Wprowadzenie do książki
Pięć poziomów przywództwa
Przywództwo to jedna z moich pasji, podobnie jak jego nauczanie. Poświęciłem ponad trzydzieści lat życia przekazywaniu innym mojej wiedzy i doświadczenia w przedmiocie sprawowania przywództwa. W istocie każdego roku osiemdziesiąt dni poświęcam uczeniu zasad przewodzenia. W minionych latach czyniłem to na sześciu kontynentach. Jest to temat niewyczerpalny. Dlaczego? Ponieważ na przywództwie wszystko się zasadza, wzrost i upadek. Jeśli ktoś chce wpłynąć pozytywnie na losy świata, to nauka lepszego przywództwa na pewno mu w tym pomoże.
W ciągu wszystkich tych lat wypełnionych nauczaniem zasad przywództwa w różnych krajach i instytucjach – od Akademii Wojskowej w West Point do Microsoftu – o jeden wykład proszono mnie częściej niż o inne. Wyjaśniam w nim działanie mechanizmów przywództwa i przedstawiam plan umożliwiający systematyczną naukę tej sztuki. Nadałem mu tytuł, jaki obecnie nosi ta książka: Pięć poziomów przywództwa.
Przekonania o tym, iż wszystko wzrasta i upada zależnie od przywództwa, nabrałem w roku 1976. Wtedy też rozpoczęła się moja zawodowa podróż trwająca do dziś. Zacząłem ją od stawiania wielu pytań. Jak definiuje się przywództwo? Kto to jest przywódca?
Jak działa mechanizm przewodzenia? Niestety, odpowiedzi zazwyczaj udzielane na te pytania nie są zbyt pomocne. Niektórzy identyfikują przywództwo z pracą na kierowniczych stanowiskach. Znam jednak złych przywódców na bardzo wysokich stanowiskach oraz świetnych liderów bez jakichkolwiek stanowisk. Z pewnością i ty również znasz takie przykłady. Inni mówią: „Nie umiem tego opisać, ale dobrego przywódcę zawsze potrafię rozpoznać”. Może to i prawda, tyle że nikomu nie pomoże ona w zdobywaniu przywódczych umiejętności.
Dość wcześnie doszedłem do wniosku, że istotą dobrego przywództwa jest wywieranie wpływu. Zwiększając zdolność wpływania na innych, zyskujemy możliwość skutecznego kierowania ich działaniami. Zastanawiając się nad tym, zacząłem rozumieć działanie przywództwa, a w moim umyśle krystalizowała się jego koncepcja. Była to właśnie idea pięciu poziomów przywództwa, której dopracowanie zajęło mi około pięciu lat. Od tamtej pory regularnie ją prezentuję. Podczas tych prezentacji zawsze padało to samo pytanie: „Kiedy napisze pan książkę na ten temat?”. Jak widać, pytania te doczekały się w końcu odpowiedzi.
Od książek na temat przywództwa uginają się księgarskie półki. Dlaczego miałbyś czytać akurat tę? Ponieważ przedstawione w niej koncepcje działają. Idea pięciu poziomów jest od dawna podstawą szkoleń w przedsiębiorstwach wszystkich typów i rozmiarów, od małych frm do wielkich korporacji z listy magazynu „Fortune”. Okazała się również pomocna w organizacjach niedochodowych, w kierowaniu pracą wolontariuszy. Prezentowana była w ponad 120 krajach całego świata. Ilekroć mówię na ten temat, ludzie zadają mi pytania i dzielą się spostrzeżeniami wzmacniającymi i pogłębiającymi tę koncepcję. Można powiedzieć, że jest ona sprawdzona, a jej słuszność potwierdza praktyka. Ponadto oferuje też kilka innych korzyści:
Koncepcja pięciu poziomów przedstawia klarowny obraz przywództwa
Jak ludzie sobie radzą z przywództwem? Tym, których natura nie obdarzyła talentem, przywództwo może wydawać się zagadką. Kierowanie ludźmi przypomina im błądzenie ciemnym korytarzem. Mają rozeznanie, dokąd powinni zmierzać, nie widzą jednak przed sobą jasnej drogi oraz nie wiedzą, gdzie mogą napotkać problemy i pułapki. Dla wielu osób w środowiskach akademickich przywództwo jest teoretycznym ćwiczeniem myślowym – równaniem, którego zmienne są warte badania, studiów i rygorystycznych naukowych dyskusji. Pięć poziomów przywództwa to coś przeciwnego – to jasna i prosta koncepcja, której może nauczyć się każdy.
