Wczytuję dane...

Łgarstwach przemysłu i rządów na temat żywności modyfikowanej genetycznie GMO

Łgarstwach przemysłu i rządów na temat żywności modyfikowanej genetycznie GMO

■ Jennifer Read Hawthome, współautorka książki Chicken Soup for the

Woman’s Soul:

Jeffrey Smith po mistrzowsku łączy sztuki powieściopisarstwa i śledztwa dziennikarskiego. Wynikiem jest ta oto książka: przykuwa uwagę, uczy... i niepokoi Niebezpieczeństwa wynikające ze spożywania żywności genetycznie zmodyfikowanej są straszliwe, lecz autor również informuje, jak ich unikać.

■ Wielebny James S. Turner, autor książki The ChemicalFeast: The Nader

Report on the Food and Drug Administration („Chemiczna uczta: Raport

Nadera o Agencji ds. Żywności i Leków”)

To przejrzyste, zrozumiałe i celne dzieło na temat GMO ukazuje czytelnikowi, jak ważna dla XXI wieku jest kwestia bezpiecznej żywności. Amerykanie przespali lata, podczas których przemysł biotechnologiczny przejął rynek żywności w USA. Na szczęście Europejczycy posłali genetycznych łotrów spod znaku Monsanto do diabła. Jeffrey Smith obnaża bezduszność amerykańskich molochów produkujących żywność, oraz przedstawia plan powstrzymania ich nim poczynią jeszcze większe szkody. Tę książkę powinien przeczytać każdy Amerykanin. (I nie tylko — przyp. tłum.)

■ Dr Marc Lappe, kierownik Center for Ethics and Toxics (CETOS)

Nasiona Kłamstwa jest pierwszą książką, która w przekonujący sposób udowadnia istnienie spisku uknutego przez przemysł biotechnologiczny. Spisku, mającego ograniczyć wolność wypowiedzi, debat, a nawet naukowego dialogu o bezpieczeństwie żywności modyfikowanej genetycznie. W swojej książce Jeffrey Smith jaskrawo odmalowuje niepokojący obraz rządu, który wraz z odpowiedzialnymi organizacjami naukowymi nie robi nic, by uporać się z problemami generowanymi przez żywność genetycznie modyfikowaną. Jeffrey Smith przedstawia kilkanaście przykładów zmowy przeciwko ludziom podważającym rację bytu owego nielegalnego, gigantycznego eksperymentu na naszej żywności. Ukazuje też, jak wielką szkodę wyrządzili sobie i całemu pokoleniu konsumentów biotechnologiczni lobbyści, którym w głowie były wyłącznie zyski, również osobiste... i krótkotrwałe.

■ Howard F. Lyman, autor książki Mad Cowboy („Szalony kowboj”)

W reklamie żywności modyfikowanej genetycznie najczęściej używa się kłamstw, fałszu i podstępu. Jeżeli chcesz ochronić siebie i rodzinę przed chciwością bezdusznych firm, to powinieneś przeczytać Nasiona Kłamstwa. Te firmy zagrażają naszej przyszłości — ta książka może ocalić Ci życie!

■ Jim Diamond, lekarz, członek zarządu Sierra Club Genetic Engineering Committee

Jeżeli chcecie zapoznać się z tematem żywności modyfikowanej genetycznie, to nie znajdziecie lepszej książki. Jeffrey Smith rozprawia się w niej z niedopowiedzeniami nauki i oszustwami producentów GMO w sposób ewidentny i wręcz cieszący czytelnika.

■ Dr Arpad Pusztai, ekspert ds. badań nad szkodliwością żywności modyfikowanej genetycznie

Nasiona Kłamstwa jest znaczącym zjawiskiem w dziedzinie informowania o zagrożeniach, jakie stanowi żywność genetycznie modyfikowana, uznawana powszechnie za szczytowe osiągnięcie naszych czasów. W przeciwieństwie do oficjalnej propagandy, Jeffrey Smith rzeczowo przedstawia machinacje przemysłu biotechnologicznego, mediów, polityków i władz ustawodawczych, które wespół pragną wszelkimi środkami stłumić słuszne obawy konsumentów wobec GMO. Siła tej książki polega na jej języku — autor w przystępny dla każdego czytelnika sposób objaśnia zawiłości tak zwanych „nauk ścisłych” (co wyjątkowo rozdrażniło lobby GMO). Sam jestem naukowcem, ale z książki Jeffreya Smitha dowiedziałem się rzeczy dla mnie nowych — o rekombinacji DNA.

