życia. Rygorystyczne ograniczenia mogą natomiast odebrać Ci wigor i radość. Musisz mieć świadomość, że aby zrozumieć niektóre zasady komponowania jadłospisów, trzeba posiadać podstawową wiedzę o żywieniu. Spokojnie, te wszystkie informacje przekazano Ci jeszcze w szkole średniej.     Jeśli nadal nie wiesz, o co chodzi, przypomnij sobie, czym są białka, węglowodany, tłuszcze i błonnik pokarmowy oraz jak organizm wykorzystuje wodę i energię z pożywienia. To pomoże Ci zrozumieć, co dzieje się w Twoim ciele. Uwierz nam — to wiele ułatwia!


Czy znajdziesz czas na aktywność fizyczną?
Jaki rodzaj ruchu sprawia Ci największą przyjemność?


    Z pewnością wiele razy czytałeś (czytałaś), że aktywność fizyczna jest niezbędna w trakcie odchudzania. Jesteśmy przekonani, że utożsamiasz ruch z męczącym spalaniem kalorii, solidnie oblanym potem. To nieprawda! Wysiłek jest potrzebny przede wszystkim po to, aby zachować masę mięśniową, która „napędza” tempo przemiany materii (wykorzystuje znacznie więcej energii niż tkanka tłuszczowa). Jeśli będziesz ćwiczyć dwa, trzy razy w tygodniu, nie spalisz tylu kalorii, aby spowodowało to znaczny spadek masy ciała. Jednak taka liczba treningów (trwających 30 - 50 minut) pozwala utrzymywać niezłą kondycję i nie tracić z wiekiem masy mięśniowej. Postaraj się traktować aktywność fizyczną jako przyjemny element dnia. W tym celu wypróbuj różne rodzaje ruchu i wybierz ten, który najbardziej przypadnie Ci do gustu. Dzięki temu z ogromną frajdą „w środę po południu” założysz sportowe buty. Będzie Ci też łatwiej utrzymywać regularność aktywności fizycznej przez długie lata. Nie masz czasu? Podziel 30 minut na trzy 10-minutowe sesje. Nie uda Ci się wygospodarować 10 minut? Być może nie jesteś jeszcze gotowy(a) na zmianę swojego życia. Pamiętaj, że każdy z nas ma 24 godziny do rozplanowania. To od Ciebie zależy, jak je wykorzystasz.

Czy dbasz o siebie?
Czy akceptujesz swoje ciało i znajdujesz dla siebie czas?

   Nie odkładaj życia na czas, kiedy będziesz szczupły(a). Już dziś zadbaj o siebie i spraw sobie przyjemność. Być może Cię to zdziwi, ale znacznie lepsze rezultaty w odchudzaniu osiągają osoby, które w pełni siebie akceptują — lubią swoje ciało, charakter, temperament. Akceptacja nie musi oznaczać bezkrytycyzmu, a z pewnością ułatwia radzenie sobie z błędami, które są nieuniknione. Osobom lubiącym siebie jest zdecydowanie łatwiej wziąć odpowiedzialność za swoje postępowanie podczas kuracji odchudzającej. Dbanie o siebie to nie tylko kupno nowego ciucha czy wizyta u kosmetyczki, lecz także profilaktyczne badania kontrolne i regularne wizyty lekarskie. Nie zapominaj o tym! Najlepiej już teraz zaplanuj sobie wizytę kontrolną połączoną z zestawem badań odpowiednich w Twoim wieku. Czy wiesz, że utrata zaledwie 10% masy ciała znacząco zmniejsza ryzyko chorób serca i niektórych rodzajów nowotworów?
   Znasz już odpowiedzi na powyższe pytania? Chcemy przekazać Ci jeszcze jedno: pamiętaj, że nawet w trakcie przechodzenia najlepiej zaplanowanej kuracji odchudzającej zdarzają się lepsze i gorsze chwile. To normalne. Musisz wiedzieć, że Twoja motywacja będzie się zmieniać w miarę trwania diety. Świadomość, że czekają Cię trudniejsze momenty, pomoże Ci przygotować się na nie.
   Teraz możesz już przejść do rozdziału „Jak wypełniać dziennik diety?”. Trzymamy za Ciebie kciuki!

Powodzenia!

Barbara Dgbrowska-Górska
Magdalena Jarzynka
Ewa Sypnik-Pogorzelska

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Barbara Dąbrowska-Górska, Magdalena Jarzynka, Ewa

  • Liczba stron: 

    272

  • Wymiary: 

    140x208

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-246-2982-4

  • Rok wydania: 

    2012

Polecamy