W systemie pięciu poziomów przywództwo to nie pojęcie, lecz działanie
Przywództwo to proces, a nie stanowisko. Kiedyś używano zamiennie słów przywództwo i zarządzanie. Sądzę, że większość ludzi zdaje już sobie sprawę z istotnej różnicy między nimi. Zarządzanie funkcjonuje najlepiej, gdy nic się nie zmienia.
Przywództwo z kolei wiąże się z ludźmi i ich dynamiką, zmieniającą się nieustannie. Parametry te nigdy nie są statyczne. Zadaniem przywódcy jest kreowanie zmian i inspirowanie rozwoju, a to wymaga ruchu, który – jak niebawem zobaczysz – polega na przechodzeniu z niższych poziomów na wyższe.
System pięciu poziomów dzieli przywództwo na łatwe do zrozumienia etapy
Temat przywództwa można prezentować w sposób przytłaczający i zawikłany. Gdzie się ono zaczyna? Czym powinniśmy się zająć w pierwszej kolejności? Jakimi procesami się posłużyć? Jak uzyskać wpływ na innych? Jak rozwijać produktywny zespół? Jak pomagać podwładnym w zdobywaniu umiejętności przywódczych na ich poziomach? Nasz system odpowiada na te pytania w sposób uporządkowany.
System pięciu poziomów daje jasny plan rozwoju przywództwa
Rozwój osobistych cech przywódczych zbyt często utożsamia się ze wspinaczką po szczeblach kariery zawodowej. Dobre przywództwo nie ma z tym jednak bezpośredniego związku. Nie wyczerpuje się na twoim osobistym rozwoju, ale dotyczy rozwoju tworzonych przez ciebie zespołów. System pięciu poziomów definiuje jasno etapy rozwoju sztuki przewodzenia, w których pomagasz członkom zespołu w rozwijaniu ich własnych zdolności przywódczych. Pomyślną karierę masz wówczas zapewnioną.
System pięciu poziomów przywództwa łączy praktykę, zasady i wartości
Tworząc ten system, pojmowałem jego kolejne etapy jako praktykę podnoszącą na wyższy poziom skuteczność kierowania ludzkimi zespołami. Z upływem czasu, realizując je i przekazując wiedzę o nich, odkryłem, że mają one charakter pewnych zasad. Na czym polega różnica? Otóż praktyka jest działaniem mogącym przynosić efekty w pewnych sytuacjach i nie sprawdzać się w innych. Zasada to prawda uniwersalna działająca niezawodnie – jak prawa fizyki. Na przykład, król Salomon mówiąc: „Łagodna odpowiedź uśmierza gniew, lecz przykre słowo wywołuje złość”, sformułował uniwersalną i ponadczasową zasadę. Zasady są ważne, funkcjonują bowiem jak mapy pozwalające podejmować mądre decyzje. Przyjmując i przyswajając sobie jakąś zasadę, włączamy ją do własnego zbioru wartości. System pięciu poziomów wpływa każdego dnia na mój styl przywództwa.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
John C. Maxwell
-
Tytuł oryginału:
The 5 Levels of Leadership Proven Steps to Maximize Your Potential
-
Liczba stron:
316
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-63488-17-8
-
Tłumacz:
Marek Czekański
-
Rok wydania:
2013