Wczytuję dane...
KOD: 83-7221-280-5
Autor: Marek Czekański
EAN: 8372212805
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Lecznicze właściwości ziół według opisu św. Hildegardy z Bingen
Żyjemy w środowiskach naturalnych, które w jakimś stopniu są już skażone postępem cywilizacyjnym w dosłownym, tj. pejoratywnym, tego słowa znaczeniu. Brak nam coraz częściej czystego powietrza, zdrowej wody, nieskażonej żywności. Bardzo dużo przychodzi nam płacić za postęp, za tzw. wygody cywilizacyjne. Skażona gleba, zatrute wody to dwa elementy potrzebne także do życia roślin, dzięki którym oddychamy, żyjemy. A więc znaczenie tych "istot zielonych" dla życia człowieka jest ogromne - czy zdajemy sobie z tego w pełni sprawę? Warto także zastanowić się na ile jesteśmy od świata roślin uzależnieni i jak dalece tkwimy korzeniami w tym świecie? Go roślina daje nam poza tlenem, jak rozumiemy ten świat, jak i na ile potrafiliśmy go sobie przysposobić i na ile wszedł w naszą kulturę?
W poszukiwaniu roślin o właściwościach leczniczych oraz odmiennych od znanych dotychczas sposobów ich wykorzystywania, badacze zwracają się ku ziołom stosowanym niegdyś w odległych wiekach; uważa się, że ich działanie sprawdzone przez wiele pokoleń jest szczególnie godne uwagi. Od czasów starożytnych wiedza o uprawie roślin leczniczych była określana jako łaskawy dar Opatrzności, w starożytnym Egipcie i Grecji panowało przekonanie, że została wynaleziona przez bogów i dlatego była uprawiana przez kapłanów w świątyniach, podobnie i w czasach starożytności chrześcijańskiej, kiedy praktykowana była szczególnie na Bliskim Wschodzie; tam też - na styku kultur - jak niegdyś pustynne tereny uprawą roli, tak z czasem pokrywały się coraz liczniejszymi zastępami ludzi kultywujących różne tradycje zielarskie. W pierwszych wiekach chrześcijaństwa szczególne miejsce pośród zajmujących się leczeniem ziołami zajmowali mnisi i pustelnicy, którzy przez wieki pilnie badali i opisywali różne przypadki chorób oraz działanie ówcześnie stosowanych lekarstw. Zioła lecznicze, które w swej gatunkowej różnorodności w ciągu wieków cieszyły się niesłabnącą popularnością, zostały systematycznie zbadane i opisane w tradycji chrześcijańskiej.
W starożytnym Kościele znamy wielu świętych, którzy zasłynęli ze skutecznego leczenia chorób za pomocą ziół, należy tu wymienić przede wszystkim Kosmę, Damiana i Pantaleona, sławnych za życia ze swej sztuki medycznej, którzy także po śmierci cieszyli się skutecznym wstawiennictwem.
Również postać św. Hildegardy z Bingen należy do wybitnych pod względem swoich rozległych zainteresowań medycznych i skuteczności leczenia chorób. Była dobrze znana jako "lekarka" i wiadomo dzisiaj, że uzdrawiała wielu ludzi, którzy przybywali w tym celu do jej klasztoru. Znana była z rozległej wiedzy medycznej i zainteresowań botanicznych. Hildegarda upatrywała leczenie człowieka w kontekście całej przyrody. Stworzyła ona koncepcję integralnego współdziałania wszystkich pierwiastków w człowieku, w którym jak w zwierciadle odbija się cały kosmos. Człowiek ukazany jest w pismach św. Hildegardy jako "mikrokosmos", istnieje w ścisłym oddziaływaniu z czterema żywiołami świata: ogniem, wodą, powietrzem i ziemią, z których składa się zarówno świat, jak i ludzki organizm. Niniejsza książka Zioła św. Hildegardy ma na celu przybliżenie polskiemu czytelnikowi postaci tej świętej i jej poglądów na naturę człowieka i świata roślinnego.
Polecamy