Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7510-820-0
Autor: Keith Lowe
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Rebis

Wprowadzenie do książki

Dziki Kontynent Europa Po II Wojnie Światowej

    Pisząc książkę Dziki Kontynent, chciałem zerwać z zachodnim, ograniczonym punktem widzenia, który zdaje się dominować w większości prac dotyczących tego okresu. To był jeden z moich głównych celów. Przez dziesięciolecia książki poświęcone następstwom wojny skupiały się na wydarzeniach w Europie Zachodniej, przede wszystkim dlatego, że informacje na temat Wschodu były niedostępne - nawet w samej Europie Wschodniej. Po rozpadzie Związku Radzieckiego i bloku państw satelickich informacje te stały się osiągalne, ale nadal wydają się niejasne i zwykle pojawiają się wyłącznie w pracach i periodykach akademickich, często jedynie w języku ich autorów. Dlatego, chociaż polscy, czescy czy węgierscy badacze wykonali sporo pionierskiej pracy, jej rezultaty są dostępne jedynie dla Polaków, Czechów i Węgrów. A także, w większości, dla kręgów naukowych - co prowadzi mnie do kolejnego celu tej książki: przedstawienia historii tego okresu zwykłemu czytelnikowi.
    Mój ostatni i być może najważniejszy cel polega na wyznaczeniu ścieżki poprzez labirynt mitów, jakie szerzyły się na temat po-wojnia. Wiele „masakr”, jakie badałem, po bliższym oglądzie okazało się dużo mniej dramatycznymi wydarzeniami, niż się je zwykle przedstawia. Z kolei pewne szokujące przypadki okrucieństw zostały zatuszowane albo zwyczajnie utonęły w powodzi innych zdarzeń. Chociaż odkrycie prawdy kryjącej się za tymi incydentami może się okazać niemożliwe, to przynajmniej można sprostować część kłamstw.
     Tym, co najbardziej mnie niepokoi, jest nadmiar mglistych : niepotwierdzonych danych statystycznych, którymi stale żongluje się w dyskusjach dotyczących tego okresu. Statystyki naprawdę mają znaczenie, gdyż często odwołuje się do nich dla celów politycznych. Niektóre narody zwyczajowo wyolbrzymiają zbrodnie sąsiadów, czy to w celu odwrócenia uwagi od swoich nieprawości, czy dla wsparcia własnych interesów. Partie polityczne wszelkiej maści lubią wyolbrzymiać przestępstwa wrogów, a pomniejszać te sojuszników. Także historycy czasami przesadzają albo po prostu ze spektrum dostępnych danych wybierają najbardziej sensacyjną liczbę, by udramatyzować swoje relacje. Jednak opowieści z tamtego okresu są wystarczająco fantastyczne, nie trzeba ich wyolbrzymiać. Dlatego starałem się korzystać ze statystyk mających oparcie w oficjalnych źródłach lub w rzetelnych badaniach akademickich - jeśli oficjalnych danych brakuje lub budzą wątpliwości. W głównym tekście przedstawiam dane, które uważam za najbardziej prawdopodobne, a alternatywne w przypisach.
     Oczywiście nie sądzę, że rezultatów moich dążeń do dokładności nie można zweryfikować i poprawić. Książka Dziki Kontynent nie rości sobie prawa do bycia „ostateczną” czy „całościową” historią powojennego okresu w Europie: zagadnienie jest zbyt obszerne. To jedynie próba ukazania zaskakujących, a niekiedy przerażających zdarzeń tym, którzy inaczej nigdy by ich nie poznali.
    Mam nadzieję, że rozpocznie to debatę na temat tego, w jaki sposób owe wydarzenia wpłynęły na kontynent europejski w najboleśniejszych stadiach jego odradzania się - istnieje bowiem olbrzymi obszar dla dalszych badań - i być może zachęci innych do głębszych dociekań. Gdyby porównać przeszłość do obcego kraju, to w tym okresie historii Europy nadal istnieją rozlegle obszary oznaczone jedynie określeniem: „Tu żyją smoki”.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Keith Lowe

 • Tytuł oryginału: 

  Savage Continent: Europe in the Aftermath of World War II

 • Liczba stron: 

  546

 • Wymiary: 

  165x235

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-7510-820-0

 • Tłumacz: 

  Mirosław P. Jabłoński

 • Rok wydania: 

  2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...