Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7534-052-5
Autor: Randy Pausch,Jeffrey Zaslow
EAN: 9788375340525
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Nowaproza

'

Wprowadzenie do książki

Ostatni wykład

   Wielu profesorów wyższych uczelni wygłasza mowy zatytułowane „ostatni wykład". Prosi się ich, by wobec nieuchronnego końca rozważyli wszystko, co uważają w swym życiu za najważniejsze. W trakcie ich wystąpień słuchacze powracają nieodmiennie do tego samego pytania: „Jaką mądrością chcielibyśmy się podzielić ze światem, gdybyśmy wiedzieli, że jest to nasza ostatnia szansa? Co uznalibyśmy za swoje dziedzictwo, gdybyśmy mieli jutro zniknąć?".
    Kiedy o taki wykład poproszono także Randy''ego Pauscha, profesora informatyki w Carnegie Mellon, nie musiał sobie wyobrażać, że to jego ostatnie wystąpienie, ponieważ stosunkowo niedawno wykryto u niego nieuleczalny nowotwór. Jednakże wykład, który wygłosił — „Prawdziwe spełnienie dziecięcych marzeń" - nie dotyczył kwestii umierania. Pausch mówił ,o. tym, jak-ważne jest pokanwanie przeszkód i trudności, umożliwienie innym realizacji ich marzeń, wykorzystanie każdej chwili (ponieważ „czas jest wszystkim, co masz... i pewnego dnia może się okazać, że masz go mniej, niż sądzisz").     Było to podsumowanie wszystkiego, w co Randy wierzył. Po prostu mówił o tym, jak żyć. W swej mowie Randy Pausch połączył humor, inspirację i inteligencję, które zadecydowały o tak ogromnym powodzeniu jego wykładu, i nadał wszystkiemu niezwykle przystępną formę. Jego słowa będą towarzyszyć ludziom jeszcze przez wiele pokoleń.

   Trapi mnie pewien problem natury inżynieryjnej.
   Choć na ogół cieszę się doskonałą formą fizyczną, mam dziesięć guzów na wątrobie i tylko kilka miesięcy życia przed sobą.
   Jestem ojcem trojga małych dzieci i mężem kobiety moich marzeń. Mógłbym się co prawda użalać nad sobą, ale nie przyniosłoby to niczego dobrego ani mnie, ani im. Jak mam więc spędzić ten jakże ograniczony czas, który mi jeszcze pozostał?
   Odpowiedź jest oczywista - być ze swoją rodziną i troszczyć się o nią. Dopóki jeszcze mogę, spędzam z najbliższymi każdą chwilę i robię wszystko, by ścieżka, która wiedzie do życia pozbawionego mojej obecności, a którą będą musieli podążyć, była jak najłatwiejsza.
   Mniej oczywiste jest to, jak nauczyć swoje dzieci tego wszystkiego, czego uczyłbym je w ciągu najbliższych dwudziestu lat. Są jeszcze za małe, by można było prowadzić z nimi takie rozmowy. Wszyscy rodzice chcą nauczyć swoje dzieci odróżniać dobro od zła, przekazać to, co uważają za istotne, i powiedzieć, jak radzić sobie z wyzwaniami, które niesie życie. Chcemy też, by poznały historie z naszej własnej przeszłości, często bowiem uważamy, że dzięki temu będą wiedziały, jak pokierować swoim życiem. Moje pragnienie, by to wszystko osiągnąć, to właśnie powód, dla którego zdecydowałem się wygłosić „ostatni ''wykład" w Carnegie Mellon University.
   Wystąpienia tego rodzaju są z reguły nagrywane na taśmę wideo. Wiedziałem doskonale, co robię tamtego dnia. Pod pozorem wykładu akademickiego próbowałem włożyć samego siebie w butelkę, którą kiedyś morze wyrzuci na piasek dla moich dzieci. Gdybym był malarzem, stworzyłbym z myślą o nich jakiś obraz. Gdybym był muzykiem, skomponowałbym jakiś utwór. Ale jestem wykładowcą. Zatem wygłosiłem wykład.
   Mówiłem o radości życia, o tym, jak bardzo je cenię, nawet jeśli pozostało mi go tak niewiele. Mówiłem o uczciwości, prawości, wdzięczności i innych rzeczach, które są drogie mojemu sercu. I starałem się ze wszystkich sił nie zanudzić słuchaczy.
   Książka ta jest dla mnie szansą kontynuacji tego, co zacząłem na podium w sali wykładowej. Ponieważ czas ma dla mnie ogromną wartość i chcę go spędzić w miarę możności z dziećmi, poprosiłem o pomoc Jeffreya Zaslowa. Każdego dnia objeżdżam okolicę swojego domu na rowerze, co zapewnia mi wysiłek fizyczny, tak nieodzowny dla mojego zdrowia.
  W trakcie pięćdziesięciu trzech wypraw rowerowych rozmawiałem z Jeffem za pomocą zestawu głośnomówiącego, a on potem, przez niezliczone godziny, zamieniał moją opowieść - myślę, że mogę ją nazwać pięćdziesięcioma trzema „wykładami" — w niniejszą książkę.
   Od samego początku wiedzieliśmy jedno: nic, co zostało tu napisane, nie zastąpi żywego rodzica. Ale inżynieria nie polega na doskonałych rozwiązaniach; sprowadza się do osiągnięcia najlepszych rezultatów za pomocą ograniczonych środków. Zarówno wykład, jak i ta książka, są próbą osiągnięcia tego kompromisu.

'

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Randy Pausch,Jeffrey Zaslow

  • Tytuł oryginału: 

    The Last Lecture

  • Liczba stron: 

    297

  • Wymiary: 

    145x185

  • Oprawa: 

    Twarda

  • ISBN: 

    978-83-7534-052-5

  • Tłumacz: 

    Jan Kabat

  • Rok wydania: 

    2008

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...