Wczytuję dane...

Co znajdziesz w książce Smak Świadome Odżywianie Świadome Życie

   Pierwsza część książki (rozdziały 1-4) przedstawia buddyjski punkt widzenia na kwestie kontroli wagi ciała i dobrego samopoczucia. Na początek zaproponujemy ci nowe spojrzenie na problem nadwagi - przyjrzymy im się przez obiektyw Czterech Szlachetnych Prawd, będących podstawą buddyjskiego nauczania. Przede wszystkim musisz uznać fakt, że masz problem z wagą ciała, i odpowiedzieć sobie na pytanie, czy jesteś gotów i zdecydowany dokonać w związku z tym jakichś zmian. Jeśli odpowiedź będzie twierdząca, to następnie musisz sobie uświadomić, co spowodowało twoją nadwagę.    Zadając sobie kilka pytań, lepiej zrozumiesz przyczyny owej nadwagi. A wtedy zrozumiesz też, że masz możliwość zerwać z niezdrowymi, bezmyślnymi przyzwyczajeniami, które doprowadziły cię do nadwagi. Zdasz sobie również sprawę z tego, że praktyka uważności jest skuteczną drogą do zdrowszego sposobu życia i zdrowszej wagi.
  Następnie damy ci okazję zakosztowania, jak smakuje uważność - okazją tą będzie medytacja nad jedzeniem jabłka. Gdy jest się uważnym, prosty akt jedzenia jabłka staje się przeżyciem pełnym treści. Otwiera cię ono na świadomość tego, że jabłko jest manifestacją świata, w którym żyjesz, i nie może zaistnieć w oderwaniu od wszystkiego, co w tym świecie jest. Istnienie jabłka jest zależne od wszystkiego innego, co z kolei przypomina ci, że również ty sam nieustannie korzystasz ze wsparcia wielu istot, dzięki którym możesz cieszyć się tym jabłkiem.
   Potem zaprosimy cię do przyjrzenia się wszystkiemu temu, co tworzy ciebie. Przyjrzymy się, jak wszystko, co widzisz, smakujesz, wąchasz i słyszysz, wszystko, czego dotykasz, oraz wszystko, o czym myślisz, wpływa na twoją wagę i inne sfery twojego codziennego życia. Poradniki dietetyczne zwykle skupiają się na bezpośrednim wpływie na twój organizm tego, co jesz, a rzadko poświęcają uwagę czynnikom psychospołecznym, kulturowym i środowiskowym, które wpływają na nawyki żywieniowe i związane z aktywnością ruchową. Dla nas jest oczywiste, że jesteśmy nie tylko tym, co jemy; jesteśmy tym, co konsumujemy wszystkimi zmysłami. Na to, co jesz i jak jesz, mają wpływ twoi przodkowie i rodzice, kultura, w której żyjesz, a także przemysł spożywczy, media i różne siły działające w społeczeństwie. Chcąc utrzymać właściwą wagę i zdrowy styl życia, musisz zwrócić baczną uwagę na oddziaływania między swoim ciałem i umysłem a społeczeństwem.
   Gdy już nabierzesz pewnego pojęcia o swoich trudnościach z utrzymaniem właściwej wagi, kolejnym ważnym krokiem będzie odkrycie w sobie mocy przezwyciężenia tych trudności. Wygłoszona przez Buddę „Rozprawa o Czterech Fundamentach Uważności” obszernie opisuje ćwiczenia, które prowadzą do przemiany i uzdrowienia. Omówimy po kolei najistotniejsze elementy owych czterech filarów praktyki uważności nastawionej na skuteczną transformację. Pokażemy, jak możesz pielęgnować w sobie radość i spokój wewnętrzny oraz pokonywać szkodliwe nawyki. Opiszemy proces i praktykę podnoszenia świadomości ciała, uczuć, umysłu oraz wszelkich doznań i pokażemy ich ścisły związek z twoim dążeniem do zmiany nawyków w zakresie odżywiania i aktywności fizycznej. Poznasz podstawowe techniki oddechowe służące uspokojeniu ciała, emocji i umysłu oraz nauczysz się dostrzegać związki między sobą a wszystkim, co cię otacza. Dzięki ciągłej praktyce nabierzesz wprawy w rozpoznawaniu natury i przyczyn swojego cierpienia po to, by móc przekształcać je już u źródeł, a tym samym wykorzenić towarzyszące ci od dawna negatywne przekonania i uczucia oraz szkodliwe przyzwyczajenia.
