Wczytuję dane...
KOD: 978-83-246-3806-2
Autor: Dalai Lama, Khonton Peljor Lhundrub, Jose Ignacio Cabezon
EAN: 9788324638062
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Sensus

Wprowadzenie do książki

Medytacja nad naturą umysłu

   W lecie 2008 roku podczas pobytu Jego Świątobliwości Dalajlamy w Pensylwanii odbyłem z nim krótkie spotkanie i jako organizator jego wizyty na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara (UCSB) poprosiłem o wykład na temat tekstu Khóntóna Rinpocze. Jego Świątobliwość odparł, że zna ten tekst, ale harmonogram wizyty nie pozwala mu na szersze omówienie tej pracy. Zgodził się natomiast wygłosić kilka ogólnych uwag, które osadzą tekst Khóntónpy w szerszym kontekście indo-tybetańskiej myśli buddyjskiej. To właśnie zagadnienie stanowiło przedmiot pierwszego wykładu Jego Świątobliwości na UCSB zatytułowanego „Natura umysłu”, który został wygłoszony 24 kwietnia 2009 roku. Szerokie omówienie tego jakże ważnego tematu autorstwa Jego Świątobliwości stanowi pierwszą część książki Medytacja nad naturą umysłu. Ten bardzo wnikliwy wykład stanowi kwintesencję kluczowych dla buddyzmu zagadnień: dlaczego umysł jest tak ważny w tej tradycji, czym różnią się subtelne i niesubtelne poziomy świadomości, jak poszczególne szkoły buddyzmu tybetańskiego odnoszą się do tego rozróżnienia, czerpiąc ze wspólnego źródła, jakim jest naukowa tradycja klasztoru Nalanda, najpotężniejszego buddyjskiego uniwersytetu starożytnych Indii. Nauki Jego Świątobliwości były bardzo głębokie i pełne erudycji, zarówno pod kątem zakresu materiału, jak i drobiazgowości omówień — jestem mu ogromnie wdzięczny za wyrażenie zgody na ich publikację w książce Medytacja nad naturą umysłu.
   Pozostała część tego tomu jest poświęcona Khóntónowi Peldziorowi Lhiindrubowi i jego prawdopodobnie najważniejszej zachowanej rozprawie: Klejnotowi spełniającemu wszystkie pragnienia. Ponieważ w językach zachodnich niewiele dotąd napisano o Khóntónie Rinpocze, sporządziłem krótką biografię tej interesującej postaci. Życiorys ten bazuje na kilku dostępnych nam tybetańskich źródłach, głównie na biografii napisanej przez jego najsławniejszego ucznia, Piątego   Dalajlamę. Opatrzone komentarzami tłumaczenie Klejnotu spełniającego wszystkie pragnienia zostało zamieszczone w kolejnej części. Aby tłumaczenie było bardziej przystępne, zdecydowałem się zastosować fonetyczny zapis tybetańskich imion i terminów (zamiast używać trudniejszego systemu transliteracji stworzonego przez Wyliego), a także unikać sanskryckich znaków diakrytycznych w podstawowym tekście tłumaczenia. Pełna transliteracja zgodna z systemem Wyliego, odniesienia do indyjskich i tybetańskich źródeł cytowane przez Khóntónpę oraz bardziej akademickie rozważania zostały zamieszczone w przypisach.
   Pobyt Jego Świątobliwości Dalajlamy na Uniwersytecie Kalifornijskim Santa Barbara w 2009 roku był jego czwartą wizytą w tym miejscu, a pierwszą, od kiedy powołano na jego cześć Katedrę Tybetańskiego Buddyzmu i Studiów Kulturowych Dalajlamy XIV. Jego Świątobliwość wygłosił przy pełnej sali dwa otwarte dla publiczności wykłady, każdemu z nich przysłuchiwało się pięć tysięcy uczestników.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Dalai Lama, Khonton Peljor Lhundrub, Jose Ignacio Cabezon

  • Tytuł oryginału: 

    Meditation on the Nature of Mind

  • Liczba stron: 

    208

  • Wymiary: 

    158x235

  • Oprawa: 

    Twarda

  • ISBN: 

    978-83-246-3806-2

  • Tłumacz: 

    Magdalena Zamorska

  • Rok wydania: 

    2012

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...