Wczytuję dane...

Praktyka Surjanamaskar

Praktyka Surjanamaskar

   Gratuluję Krzysztofowi Stecowi napisania tej książki, przeznaczonej zarówno dla osób całkowicie początkujących, jak i doświadczonych joginów. Surja Namaskar praktykują w pewnym momencie niemal wszyscy praktykujący jogę łub inne tradycyjne indyjskie systemy kultury fizycznej.
   Znam autora od połowy lat siedemdziesiątych, kiedy odbywał on kurs dyplomowy w Kaivalyadhama. Jego długotrwałe oddanie praktyce i badaniom jogi przyniosło owoc w postaci tego wszechstronnego opracowania. Jest to praktyczny przewodnik, a także bogate źródło informacji o wszelkich aspektach Surja Namaskar, od literatury po duchowość.
     Książka przedstawia pełny opis praktyki Surja Namaskar, niezwykle pomocny dla wszystkich osób o poważnym nastawieniu - czy to skupionych wyłącznie na ćwiczeniach, czy też pragnących eksplorować znacznie szerszy obszar.

Dr med. Yogacharya Mukttnd V. Bhole
Członek zarządu Centralnej Rady Badań nad Jogą i Naturopatią, Ministerstwa
Zdrowia, Rządu Indii oraz Krajowego Instytutu Jogi Moraji, New Delhi
Założyciel i prezes Yoga Anubhava International Były dyrektor
generalny Wydziału Badań w Kaivalyadhama Institute, Lonavla Były
wicedyrektor G.S. College of Yoga and Cultural Synthesis, Lonavla
Dyrektor ds. medycznych w S.A.D.T. Gupta Yogic Hospital, Lonavla
Byty redaktor naukowego kwartalnika „Yoga Mimamsa”
(www.anubhava.org.uk, www.yoganubhava.com)
23 stycznia 2013

   Surjanamaskar jest, z pewnego punktu widzenia, połączeniem kilku ważnych pozycji jogi. Wiele lat temu zdarzyło mi się pójść podczas konferencji do Swamiego Raghavendry ze wsi Malładihalli położonej niedaleko Bangalore. Swami, pokazując nam swój aśram, zabrał nas także do podziemnego pokoju. Powiedział nam, że było to miejsce, w które przychodził codziennie o czwartej rano, by ćwiczyć Surjanamaskar przez trzy godziny, aż do godziny siódmej. Z ciekawości zapytałem go, ile codziennie robił powtórzeń. On odpowiedział, że teraz, ponieważ jest trochę starszy, jego lekarz zalecił mu, aby nie robić zbyt wielu rund, i że w związku z tym robił ich tylko 1081 Byłem zszokowany, słysząc to, ponieważ miał wówczas dziewięćdziesiąt sześć lat i pomimo tego wieku był taki silny! Ten fakt pokazuje, jak można się rozwijać poprzez własne ćwiczenia, tak aby móc wykonywać praktykę Powitania Słońca bez nadmiernego wysiłku, nawet w tak bardzo zaawansowanym wieku!
   Regularna praktyka przynosi bardzo wiele korzyści. Choć z pewnym opóźnieniem, ale coraz więcej osób zdaje sobie sprawę, że praktyka Pozdrowienia Słońca to nie są jedynie pozycje ciała (asany), ale że ta praktyka ma wpływ tak na całą osobowość, jak i na ciało fizyczne. Dlatego jestem bardzo szczęśliwy, że mogłem przeczytać tak logiczną prezentację w książce Krzysztofa, która jest oparta na rzetelnych badaniach. Krzysztof bardzo drobiazgowo zanalizował wiele aspektów praktyki na różnych poziomach, począwszy od ciała fizycznego do aspektów dotyczących prany (energii), umysłu, intelektu i emocji. Powoduje to, że praktyka powitania słońca jest zaprezentowana holistycznie i oparta na naukowych dowodach, w taki sposób, że łatwo jest przekonać naukowy umysł. Oczywiste jest również, że jeśli on sam nie podjąłby tej praktyki na duchowym poziomie, to nie mógłby napisać o niej w taki sposób i zawrzeć w niej tak wielu szczegółów.
   Chciałbym przekazać moje najserdeczniejsze gratulacje Krzysztofowi za napisanie tej pracy. Każda osoba interesująca się duchowością oraz każda osoba, która jest zainteresowana podniesieniem swojego potencjału na każdym poziomie swojej osobowości, włączając w to umysł, intelekt i emocje, musi przeczytać tę książkę.

N.V. Raghuram
Założyciel i przewodniczący Yoga Bharati, Califomia,
USA Rektor Hinduskiego Uniwersytetu Ameryki,
Floryda, USA

