Wprowadzenie do książki
Jednominutowy Menedżer i przywództwo
W tym odcinku Jednominutowego Menedżera pani prezes pewnego przedsiębiorstwa skarży się na to, że w jej firmie brakuje pełnych zaangażowania, pracowitych i utalentowanych ludzi. W rezultacie większość pracy musi wykonywać sama. Prosi więc Jednominutowego Menedżera o radę. Ten sugeruje, że powinna pracować „sprytniej, a nie ciężej”. W trakcie rozmów bizneswoman uczy się od Jednominutowego Menedżera, że należy „jednych głaskać z włosem, a innych pod włos”. Wreszcie udaje jej się zostać przywódcą sytuacyjnym.
Przywództwo sytuacyjne jako prosty, zrozumiały i praktyczny sposób kierowania ludźmi oraz motywowania ich jest od trzydziestu lat z powodzeniem stosowane w firmach na całym świecie. Wraz z Paulem Herseyem po raz pierwszy przedstawiliśmy przywództwo sytuacyjne jako teorię cyklu życia przywództwa, później obszernie opisaliśmy je w naszym podręczniku Management of Organizational Behavior: Utilizing Human Resources, wydanym przez wydawnictwo Prentice Hall (obecnie dostępna jest już jego siódma edycja). Od tego czasu przywództwa sytuacyjnego uczono zarówno menedżerów wszystkich stopni w większości firm z listy Fortune 500, jak i kierowników w wielu szybko rozwijających się organizacjach nastawionych na przedsiębiorczość.
Trzecia książka w BIBLIOTECE JEDNOMINUTOWEGO MENEDŻERA jest poświęcona moim przemyśleniom na temat przywództwa sytuacyjnego, a jej współautorami są Pat i Drea Zigarmi. Państwo Zigarmi od ponad dwudziestu lat uczą koncepcji przywództwa sytuacyjnego, opracowują ją i wdrażają.
Ci z was, którzy znają już przywództwo sytuacyjne, przekonają się, że wprowadziliśmy kilka zmian w modelu – zmian, które odzwierciedlają rozmowy z naszymi współpracownikami z Blanchard Training oraz Development Inc., a także stanowią odbicie naszych własnych doświadczeń i pomysłów, którymi dzielili się z nami menedżerowie. Ta książka jest dla nas początkiem nowego myślenia o przywództwie sytuacyjnym – dlatego postanowiliśmy przemianować je na Przywództwo Sytuacyjne II.
Razem z Pat i Dreą mamy nadzieję, że książka ta stanie się dla ciebie przewodnikiem, do którego będziesz wielokrotnie powracał, dopóki posługiwanie się zróżnicowanymi stylami przywództwa w kierowaniu pracą innych i wspieraniu jej nie stanie się twoją drugą naturą, zarówno w roli menedżera, jak i rodzica.
Kenneth Blanchard
Gdy tego popołudnia pani prezes dotarła do biura Jednominutowego Menedżera, znalazła go przy biurku sekretarki, z którą właśnie rozmawiał.
– Miło mi, że zechciał się pan ze mną spotkać – powiedziała, dołączając do rozmowy.
– Mnie również jest bardzo miło – odpowiedział. – Słyszałem, że odniosła pani sporo sukcesów w swojej pracy. Co pani zdaniem jest potrzebne, by osiągnąć sukces?
– To naprawdę całkiem łatwe – uśmiechnęła się kobieta. – Wszystko, co trzeba zrobić, to pracować przez pół dnia. Można pracować albo przez pierwsze dwanaście godzin, albo przez drugie. Jednominutowy Menedżer uśmiał się prawie do łez. Potem powiedział:
– Uważam, że ilość czasu i wysiłku wkładanego w pracę jest ważna, obawiam się jednak, że zbyt wiele osób sądzi, iż istnieje bezpośrednia zależność między ilością pracy a sukcesem: im więcej pracy włożysz, tym większy sukces osiągniesz.
– Wiedziałam, że pan to powie – stwierdziła pani prezes. – Z tego, co pamiętam, jeden z pana ulubionych cytatów brzmi:
Nie pracuj ciężej – pracuj sprytniej.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Ken Blanchard, Patricia Zigarmi, Drea Zigarmi
-
Tytuł oryginału:
Leadership and the One Minute Manager: Increasing Effectiveness Through Situational Leadership
-
Liczba stron:
107
-
Wymiary:
145x220
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-61040-27-9
-
Tłumacz:
Wojciech Sztukowski
-
Rok wydania:
2011