Wczytuję dane...
KOD: 978-83-64645-42-6
Autor: Jeffrey S. Bland, Mark Hyman
EAN: 9788364645426
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Vivante

Wprowadzenie do książki

Zmyślone choroby

Jak pokonać przewlekłe choroby i prowadzić zdrowsze, dłuższe i szczęśliwsze życie

   Dlaczego spersonalizowane podejście i indywidualne samoleczenie są tak ważne? Przede wszystkim - jak wiemy z bieżących badań klinicznych - system jednej i tej samej kuracji dla każdego zawiera w sobie spory procent ryzyka. W każdym badaniu klinicznym oceniającym jakikolwiek protokół medyczny zawsze istnieje grupa uczestników, którzy reagują dobrze, oraz grupa, która nie reaguje lub wręcz doświadcza skutków odwrotnych. Zerknijcie na dane dotyczące generalnej skuteczności leków w leczeniu podstawowych chorób przewlekłych:

  • choroba Alzheimera: 30% efektywności, 
  • leki przeciwzapalne: 80% efektywności, 
  • astma: 80% efektywności, 
  • choroby serca: 60% efektywności, 
  • depresja: 62% efektywności, 
  • cukrzyca: 57% efektywności, 
  • migrena: 52% efektywności, 
  • zapalenie stawów: 50% efektywności, 
  • rak: 30% efektywności. 

   Czy to was dziwi? Zastanawiacie się, w jaki sposób poziom efektywności może być tak relatywnie niski po tylu próbach klinicznych i latach stosowania tych leków? Dzieje się tak, ponieważ zazwyczaj pomijamy osoby niereagujące na leczenie w próbach klinicznych leków, jeśli tylko badania są prowadzone na wystarczająco szeroką skalę i procent reagujących jest odpowiednio większy statystycznie od niereagujących. Możesz więc przyjmować lekarstwo przepisane przez lekarza i wierzyć w jego działanie, mimo że działało ono w wypadku wielu ludzi, ale równie wielu z nich nie pomogło. Trzymaj więc kciuki i módl się, by zadziało u ciebie. Nie dziwi fakt, że jeden z najważniejszych i najbardziej cenionych naukowców, dr Allen Roses, niegdyś wiceprezes globalnego koncernu GlaxoSmithKline, powiedział w 2003 roku, że „większość przepisywanych ludziom leków w większości przypadków nie działa". Dalej mówił: „Większość leków - więcej niż 90 procent - działa jedynie na 30 do 50 procent ludzi. Dlatego lekarz zazwyczaj wykorzystuje metodę prób i błędów podczas kuracji lekami. Kiedy jeden lek nie zadziała, spróbuj innego".
   Problemem jest polifarmacja - stosowanie przez jednego chorego kilku leków, by zaleczać różne symptomy występujące z wielu różnych przyczyn. Interakcje, jakie mogą wchodzić te leki, są różne. Może np. nastąpić między nimi „sprzeczność informacji" - jeden lek może agresywnie wpływać na drugi. Kiedy pacjent przyjmuje jednocześnie wiele leków, niezależnie od tego, czy zdaje sobie z tego sprawę, decyduje się na niekontrolowany eksperyment, gdyż jest niemal pewne, że nie przeprowadzono badań, by sprawdzić bezpieczeństwo i efektywność tej szczególnej kombinacji specyfików, które przyjmuje. W idealnej sytuacji takie badanie powinno być przeprowadzone, by oszacować nie tylko potencjalne zagrożenie płynące z łączenia leków, ale także skuteczność takiej mieszanki, lub stwierdzić brak jej skuteczności w tym indywidualnym wypadku.
   Po raz pierwszy zetknąłem się z terminem „oddanie władzy pacjentowi" wiele lat temu dzięki dr Halstedowi Holmanowi, profesorowi na Stanford University School of Medicine. Holman określił i promował cztery zasady spersonalizowa-nej i samodzielnie stosowanej medycyny, które dekady moich doświadczeń potwierdzają jako prawidłowe podejście do zapobiegania chorobom przewlekłym i leczenia ich. Oto one:

  • Nie ma skutecznego lekarstwa na chorobę przewlekłą, jeśli nie dotrze się do źródła tej choroby u pacjenta i się jej nie zlikwiduje; podejście indywidualne jest tu sprawą podstawową,w celu skutecznego leczenia chorób przewlekłych pacjent musi nieustannie dostosowywać terapię do swojego zdrowia; 
  • Pacjent wie najwięcej o swoim stanie zdrowia i o działaniu na niego różnych terapii; musi stosować tę wiedzę w kształtowaniu własnego programu samoleczenia; 
  • Aby osiągnąć sukces, pacjent oraz lekarz muszą dzielić się ze sobą wiedzą i szanować się nawzajem.

  W następnych rozdziałach nauczymy się, jak rewolucja w genomice wskazuje światu medycyny dokładny kierunek wcielania tych zasad. Zobaczymy też, jak wspaniałe odkrycia rewolucji genomicznej skłaniają świat medycyny do ich stosowania. Dowiemy się, jak można wykorzystać te niezwykłe odkrycia rewolucji genomicznej, aby sprostać globalnemu wyzwaniu, przed którym stajemy wobec rosnącej ilości chorób przewlekłych.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Jeffrey S. Bland, Mark Hyman

  • Tytuł oryginału: 

    The Disease Delusion: Conquering the Causes of Chronic Illness for a Healthier, Longer, and Happier Life

  • Wymiary: 

    145x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-64645-42-6

  • Tłumacz: 

    Marta Szelichowska-Kiziniewicz

  • Rok wydania: 

    2015

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...