     Poznałem Krzysztofa Steca w Kaivalyadhama w Lonavla podczas siódmej międzynarodowej konferencji Yoga 8t Youth (2012). Tryskając młodzieńczym entuzjazmem, chętnie dzielił się on ze mną swoją wiedzą i doświadczeniem w zakresie Surja Namaskar. Jego talent do teoretycznych objaśnień i praktycznych prezentacji był imponujący. Krzysztof jest ikoną Surja Namaskar, a jego entuzjastyczne powołanie do propagowania tej techniki dla dobra ludzkości leży w duchu nishkam karmajogi (działanie pozbawione egoizmu i pożądania), stanowiącym centralny przekaz Bhagawadgity. Niniejszy tom to dobrze napisana książka doświadczonego i zaangażowanego autora. Ta wyjątkowa książka przedstawia naukowe i filozoficzne podstawy techniki Surja Namaskar, poczynając od jej wedyjskich źródeł. Objaśnia ona teorię oraz praktykę w wyczerpujący i klarowny sposób.
     Surja Namaskar to holistyczna technika, w której oddech, ciało i umysł współdziałają w doskonałej koordynacji i harmonii, co cechuje wszystkie techniki jogicz-ne. W połączeniu z intonowaniem mantr i naświetlaniem promieniami wczesnego porannego słońca, Surja Namaskar może działać jako potężny czynnik tonizujący dla ciała, umysłu oraz ducha.
   Popularyzacja dynamicznego Surja Namaskar pozwoli w znacznym stopniu zapanować nad „nowoczesnymi” dolegliwościami, takimi jak otyłość, cukrzyca, nadciśnienie, choroby serca i artretyzm, nie wspominając o poprawie ogólnego stanu zdrowia mas. Krzysztof Stec z oddaniem propaguje praktykę Surja Namaskar dla dobra rodzaju ludzkiego. Jak to ujął Yogeshwar Krishnan, jogin zawsze pozostaje zajęty pracą dla dobrostanu wszystkich istot (Sarvabhoot hite ratah. Bhagawadgita, 5: 25).
   Życzę Krzysztofowi boskiej łaski i wspaniałego sukcesu w jego szlachetnej misji - Amen, AUM.

Dr med. Madanmohan MBBS, FIAY
Profesor i Kierownik Wydziału Fizjologii oraz Dyrektor Programowy w
Advanced Centre for Yoga Therapy, Education and Research (ACYTER)
Jawaharlal Institute of Postgraduate Medical Education and Research
(JIPMER),
Pondicherry Doktor i magister jogi Członek Indyjskiej Akademii Jogi 28
stycznia 2013

   Bardzo wszechstronny przewodnik oparty na rzetelnych badaniach, napisany przez doświadczonego praktyka. Łączy w sobie informacje historyczne, metody praktyki wywodzące się z różnych tradycji, wyczerpującą analizę psychofizjologicznych korzyści wraz z wynikami badań naukowych i ankiet oraz pełną listę recytowanych mantr i bidża mantr, a także ich związek z subtelnym układem energetycznym. Jest to dogłębny i bardzo praktyczny podręcznik dla wszystkich poziomów zaawansowania, polecany przez największe autorytety ze świata jogi. Zawiera również porady dietetyczne, skrócony oraz szczegółowy opis relaksu w pozycji śawasana, słowniczek, bibliografię i rysunki. Znakomite opracowanie. Wszystkie dochody przekazywane są na działalność charytatywną organizacji VYASA Trust.

Jane Sili
Redaktor czasopisma „Yoga and Health Magazine”, Wielka Brytania
(www.yogaandhealthmag.co.uk) 26 września 2012

    Zadufani w sobie, bezkrytycznie zaślepieni „zdobyczami cywilizacji” zapominamy lub ze zdumieniem dopiero dowiadujemy się, że ludzie już dawno zajmowali się, stosowali i byli daleko bardziej zaawansowani w praktykowaniu i filozoficznym rozważaniu holistycznej natury człowieka oraz otaczającej go rzeczywistości. Większość poglądów i teorii uznawanych dziś za „rewolucyjne i rewelacyjne” znajduje swoje odbicie w historii, i to najczęściej tej bardzo zamierzchłej. Podobnie rzecz ma się również ze sportem, rekreacją i wszelakim poprawianiem bądź utrzymywaniem do późnej starości zdolności wysiłkowych człowieka.
   Przypomina nam o tym Krzysztof Stec przedstawiając w sposób przystępny współczesnemu, wielce asertywnemu człowiekowi dobroci systemu liczącego - jak sam mówi, powołując się na Wedy - ponad pięć tysięcy lat, systemu starożytnego, ale, jak się okazuje, na tyle nowoczesnego, że jego sens na nowo odkrywa dopiero awangarda współczesnej nauki tworząc np. teorie epigenetyczne.
Surjanamaskar nie jest jedynie praktyką cielesną, tylko częścią systemu, który ma za zadanie ziszczenie odwiecznego pragnienia człowieka bycia „silnym, pięknym, mądrym i zdrowym” nie tylko przez wysiłek fizyczny, lecz także poprzez równie ważną tapasję - w skrócie dyscyplinę umysłową, fizyczną i oczyszczanie.
   Takie wskazówki niekoniecznie będą podobać się dużej części dzisiejszego społeczeństwa, bo tapasji nie można kupić, ale można kupić książkę Krzysztofa Steca, dzięki której, jak starożytni jogini, będziemy mieli bardzo realną szansę, udokumentowaną poprzez zdobycze współczesnej nauki (także tej odkłamującej stereotypy żywieniowe), przedłużyć swoje życie w dobrym zdrowiu, kondycji fizycznej, umysłowej i duchowej.

Prof. nzw. dr hab. Marek Kruszewski
Zakład Sportów Walki i Podnoszenia Ciężarów Akademii
Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie
Wiceprezes Polskiego Związku Kulturystyki, Fitness i Trójboju
Siłowego Chairman Medical Committee International Powerlifting Federation 1 czerwca 2013

Dynamiczne Surjanamaskar Powitanie Słońca

Dynamiczne Surjanamaskar Powitanie Słońca