Biorąc pod uwagę trudności, jakie niesie ze sobą trening, oraz pytania, pojawiające się w trakcie uprawiania sportu, chcielibyśmy - czerpiąc z własnego doświadczenia - przedstawić osobiste spojrzenie na techniki doskonalące zdolności motoryczne oraz metody pozwalające utrzymać je na wysokim pułapie.
Wszystkie ruchy, które wykonujemy uprawiając dowolną dyscyplinę sportową, są wynikiem mechanicznej pracy jednego lub kilku mięśni, których działanie koordynowane jest przez centralny system nerwowy. Dzięki ciężkiej pracy całego układu nerwowego możemy wykonywać ściśle określone i precyzyjne ruchy. Praca mięśni jest owocem siły fizycznej, która wytwarzana jest w czasie skurczu mięśni, następującego w trakcie przemieszczania się segmentów kostnych. W takim razie im większa jest siła i zakres wykonywanego ruchu, tym większą pracę wykonują mięśnie.
Obecnie nawet jeśli podczas treningów i lekcji wychowania fizycznego ćwiczy się wzmacnianie i rozciąganie mięśni, częstotliwość i pora wykonywania treningów z reguły nie pozwalają na systematyczną maksymalizację możliwości mięśni. Planując program treningowy, nie należy również zapominać, że treningi opierające się wyłącznie na ćwiczeniach siłowych prowadzą do zmniejszania zakresu wykonywanych ruchów, podczas gdy skupianie się na samych ćwiczeniach rozciągających osłabia i nadwyrężą mięśnie.
Aby być jednocześnie silnym i gibkim, należy trenować według dobrze zaplanowanego i zrównoważonego programu, opierającego się na przemiennym stosowaniu ćwiczeń siłowych i rozciągających. Taki sposób ćwiczenia niesie ze sobą nie tylko korzyści fizjologiczne, ale - przynosząc oczekiwane efekty - wzmacnia również motywację trenującego.
Głównym celem naszej książki jest pokazanie, w jaki sposób naprzemienne stosowanie technik wzmacniających i rozciągających mięśnie pozytywnie wpływa na kondycję fizyczną człowieka, niezależnie od jego początkowego poziomu sprawności ruchowej. Pierwsza, teoretyczna część książki jest rodzajem syntezy, pozwalającej zrozumieć lub przypomnieć sobie:
- w jaki sposób funkcjonują mięśnie;
- od czego uzależniony jest wzrost siły i w jaki sposób można ją umacniać;
- od czego uzależniony jest zakres wykonywanego ruchu i jakie techniki pozwalają go zwiększać.
W drugiej części książki przedstawiamy konkretne metody wzmacniania i rozciągania dwunastu najważniejszych grup mięśniowych. Proponowane ćwiczenia pogrupowane są według wzrastającego poziomu trudności i charakteryzują się ogromną różnorodnością.
Do kogo skierowana jest nasza książka?
Nasza książka przeznaczona jest
- dla każdego, kto chce być - lub już jest - aktywny fizycznie;
- dla trenerów, nauczycieli wychowania fizycznego oraz wszystkich osób organizujących zajęcia sportowe. Dzięki zawartym tu informacjom będą oni mogli znaleźć przyczyny niektórych problemów związanych z utrzymywaniem osiągniętego poziomu sprawności fizycznej, z wydobywaniem oraz z doskonaleniem zdolności motorycznych swoich podopiecznych.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Jean-Paul Doutreloux,. Michel Masseglia, Philippe Rober
-
Tytuł oryginału:
Le Muscle: de l'Entretien a la Performance
-
Liczba stron:
235
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7229-166-0
-
Tłumacz:
Agnieszka Wojciechowska
-
Rok wydania:
2008