Kto Napisze Naszą Historię?
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-241-3633-9
Autor: Samuel D. Kassow
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: Amber

Wprowadzenie do książki

Kto napisze naszą historię?

    O Samuelu Kassowie i jego książce mogę się wypowiedzieć jedynie w samych superlatywach. Jest on wybitnym i doświadczonym historykiem amerykańskim, świetnie przygotowanym warsztatowo do pracy nad dziejami Żydów wschodnioeuropejskich - zna mnóstwo języków obcych, na czele z jidysz i polskim, jest badaczem solidnym i bardzo dokładnym. Mimo że w swoich pracach dba o każdy szczegół, pisze w sposób w sumie przystępny i bardzo elegancki. Lubi obszerne cytaty źródłowe, lecz nie wpada w przesadę i nimi się nie wyręcza. Śmiało formułuje myśli, nie przesadza jednak ze zbyt daleko idącymi uogólnieniami. Jest to ważna uwaga, gdyż prezentowana książka w wielu fragmentach odnosi się do drażliwej i ostatnio silnie upolitycznionej kwestii stosunków polsko-żydowskich w łatach okupacji hitlerowskiej.
   Z polskiego punktu widzenia najważniejszy jest jednak temat książki. Dotyczy ona losów grupy zaprzyjaźnionych ze sobą historyków i szeroko rozumianych humanistów, którzy w latach II wojny światowej współpracowali w getcie warszawskim w podziemnej nielegalnej organizacji społecznej kierowanej przez polityka i historyka doktora Emanuela Ringelbluma. Grupa ta nosiła nazwę Oneg Szabat (Radość Sobotnia) i stawiała sobie za ceł zgromadzenie dokumentacji dotyczącej niemieckich prześladowań ludności żydowskiej, które od wiosny 1942 roku przybrały formę systematycznej, całkowitej eksterminacji polskich, a następnie europejskich Żydów.
   Jak pisze Kassow: „Setki ludzi pisały w czasie Holocaustu - dzienniki, pieśni żałobne dla pomordowanych dzieci, wiersze, szkice i teksty literackie. W celi śmierci krakowskiego więzienia Gusta Dawidson-Dranger spisywała dziennik na papierze toaletowym. W III Krematorium w Auschwitz Zalman Gradowski, członek Sonder-kommando, spisywał rozmowy z więźniami w poczekalni do komory gazowej. Notatki zakopał w butelce. W Estonii, zaledwie na kilka godzin przed śmiercią w obozie koncentracyjnym w Klooga, we wrześniu 19
   44 roku, Herman Kruk dokonał ostatnich wpisów w dzienniku, a potem go zakopał. Niektórzy zaczynali pisać sami, inni pod wpływem czyjejś zachęty - partii politycznych, organizacji młodzieżowych lub podziemnego archiwum getta. Podziemne archiwa istniały w kilku gettach, ale Oneg Szabat było największe, zorganizowane w getcie warszawskim przez Emanuela Ringelbluma.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Samuel D. Kassow

 • Tytuł oryginału: 

  Who Will Write Our History?: Emanuel Ringelblum, the Warsaw Ghetto, and the Oyneg Shabes Archive

 • Liczba stron: 

  449

 • Wymiary: 

  165x235

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-241-3633-9

 • Tłumacz: 

  Grażyna Waluga, Olga Zienkiewicz

 • Rok wydania: 

  2010

Polecamy