   Druga część książki (rozdziały 5-7) wprowadza praktykę uważności w życie codzienne. Każdy wiele razy dziennie coś je i pije. Wszystko to są wspaniałe okazje do ćwiczenia uważności. Zwracanie uwagi na to, co jesz i pijesz, oraz na to, jak to robisz, sprawia, że czujesz się lepiej, i ma znaczenie nie tylko dla twojego ciała i umysłu, ale także dla przyszłości świata. Przedstawimy oparte na odkryciach nauki kompendium zdrowego odżywiania, które pomoże ci decydować, co jeść i pić, a także zaproponujemy konkretne metody umożliwiające jedzenie i picie w sposób bardziej świadomy. Odpowiadając na zadawane przez nas pytania, zaczniesz wyznaczać sobie własne cele dotyczące świadomego jedzenia i opracujesz osobisty plan, który umożliwi ci spożywanie pokarmów i napojów ze smakiem, a równocześnie utrzymanie dobrego zdrowia i samopoczucia.
   Każdego dnia zażywasz trochę ruchu, nawet jeśli XXI wiek przyzwyczaja wszystkich do coraz bardziej siedzącego trybu życia. Świadomy ruch nie tylko pomaga spalić więcej kalorii i zachować dobry stan zdrowia, jest również okazją do praktykowania uważności w działaniu. W rozdziale 6 przedstawimy metody świadomego zapewniania sobie takiej ilości aktywności ruchowej, jaka jest potrzebna do osiągnięcia optymalnej wagi i poprawy stanu zdrowia. Zachęcimy cię do refleksji, które pomogą ci ułożyć osobisty plan uważnej aktywności fizycznej.
   Oparciem dla uważnego jedzenia i uważnego ruchu jest ogólna uważność na co dzień, chwila po chwili. Zaproponujemy proste narzędzia, które ułatwią ci wejście w rytm uważnego życia, wspomagając praktykę uważności w czasie, którego nie przeznaczasz na sen. Gdy ułożysz własny plan życia w uważności, nawet najbardziej przyziemne zajęcie może się stać okazją do jej praktykowania i być czymś, co cię żywi.
   Systematycznie robiąc postępy na drodze do zdrowej wagi ciała, zdasz sobie sprawę z tego, że twoja zdolność dokonywania zdrowych wyborów zależy nie tylko od ciebie, ale także od wszystkiego, co cię otacza. Wszyscy jesteśmy połączeni i wzajemnie od siebie zależni. To, co czyni jeden z nas, wpływa na wszystkich i wszystko, a każdy z nas jest pod wpływem tego, co czynią inni. Uważne życie i kontrola wagi nie są prywatną sprawą jednostek. Musimy podjąć także pewne wspólne działania, aby środowisko, w którym żyjemy, uczynić mniej toksycznym i bardziej sprzyjającym zdrowemu sposobowi odżywiania oraz aktywnemu trybowi życia.
   W trzeciej części książki (rozdział 8) zastanowimy się, jak możesz zmienić na lepsze swoje środowisko i swoją społeczność — dla swojego dobra, dla dobra swojej rodziny, przyjaciół i znajomych oraz przyszłych pokoleń. Pielęgnując w sobie energię uważności, rozwijasz wgląd i zrozumienie, z których rodzi się współodczuwanie ze wszystkimi istotami. Właśnie owo współod-czuwanie motywuje do podejmowania osobistych i zbiorowych działań dla poprawy jakości własnego życia i kondycji świata.
    Każdy z nas dysponuje co dnia skończoną ilością energii. Po jej zużyciu czuje się wyczerpany. Uważność pomaga mądrze wykorzystywać tę energię, rezerwować ją dla osób i spraw, które przynoszą najwięcej radości, poczucia sensu i wewnętrznego ładu. Uważność jest światłem, które płonie we wnętrzu każdego. Odkryj to światło. Niech rozświetla ono każdy moment twojego życia. Przeżywając życie w taki sposób, będziesz smakować jego głębię. Osiągniesz coś więcej niż pożądaną zdrową wagę i upragnione dobre samopoczucie. Odkryjesz również cudowne bogactwo życia, które tak często pozostaje niezauważone.