Jak Opiekować Się Rodzicami, Którzy Kiedyś Opiekowali Się Tobą
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-11-10964-3
Autor: Kenneth Scileppi
EAN: 9788311109643
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Jak opiekować się rodzicami, którzy kiedyś opiekowali się Tobą

   Skoro otworzyłeś tę książkę, oznacza to, że prawdopodobnie znalazłeś się w punkcie zwrotnym swojego życia. Na pewno zdałeś sobie sprawę, że nadchodzi moment, w którym będziesz musiał z dziecka swoich rodziców przeistoczyć się w ich opiekuna.
Podjęcie się opieki nad osobą, która powołała nas na ten świat i wychowywała, to jedno z najtrudniejszych życiowych doświadczeń. Nikt o tym nie marzy. Dla przeciętnego człowieka taka zamiana ról z własnymi rodzicami jest czymś tak nieprzyjemnym, że sam tytuł tej książki ich odstraszy. Wyjątkiem będą ci, którzy już mają podejrzenia, że coś złego dzieje się z Mamą lub Tatą. I oczywiście ci, którzy są świadomi, że to od nich zależy, co zrobią z tym problemem.
   Kiedy nadchodzi czas, że opieka nad rodzicami spada na ich dziecko, wówczas wygodny i znany wzorzec życia rodzinnego musi ulec zmianie. Dla dziecka zawsze jest to silny szok. Rodzina przez całe życie zapewniała mu stabilizację i pewną przewi-dywalność. To najbliżsi wiedzieli najlepiej, jacy naprawdę jesteśmy; potrafili dostrzec nasze problemy ukryte pod płaszczykiem względnego zadowolenia i powodzenia; rodzina zawsze była oazą, do której w każdej chwili można wrócić, aby wylizać się z ran zadanych przez świat zewnętrzny i obrać inny kierunek.
   Nic więc dziwnego, że myśl o zamianie i przeobrażeniu ról wszystkich członków rodziny jest wyjątkowo nieprzyjemna. Jest to sytuacja niewygodna dla wszystkich - zarówno dla tych, którzy „tracą" władzę w rodzinie, jak i tych, którzy ją „zyskują". W istocie czasami trudno stwierdzić, komu bardziej należy współczuć.
   Obowiązki i okoliczności zawsze potrafiły z przeciętniaków czynić bohaterów. Fakt posiadania rodzica, który staje się coraz słabszy, może nas zmusić do odkrycia w sobie cech, o które byśmy się nie podejrzewali, a które są potrzebne, by wziąć na swoje barki ciężar odpowiedzialności za życie innego dorosłego. Ponieważ w ciągu ostatnich dziesięcioleci rodziny wielopokoleniowe stały się rzadkością, prawdopodobnie wielu czytelników nie miało okazji na własne oczy zobaczyć, jak wygląda opieka nad starszym, schorowanym rodzicem. Ta książka jest próbą nadrobienia owego braku życiowego doświadczenia.
   Uczenie się opieki z książki nie jest niczym niezwykłym. W końcu podręcznik do „opieki nad dorosłym" jest odpowiednikiem podręcznika do opieki nad dzieckiem, jakie wielu młodych rodziców czyta w pierwszych latach po przyjściu dziecka na świat. Choć sytuacje te znacznie się różnią, w istocie rzeczy polegają na tym samym. Można nauczyć się zarówno jednego, jak i drugiego.
   Niezależnie od tego, ile informacji dostarczy nam podręcznik, przemianie w opiekuna własnego rodzica będą towarzyszyły trudne chwile. Choćby nie wiedzieć jak bliskie i czułe stosunki łączyły cię wcześniej z rodzicami, zajęcie się nimi będzie trudnym procesem. O ile dzieci w sposób naturalny i z zadowoleniem poddają się władzy rodziców, o tyle dorośli rodzice mają skłonność do reagowania gniewem i depresją na próby przejęcia kontroli nad ich życiem osobistym. Starzejącemu się rodzicowi niełatwo jest pogodzić się z tym, że dziecko, które wychowali, próbuje ograniczyć ich autonomię.
   Trudno określić, kiedy nadchodzi odpowiednia chwila na przejęcie kontroli nad życiem rodzica; równie trudno jest ustalic, ile niezależności można mu pozostawić. Pomimo najlepszych chęci kwestie te często wywołują sprzeczki, które prowadzą do błędnych wniosków. W konsekwencji obie strony mają zranione uczucia. Bez względu na to, jak „logiczne" lub „nieuniknione" wydaje się wkroczenie w życie rodziców, mogą oni odbierać naszą pomoc w kategoriach zdrady, zachłanności lub spisku. Nieporozumienia w połączeniu ze skalą trudności zadania, jakie nas czeka, mogą sprawić, że obowiązek, który niechętnie próbujemy wypełnić, stanie się nie do udźwignięcia.
   Wiele osób jest w podobnej jak ty sytuacji. Wraz ze wzrostem długości życia liczna grupa osób w średnim wieku została zmuszona do równoczesnego podjęcia się opieki nad swoimi rodzicami oraz kontynuowania pomocy dla własnych dzieci.
   To, że z podobnymi problemami boryka się tak wiele osób, umożliwiło powstanie tej książki. Zawarte w niej rady opierają się bowiem na sukcesach (i błędach) wielu dzieci w średnim wieku, które samodzielnie szukały sposobów, by pomagać słabnącym rodzicom w pokonywaniu problemów. Po przeczytaniu tej książki prawdopodobnie zdziwisz się, Czytelniku, gdy uświadomisz sobie, jak wiele wiesz o pomocy niesprawnym dorosłym. Chwilami możesz być zaskoczony, odkrywając, że wiesz więcej niż lekarze, na których opiniach ślepo polegałeś. Nie będziesz musiał zdobywać tej wiedzy metodą prób i błędów stosowaną na własnych rodzicach, gdyż będziesz uzbrojony we wszelkie konkretne i szczegółowe wskazówki dotyczące problemów, z którymi możesz się zetknąć.
   Chciałbym zwrócić Ci także uwagę na jeszcze jedną kwestię, mimo że dziś może ci być trudno w to uwierzyć. Dopiero rok po śmierci rodzica naprawdę uświadomisz sobie, jak dobrze sobie poradziłeś i co osiągnąłeś. Wspomnienia o licznych codziennych kłopotach i kryzysach zblakną, pozostawiając po sobie zadowolenie, że potrafiłeś okazać rodzicom miłość i troskę i podziękować im w ten sposób za to, że kiedyś zajmowali się tobą. Zamykając tę książkę, poczujesz, że zamyka się również pewien etap życia a to sprawi, że uśmiechniesz się przez łzy.
   Zauważysz, że jesteś dużo mądrzejszy i dojrzalszy. Może przypomnisz sobie głos twojego zmarłego rodzica, dumnego, że tak dobrze zdałeś ten egzamin i spełniłeś wszystkie nadzieje, marzenia i oczekiwania, jakie z tobą wiązał.
  Zastanów się jeszcze raz nad tytułem tej książki. Jest to poradnik opieki nad starszymi rodzicami oraz przewodnik, który ma cię poprowadzić przez to zadanie. Masz przed sobą ostami wielki krok w dorosłość.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Kenneth Scileppi

  • Tytuł oryginału: 

    Caring for the Parents Who Cared for You: What to Do When an Aging Parent Needs You

  • Liczba stron: 

    221

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-11-10964-3

  • Tłumacz: 

    Dorota Dziewońska

  • Rok wydania: 

    2008

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...