-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.Rebis
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Wprowadzenie do książki
Migrena
Jak odczuwa się migrenę? Może rozpocząć się całkiem niewinnie. Być może zjedliśmy kawałek czekolady lub wypiliśmy po pracy szklaneczkę wina. W większości przypadków nie stwarza to żadnych problemów, ale być może raz w miesiącu, raz w tygodniu, przypuszczalnie w każdym miejscu, nasze wrażenia się nasilają. Głowa jest bombardowana: najcichszy dźwięk prowadzi do agonii, zasłaniamy oczy przed najmniejszym snopem światła. Możemy odczuwać nudności, stajemy się nerwowi i wyczerpani - oto cała gama objawów. Z pewnością nie jest to zwykły ból głowy. To rodzaj cierpienia, który sprawia, że chcemy zasłonić okna i skulić się w jakimś kącie. Nie jesteśmy w tym osamotnieni. W Stanach Zjednoczonych blisko 18% kobiet i 6% mężczyzn cierpi na migrenę.
Po kilku godzinach lub może nawet po całym dniu okropny przejmujący ból przechodzi i możemy powrócić do swoich normalnych zajęć - aż do chwili, gdy ból uderzy ponownie. Co się dzieje? Kiedy objawy się przedłużają, udajemy się do lekarza i skarżymy się na ból głowy i być może nudności. Najprawdopodobniej lekarz zacznie od pytań na temat naszego samopoczucia. Kiedy to się zaczęło? Gdzie występuje ból? Jak długo trwa? Udzielenie odpowiedzi na te pytania jest bardzo ważne. Problemem jest to, że większość ludzi nie potrafi wsłuchiwać się w swój organizm, tak więc nie umieją właściwie opisać lekarzowi objawów. Lekarze muszą czytać między wierszami. Nic więc dziwnego, że kiedy lekarz i pacjent rozmawiają, mogą się źle zrozumieć. Wróćmy myślami do czasu, kiedy mieliśmy samochód w naprawie. Przypomnijmy sobie, jak próbowaliśmy wyjaśnić mechanikowi, że słyszymy jakiś obcy dźwięk podczas pracy silnika, i jak dziwnie on na nas wtedy patrzył. Czasami rozmowa z lekarzem o naszym bólu głowy jest równie trudna. Nawet ci, którzy znają swój organizm, są zdziwieni tym, jak trudno dokładnie opisać różne rodzaje bólu.
Jak rozwiązać problem komunikacji z lekarzem? Na początek powinniśmy wiedzieć, jakie objawy mogą towarzyszyć chorobie nazywanej migreną. Występowanie ich wcale nie oznacza, że cierpimy na migrenę, ale jest sygnałem, że powinniśmy porozmawiać o nich z lekarzem.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Joan Raymond
-
Tytuł oryginału:
Migraine
-
Liczba stron:
240
-
Wymiary:
125x195
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
83-7301-610-4
-
Tłumacz:
Mariusz Trojański
-
Rok wydania:
2004