Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7746-606-3
Autor: Pat Crocker
EAN: 9788377466063
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Laurum

Wprowadzenie do książki

Wielka księga soków

  W miastach Ameryki Północnej jak grzyby po deszczu wyrastają kolejne bary z sokami i lokale zwane elixir cafe. Ktoś mógłby więc pomyśleć, że oto pojawiła się moda na soki. W rzeczywistości jednak mamy jedynie nową falę popularności zachowań prozdrowotnych, które są popularne od wieków. W epoce genetycznie modyfikowanej niby-żywności, przesadnie udoskonalonej i napakowanej chemią, „odrodzenie” się picia soków wydaje się jak najzupełniej racjonalne.
   Kolejne badania potwierdzają, że ryzyko zachorowania na raka przez osoby spożywające duże ilości owoców i warzyw jest o połowę mniejsze, niż przez te, które jedzą tych produktów mało lub nie konsumują ich wcale. Trudno się zatem dziwić, że United States Cancer Institute zaleca spożywanie pięciu porcji świeżych warzyw i trzech porcji świeżych owoców dziennie. Związki chemiczne zawarte w owocach i warzywach są kluczem do zapobiegania również wielu innym chorobom dręczącym współczesnego człowieka, w szczególności chorobom serca, oraz innym poważnym dolegliwościom, jak astma, zapalenie stawów czy różnego rodzaju alergie.
   Nawet osoba najbardziej zdyscyplinowana może mieć kłopot z uwzględnieniem w swojej codziennej diecie tak dużej ilości owoców i warzyw. Może zatem należałoby je pić? Świeżo wyciskane soki, koktajle i mrożone przekąski domowej roboty to prosty i smaczny sposób na zapewnienie dorosłym i dzieciom ośmiu zalecanych porcji owoców i warzyw dziennie.

Korzyści płynące z picia soków

   W trakcie przyrządzania soków owoce lub warzywa ściska się, rozdrabnia albo odwirowuje, wykorzystując potencjał urządzenia mechanicznego do wydobycia cieczy z substancji stałej. Pozostające po tym procesie wytłoczyny zwykle się wyrzuca, wykorzystuje do gotowania zup bądź dań duszonych.
   Łatwe przyswajanie • W całych owocach i warzywach (niekiedy również w napojach zawierających miąższ) niektóre enzymy, substancje fitochemiczne i witaminy A, C oraz E (a także składniki mineralne, takie jak: żelazo, miedź, potas, sód, jod czy magnez) są uwięzione w nietrawionym błonniku i w związku z tym nie zostają przyswojone przez organizm. Po „uwoleniu” z celulozowej pulpy są one dostępne dla komórek naszego organizmu po upływie zaledwie 15 minut (a nie co najmniej godziny, jak w przypadku pozyskiwania składników odżywczych z pożywienia bądź napojów zawierających miąższ). W ten sposób zmniejsza się wydatek energetyczny na trawienie. Organizm może więc bez przeszkód przeprowadzić detoksykację, czyli oczyszczanie - przed lub po wysiłku fizycznym albo w związku z powrotem do zdrowia po chorobie.
   Źródło wody • Nasze komórki składają się głównie z wody, która odgrywa bardzo istotną rolę w ich funkcjonowaniu. Właśnie dlatego każdy z nas powinien wypijać każdego dnia 8 szklanek wody. W przeciwieństwie do kawy, napojów gazowanych czy alkoholu (których metabolizm wymaga podaży wody), surowe soki dostarczają organizmowi wody niezbędnej do uzupełnienia zapasu płynów - a jednocześnie stanowią źródło wszystkich niezbędnych witamin, składników mineralnych, enzymów i substancji fitochemicznych. Poza tym soki przyczyniają się do alkalizacji płynów ustrojowych, co ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego i przebiegu procesów metabolicznych.
    Działanie oczyszczające • Z uwagi na brak zawartości błonnika surowe soki mają działanie przeczyszczające (lepiej zauważalne w przypadku soków owocowych), przyczyniają się zatem do usuwania z organizmu substancji toksycznych. Proces detoksykacji i oczyszczania układu pokarmowego, w szczególności jelit, pozwala oczyścić umysł i poprawia nastrój. Oczyszczanie usprawnia również procesy metaboliczne, jeśli więc po jego zakończeniu zapewni się organizmowi pełnowartościową dietę, ciało powróci do swojej normalnej wagi.
   Energia do Życia • Żywe rośliny są nośnikiem „zielonej siły”, z której ciało również może korzystać, jeśli dostarczamy mu świeżo wyciśnięte soki. Owa „siła życiowa” to naturalna cecha, która zanika w procesie przetwarzania i przechowywania owoców i warzyw.
   Przeciwutleniacze • Zioła, owoce i warzywa zawierają duże ilości przeciwutleniaczy. Substancje te przeciwdziałają powstawaniu wolnych rodników, które przyczyniają się do niszczenia i starzenia się komórek, zwiększając ich podatność na procesy nowotworowe. Na s. 137 oraz 150 znajdziesz listy warzyw i owoców stanowiących najbogatsze źródło przeciwutleniaczy.
   Cukry naturalne • Cukry zawarte w owocach i warzywa spożywa się wraz z obfitością witamin, składników mineralnych, enzymów i substancji fitochemicznych, których nie ma w cukrze rafinowanym. Cukry naturalne dostarczają tyle samo energii, co ciastka, cukierki i napoje gazowane, ale nie wiążą się ze spożyciem substancji chemicznych i tłuszczów.
   Chlorofil • Występuje wyłącznie w roślinach, a wspiera organizm w wytwarzaniu hemoglobiny, która z kolei usprawnia transport tlenu do komórek.

