Wczytuję dane...
KOD: 978-83-246-7262-2
Autor: Richard Dawkins
EAN: 9788324672622
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: One Press

Wprowadzenie do książki

Kapłan diabłai

Opowieści o nadziei, kłamstwie, nauce i miłości

   Niniejsza książka jest zbiorem tekstów wybranych spośród wszystkich artykułów i wykładów, tyrad i refleksji, recenzji i przedmów, hołdów i mów pogrzebowych opublikowanych (a w kilku przypadkach nieopublikowa-nych) przeze mnie w ciągu 25 lat. Pojawia się w niej wiele tematów — niektóre dotyczą darwinizmu i nauki w ogólności, inne moralności i religii, a jeszcze inne edukacji, sprawiedliwości, żałoby, Afryki i historii nauki. Znajdują się tu także teksty bardzo osobiste, z rodzaju tych, które nieodżałowany Carl Sagan nazywał „listami miłosnymi do nauki i racjonalności”.
  Choć muszę się przyznać do okazjonalnych wybuchów (całkowicie uzasadnionej) irytacji w moich tekstach, lubię pielęgnować w sobie przekonanie, że większość z tego, co piszę, jest utrzymana w pogodnym, a nawet żartobliwym tonie.    Tam, gdzie okazuję pasję, jest się czym pasjonować. Gdy wpadam w gniew, mam nadzieję, że jest to gniew kontrolowany. Kiedy pojawia się smutek, staram się, żeby nie przerodził się w rozpacz i nie zabił nadziei na przyszłość. Niemniej nauka jest dla mnie w większości przypadków źródłem ogromnej radości i mam nadzieję, że to widać w niniejszej książce.
   Została ona podzielona na siedem części, do których teksty zostały wybrane i uporządkowane przez redaktor Lathę Menon w porozumieniu ze mną. Przy całej wszechstronności i inteligencji, której można się spodziewać po redaktorce anglojęzycznego wydania Encyklopedii Encarta, Latha okazała się także utalentowaną antologistką. Napisałem krótkie wstępy do poszczególnych części, w których zawarłem swoje refleksje na temat tekstów uznanych przez Lathę za warte przedrukowania oraz na temat związków pomiędzy nimi. Do niej należało trudniejsze zadanie i jestem pełen podziwu dla jej rozeznania w znacznie większej liczbie moich pism, niż tu przedstawiono, oraz dla jej umiejętności, dzięki którym udało jej się wykazać subtelną równowagę między nimi, dla mnie wcześniej niedostrzegalną. Niemniej jeśli chodzi o materiał, spośród którego wybierała eseje do tej książki, odpowiedzialność za jego powstanie spoczywa oczywiście wyłącznie na mnie.
   Nie da się wymienić wszystkich ludzi, którzy przyczynili się w jakiś sposób do napisania tych tekstów w ciągu ostatnich 25 lat. Jednakże na podziękowania za pomoc okazaną podczas przygotowywania niniejszego tomu zasługują przede wszystkim: Yan Wong, Christine DeBlase-Ballstadt, Michael Dover, Laura van Dam, Catherine Bradłey, Anthony Cheetham oraz oczywiście Latha Menon. Moja wdzięczność dla Charlesa Simonyiego — fundatora katedry, którą kieruję — jest niezmiennie przeogromna. Dziękuję także mojej żonie Lalli Ward — za wsparcie, dobre rady i doskonały słuch wyczulony na melodię języka.

Richard Dawkins

Przedmowa

   Napisanie wstępu do tej książki to dla mnie wielkie wyzwanie. Choćby dlatego, że Richard Dawkins jest jednym z najlepszych popularyzatorów nauki na świecie, a ów zbiór jego tekstów jest tak różnorodny, że chciałoby się powiedzieć jedynie: czytajcie, myślcie, wyciągajcie wnioski i sięgajcie po więcej! Skoro jednak mam szansę zająć nieco więcej miejsca, ujmę to w ten sposób — czytajcie Dawkinsa, bo w pewnym sensie jest on uosobieniem teorii ewolucji.
   Przede wszystkim — znakomicie objaśnia otaczający nas świat. Ewolu-cjonizm tłumaczy nam, skąd wzięły się organizmy żywe, dlaczego są takie, a nie inne, i co może stać się z nimi w przyszłości. Dawkins potrafi zaś, jak rzadko kto, wyjaśnić nam wiele fenomenów z racjonalnej, naukowej perspektywy, od biologii („Darwin tryumfujący”, „Geny nie są nami”), przez moralność („Kapłan diabła”, „Luki w umyśle”), po rozwój kultury („Chińska dżonka i chińskie szepty”).
Idee w nauce mają to do siebie, że z założenia nigdy nie są idealne i niezmienne. Teoria ewolucji wciąż ewoluuje i nawet jej zwolennicy nie zawsze się ze sobą zgadzają. Rozdział piąty („Etrusków wrogich huf”) dobitnie to pokazuje —    Dawkins często wchodził w spór z wybitnym, nieżyjącym już ewolucjonistą Stephenem Jayem Gouldem. Zawsze jednak był to spór rzeczowy i konstruktywny. Dawkins, podobnie jak każdy szanujący się naukowiec, jest otwarty na nowe fakty i interpretacje. Przykładem może być jego podejście do etyki — przez wiele lat utrzymywał, że nauka nie może nam pomóc w określeniu, co jest dobre, a co złe, ale ostatnio zaczął zmieniać zdanie w tej kwestii.
   Ewolucjonizm bywa porównywany z przewrotem kopemikańskim — tak drastycznie zmienił nasze postrzeganie świata, że trudno przejść obok niego obojętnie. Podobnie jest z publicystyką Dawkinsa. Wiele osób nie zgadza się z jego stanowiskiem, ale też nie wypada go ignorować, zwłaszcza że potrafi on pisać np. o religii i z naukowym dystansem („Wirusy umysłu”), i z naładowaną emocjami pasją („Czas podnieść głowę”). Przystępny miniwykład zawarty w liście    „Modlitwa za mą córkę” powinien skłonić do refleksji i dyskusji każdego w miarę oświeconego przedstawiciela Homo sapiens.
   Oczywiście są tacy, którzy odrzucają teorię ewolucji, a Dawkinsa odsądzają od czci i wiary (to drugie zresztą zapewne wcale go nie martwi). Takie osoby raczej nigdy nie sięgną po tę książkę — a szkoda, bo opisane w niej zjawiska i prawidłowości dotyczą przecież wszystkich z nas. Czasem mogą to być wręcz informacje na wagę życia i śmierci, jeśli dotyczą chociażby naszego zdrowia („Krystaliczna prawda i kryształowe kule”, „Cudowne mikstury”). Gdy zatem przeczytacie Kapłana diabła, pożyczcie go komuś, kto do tej pory lekceważył ewolucjonizm, a Dawkinsa uważał za diabła wcielonego. Oto bowiem ostatnie ze znalezionych przeze mnie podobieństw — teoria ewolucji działa i wpływa na nasz świat, czy nam się to podoba, czy nie. Podobnie jest z nauką, którą popularyzuje autor tej książki.

Jan Stradowski
szef działu nauki magazynu „Focus”, prowadzący audycję „Człowiek 2.0” w Radiu TOK FM

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Richard Dawkins

  • Tytuł oryginału: 

    A Devil's Chaplain: Reflections on Hope, Lies, Science, and Love

  • Liczba stron: 

    320

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-246-7262-2

  • Tłumacz: 

    Michał Lipa

  • Rok wydania: 

    2014

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...