Pytanie: Słyszałem, że dobrze jest robić „zmyłki" mięśniom przez ciągłe zmiany w przebiegu treningów. Jak mam to robić?
Bez względu na to, jak dobrze zaprojektowany jest twój trening, nie zachowa swojej skuteczności na zawsze. Fizjologiczne prawo adaptacji głosi, że po pewnym czasie, zwykle po 4-6 tygodniach, organizm przestaje się przystosowywać do bodźca treningowego. Ciało myśli sobie: „Hm, skoro mnie to nie dobija, to po co mam się przejmować i zmieniać?" W tym właśnie momencie przydaje się zmiana w programie. Zmiana może mieć charakter ilościowy, np. wzrost liczby serii albo wprowadzenie treningów cyklicznych w sposób opisany w moich książkach Power to the Pe-ople czy Więcej niż bodybuilding, albo charakter jakościowy, czyli zastąpienie jednych ćwiczeń innymi.
Podejście programu Kuloodpornych mięśni brzucha jest w tym względzie jasne: wybierz jedno czy dwa ćwiczenia z tej książki, skup się na nich przez jakiś miesiąc, a potem przerzuć się na coś innego. Dobrym rozwiązaniem jest robienie w co drugiej turze brzuszków Jandy.
Nie rób natomiast „zmyłek" mięśniom na każdym treningu. Adaptacja do ciągle zmieniających się bodźcówjest z definicji niemożliwa. Przypadkowa mieszanka ćwiczeń dezorientuje organizm przez ciągłe modyfikacje wymagań zamiast wstrząsnąć nim tak, by wywołać konkretną adaptację. Zbyt częste przemeblowywanie treningów jest więc równie szkodliwe jak robienie wiecznie wszystkiego po staremu. Dobrze jest natomiast różnicować z sesji na sesję serie, powtórzenia i przerwy odpoczynkowe. Pamiętaj jednak, by pozostawać w granicach 3-5, jeśli nie chcesz się rozrastać.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Pavel Tsatsouline
-
Tytuł oryginału:
Bullet-Proof Abs: 2nd Edition of Beyond Crunches
-
Liczba stron:
116
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7229-252-0
-
Tłumacz:
Dariusz Rossowski
-
Rok wydania:
2014