Wczytuję dane...
KOD: 83-916377-1-9
Autor: Szymański Andrzej
EAN: 8391637719
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Dom na wsi

Wprowadzenie do książki

Woda twój lek

   Hydroterapia (wodolecznictwo, hydropatia) polega na zewnętrznym stosowaniu wody w celu leczenia konkretnych dolegliwości, a także w celu zapobiegania ich powstawaniu.
  Woda musi być świeża i pochodzić ze zbiorników naturalnych studnie, rzeki, jeziora, źródła) lub z sieci wodociągowej. Używana jest w postaci kąpieli, natrysków, polewań, rozcierać, zawijać, okładów.
  Mogą być do niej dodawane napary i wywary ziołowe, olejki eteryczne itp., co w wielu przypadkach wzmaga działanie wody na chory organizm.

Jak działają zabiegi hydropatyczne
   Leczenie wodą jest łatwe w stosowaniu i skuteczne w działaniu. Hydroterapia może być stosowana jako uzupełniająca metoda leczenia w wielu schorzeniach. Woda pomaga zwalczać ból, zahartować organizm, obniżyć gorączkę, przyśpieszyć przemianę materii, poprawić krążenie krwi, może działać zarówno pobudzająco i uspokajająco.
   Poniższa książka wprowadzi Czytelnika w tajniki działania i zastosowania zabiegów hydropatycznych.

Zabiegi przeciwbólowe
   Do zabiegów o działaniu przeciwbólowym stosowanych w hydroterapii należą: okłady chłodzące, kąpiele poszczególnych narządów ruchu i narządów zewnętrznych, okłady ciepłe, kąpiele całkowite i połowiczne, kąpiele parowe połączone z masażem. Wszystkie te zabiegi powodują odpłynięcie krwi z dotkniętych dolegliwością części ciała lub narządów.
   Okłady chłodzące stosowane są zazwyczaj równocześnie z zabiegami odciągającymi.
Kąpiele całkowite i połowiczne, a także kąpiele parowe są szczególnie wskazane w przypadku bólów reumatycznych i artretycznych - wywołują dość długotrwały skutek. Bardzo często się zdarza, że u niektórych chorych bóle znikają na długo lub nawet na zawsze.

Zabiegi rozgrzewające (pobudzające)
   Celem zabiegów o działaniu rozgrzewającym jest pobudzenie nerwów skóry, co powoduje ukrwienie chorej części ciała, a to z kolei doprowadza do gwałtownego przyspieszenia przemiany materii. Na przykład zawijania rozgrzewające sprawiają, że złogi organiczne, dzięki wzmożonemu poceniu się chorego, wydalone zostają na powierzchnię skóry. Do takich zabiegów należą przede wszystkim: miejscowe okłady rozgrzewające, zawijanie całkowite i częściowe, okład rozgrzewający na żołądek, rozgrzewające kąpiele nóg i kąpiele połowiczne. Działanie rozgrzewające powyższych zabiegów może zostać wzmocnione przez zastosowanie po zabiegu zimnego nacierania, ruchu lub masażu.

Zabiegi odciągające
   Zabiegi o działaniu odciągającym stosować należy w stanach zapalnych w obrębie głowy, gardła, klatki piersiowej, a także innych narządów. Pożądany skutek osiąga się zwykle dzięki stosowaniu zabiegów rozgrzewających odległych części ciała, na przykład stóp, łydek, bioder, dolnej części brzucha (okład rozgrzewający na żołądek).
   Jako zabiegi odciągające można stosować: zawijanie rozgrzewające, kąpiele połowiczne, kąpiele nóg, kąpiele parowe nóg, rozcieranie poszczególnych części ciała, rozcieranie nóg, rozcieranie całkowite, zawijanie całkowite. Podobne skutki wywołują rozgrzewające okłady podstawy czaszki lub szyi, stosowane z dużym powodzeniem przy stanach zapalnych oczu, przeziębieniowych bólach głowy i bólach mięśni szyi.

Zabiegi chłodzące
   Zabiegi o takim działaniu obniżają wysoką temperaturę ciała, wpływają na spowolnienie przyspieszonego tętna, ograniczają napływ krwi do miejsc zaatakowanych stanem zapalnym i spowalniają przyspieszoną przemianę materii. Szczegóły dotyczące tego typu zabiegów można znaleźć pod hasłami: okłady chłodzące, kąpiele.

Zabiegi kojące
   Zadaniem zabiegów o charakterze kojącym jest działanie przeciwbólowe, umiarkowanie chłodzące i rozgrzewające. Szczegóły dotyczące tego rodzaju zabiegów można znaleźć pod hasłami: okłady chłodzące, kąpiele połowiczne ciepłe, a także zabiegi przeciwbólowe.

Zabiegi wzmacniające
   W hydroterapii tego rodzaju zabiegi służyć mają wzmocnieniu układu nerwowego i skóry, a w konsekwencji całego ciała. Szczegóły, patrz: zawijania, rozcierania, kąpiele nóg, kąpiele zmienne.
   Zaleca się, zwłaszcza dla zahartowania organizmu, przyjmowanie od jednego do dwóch rozcierań całkowitych, najlepiej rano i wieczorem. W przypadku zabiegów wzmacniających należy dobierać temperaturę wody zgodnie z życzeniem chorego!

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Andrzej Szymański

  • Liczba stron: 

    140

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    83-916377-1-9

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...