■ Larry Bohlen, dyrektor programów promocji zdrowia i ekologii,

„Przyjaciele Ziemi” (Friends of the Earth)

Tę książkę powinien przeczytać każdy Amerykanin. W sposób dla każdego przystępny i absolutnie bezkompromisowy obnaża działania rządu i przemysłu żywnościowego starających się wespół ukryć szkodliwość GMO przed opinią publiczną. Gdy konsumenci przeczytają o niebezpieczeństwach, jakie niesie ze sobą spożywanie żywności modyfikowanej genetycznie, przestaną ją kupować. Może wtedy władze zakończą ten koszmarny genetyczny eksperyment.

■ Ronnie Cummins, dyrektor krajowy Organie Consumer’s Association, współautor Genetically Engineered Food: A Self-Defense Guide for Consumers

Coraz więcej dowodów wskazuje na silną szkodliwość żywności modyfikowanej genetycznie. Książka ta jest najlepszym opracowaniem na temat szkodliwości GMO, winna być lekturą obowiązkową dla działaczy i konsumentów.

■ Michael Meacher, były minister ochrony środowiska Wielkiej Brytanii

Wspaniała książka. Jest dokładnym przeglądem prawdziwego charakteru technologii modyfikacji genetycznych, miażdżącą krytyką wpływu upraw GMO na zdrowie i środowisko oraz zbiorem przerażających dowodów manipulacji rządów i mediów przez przemysł biotechnologiczny. Najlepsze w niej jest to, iż nie jest zbiorem suchych, niestrawnych dla przeciętnego czytelnika tekstów naukowych. Ona kipi wręcz od żywych opisów dramatów ludzkich, spisków i zmowy, szpecących historię „Wielkiej Bio technologii”, która gorliwie stara się zdobyć nasze uznanie. To rzetelny zbiór faktów opisanych w znakomity sposób. Dzieło z pogranicza dokumentu i dreszczowca.

■ Samuel S. Epstein, emerytowany profesor medycyny środowiska i pracy na University of Illinois w Chicago School of Public Health; prezes Cancer Prevention Coalition

Na własne oczy, można by rzec, widziałem jak Monsanto oraz Agencja ds. Żywności i Leków uciekły się do wyjątkowej klasy naukowego oszustwa — tylko po to, by wprowadzić do sprzedaży mleko zmodyfikowane genetycznie (rekombinowane białko rbGH). Nasiona kłamstwa mówią o nauce w sposób wielce przystępny i zajmujący, ujawniając przy tym wypaczenia, przemilczenia i kłamstwa związane z GMO. Mówiąc krótko — autor zdziera maskę z twarzy oszustów.

■ dr Maciej Muskat, Greenpeace Polska, koordynator kampanii GMO, aktywista ekologiczny i niezależny publicysta

Inżynieria genetyczna nie jest „nauką” w większym stopniu niż inżynieria służąca do produkcji broni atomowej. Jest technologią i maszyną do do tworzenia zysków dla jednych z największych korporacji na Ziemi, oliwioną przez rządy i likwidującą niezależność myślenia na uniwersytetach poprzez system dotacji finansowych. Nie jest rozwiązaniem problemu głodu, ale go potęguje. Jest technologią, która przyśpiesza monopolizację rolnictwa i zmniejsza bezpieczeństwo żywnościowe.

Książka Smith’a jest chyba pierwszą publikacją w Polsce, która przybliża nam to, czego nie dowiemy się z artykułów pokazujących GMO jako „przyszłość”. Jej lektura pokazuje jakże często „fakty” okazują się być jedynie marketingiem.

Gdyby nie GMO, być może nie robiłbym tego, co robię. Kiedy przed laty pierwszy raz zetknąłem się z pomysłem patentowania nowych form życia, które nigdy nie powstałyby w procesie ewolucji, nie chciałem wierzyć własnym oczom. To właśnie niezgoda na modyfikowanie przyrody w imię krótkotrwałych zysków wypchnęła mnie z uniwersytetu i zaprowadziła do Greenpeace. I za każdym razem, kiedy choc trochę uda mi się przymknąć nad GMO wieko puszki Pandory, czuję że trafiłem pod właściwy adres.

Nasiona Kłamstwa

Nasiona Kłamstwa