Wprowadzenie do książki
Nietolerancja laktozy. Leczenie i dieta
Typowe dolegliwości Powtarzające się dolegliwości żołądkowo-jelitowe, które występują zaraz po albo w kilka godzin po spożyciu mleka lub produktów mlecznych, są typowym objawem nietolerancji laktozy, które trzeba koniecznie zdiagnozować.
Charakterystyczne przy nietolerancji laktozy dolegliwości żołądkowo-jelitowe są spowodowane tym, że laktoza, niestra-wiona w jelicie cienkim, przedostaje się w niezmienionej postaci do jelita grubego, gdzie rozkładają ją zagnieżdżone tam drobnoustroje (patrz też str. 20). Powstają przy tym gazy jelitowe i kwasy tłuszczowe - i te właśnie produkty rozpadu są powodem nieprzyjemnych objawów. Pojawienie się gazów jelitowych jest przyczyną: twardego, wzdętego brzucha („me-teoryzm”, bębnica), odgłosów brzusznych (burczenie w brzuchu), odchodzących wiatrów (flatulencje) oraz odbijania się powietrza. Kwasy tłuszczowe wywołują biegunki i dolegliwości biegunkowe. Dodatkowo mogą być odczuwane bóle łub skurcze brzucha.
W wyniku nietolerancji laktozy po jedzeniu może wystąpić: uczucie pełności w żołądku, zgaga z kwaśnym odbijaniem się i mdłości. W niektórych wypadkach mdłości mogą być tak nasilone, że dochodzi do wymiotów. Nieleczona nietolerancja laktozy może doprowadzić do nerwowości, zmęczenia, zaburzeń snu i problemów skórnych.
Zestaw objawów różni się w zależności od człowieka. Kwestią indywidualną dla każdego jest również ich nasilenie. Nierzadko są one bardzo uciążliwe, czasami wręcz uznawane za wstydliwe. Konsekwentne leczenie nietolerancji laktozy może jednak w krótkim czasie zagwarantować spokojne, wolne od dolegliwości życie.
Objawy żołądkowo-jelitowe przy nietolerancji laktozy są podobne do objawów jelita drażliwego. Z tego powodu zdarza się, że ich prawdziwa przyczyna nie zostaje odkryta i są błędnie zdiagnozowane.
Na następnych stronach znajduje się kwestionariusz, który pozwoli Ci dokonać wstępnej analizy, czy u podstawy Twoich dolegliwości leży właśnie nietolerancja laktozy.
Nie musisz się godzić na objawy!
W ostatnich latach wzrosła liczba pacjentów przychodzących do naszego gabinetu dietetycznego ze zdiagnozowaną nietolerancją laktozy. Jednak nie tylko my obserwujemy tendencję zwyżkową. Nie wiadomo, czy wynika ona stąd, że coraz więcej ludzi cierpi na niedostatek laktazy, czy stąd, że zarówno lekarze, jak i pacjenci, zwracają obecnie większą uwagę na dolegliwości brzuszne. Na podstawie szeregu doniesień naukowych raczej można podejrzewać drugą z wymienionych przyczyn.
Niektóre osoby z dolegliwościami żołądkowo-jelitowymi mówią, że przez lata tak bardzo się do nich przyzwyczaiły, że w ogóle nie myślały o wizycie u lekarza. Dopiero po przeczytaniu artykułu o nietolerancji laktozy stwierdziły, że dotyczy ich wiele z opisanych objawów. Po wizycie u lekarza, badaniach i prawidłowej diagnozie stawiają pierwszy krok na drodze ku lepszemu życiu - bez przykrych dolegliwości.
Współpraca z lekarzem
Aby lekarz mógł możliwie jak najszybciej zdiagnozować nietolerancję laktozy, musi uzyskać od pacjenta dokładną i pełną relację o objawach.
W naszym gabinecie dietetycznym często okazuje się, że wiele osób nie mówi lekarzom o wszystkich swoich dolegliwościach. Oto przykład:
Jedna z naszych pacjentek zgłosiła się do lekarza z powodu bólów w okolicy serca. Nie wspomniała jednak o bólu brzucha po jedzeniu. Ponieważ bóle w klatce piersiowej mogą być oznaką zagrożenia życia, lekarz skupił uwagę na sercu -zwłaszcza że pozornie nie było innych dolegliwości. Badania wykazały, że serce pacjentki jest zdrowe, ból jednak nie słabł dopiero po dłuższym czasie odkryto, że wywołuje je wzdęty po jedzeniu brzuch.
Na wizytę lekarską można zabrać kwestionariusz ze strony obok - uzupełniony o opis innych objawów.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Doris Fritzsche
-
Tytuł oryginału:
Laktose-Intoleranz
-
Liczba stron:
128
-
Wymiary:
160x210
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7773-174-1
-
Tłumacz:
Paweł Wieczorek
-
Rok wydania:
2013