Korzyści płynące ze spożywania przecierów

   Przyrządzanie przecierów czy rozdrabnianie warzyw i owoców wymaga zastosowania robota kuchennego lub blendera. Składniki obiera się ze skórki, pozbawia pestek i kroi na mniejsze kawałki, a następnie rozdrabnia się wszystkie razem do postaci przecieru. Ostrza blendera kroją miąższ owoców i warzyw, nadając im płynną postać i umożliwiając ich spożywanie jako napojów.
   Bogate Źródło błonnika • Owoce i warzywa zawierają błonnik w postaci celulozy, pektyn, ligniny i hemicelulozy. Składniki te mają ogromne znaczenie dla zdrowia. Włókna pokarmowe spowalniają wchłanianie pożywienia (co wiąże się ze wzrostem przyswajalności składników odżywczych), obniżają poziom cholesterolu, zmniejszają ryzyko zachorowania na choroby sera, przyczyniają się do eliminowania związków toksycznych i rakotwórczych, zapobiegają powstawaniu hemoroidów, zapaleniu żył, zaparciom oraz zapaleniu jelita grubego (a być może również jego nowotworom), zmniejszają prawdopodobieństwo powstawania kamieni żółciowych. Blendowanie, bądź inne metody uzyskiwania przecieru, oprócz witamin, składników mineralnych, enzymów i substancji fitochemicznych zachowuje również naturalny błonnik zawarty w warzywach i owocach.
   Sytość • Przeciery wykonywane z mieszanki różnych owoców i warzyw w połączeniu z ziołami, orzechami, nasionami lub zbożami z pełnego przemiału stanowią dla organizmu bogate źródło składników odżywczych. Z uwagi na dużą zawartość błonnika zapewniają uczucie sytości, które utrzymuje się dłużej niż po spożyciu fast foodów, napojów gazowanych czy kawy.
   Dodatkowe działanie oczyszczające • Błonnik zawarty w przecierach owocowych oczyszcza ciało inaczej niż soki. Nierozpuszczalny błonnik zwiększa masę stolca, ułatwiając szybkie przesuwanie się niestarwionych części w jelicie grubym. Chroni to przed niepotrzebnym namnażaniem się bakterii wytwarzających toksyny.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Pat Crocker

  • Tytuł oryginału: 

    The Juicing Bible

  • Liczba stron: 

    404

  • Wymiary: 

    170x240

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-7746-606-3

  • Tłumacz: 

    Magda Witkowska

  • Rok wydania: 

    2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...