Wczytuję dane...
KOD: 978-83-60562-52-0
Autor: Song Hongbing
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788360562520
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: wektory

Wprowadzenie do książki

Wojna o pieniądz 2

   W książce tej, obejmującej ostatnie trzysta lat historii, wnikliwie i skrupulatnie pokazany został proces formowania sił, powstawania i narastania konfliktów, zawierania sojuszy i osiągania stanu równowagi pomiędzy elitami finansowymi Europy i Ameryki. Dogłębna analiza zasadniczych (wciąż jednak niejawnych) mechanizmów podejmowania decyzji i kierownictwa we współczesnym świecie pozwoliła po raz pierwszy odkryć prawdziwą twarz sprawującego władzę międzynarodowego klubu bankierów. Niezwykłe historie opowiedziano żywym, klarownym językiem.
   Szerokie spojrzenie, mocne podbudowa teoretyczna, trzymanie się historycznych danych oraz rzetelna wiedza o finansach umożliwiły stworzenie trójwymiarowego obrazu i ukazanie wielokierunkowych połączeń pomiędzy rządzącymi grupami oraz istniejących w tym układzie nieoczywistych relacji i zależności. Chiny stają się stopniowo krajem o wielkiej sile oddziaływania. Niezbędne jest, by planiści polityczni nowej generacji mieli zapewnione możliwie największe pole widzenia i posiadali głęboką wiedzę oraz świadomość historyczną, gdyż tylko wykorzystując je wszystkie, zdołają opracować długoterminowy i realistyczny plan. Bazą do niego powinno stać się prawidłowe określenie najważniejszych adwersarzy - strategia bez przeciwnika traci sens, zbudowana zaś w oparciu o mylne definicje nie jest skuteczna. Poznanie dziejów międzynarodowych grup finansowych i ich wzajemnych powiązań może dać Chinom szansę na stworzenie dobrego i skutecznego programu rozwoju.

   Międzynarodowi bankierzy to jedna z najbardziej kluczowych i skutecznych grup nacisku. Ich decyzje i działania silnie odbijają się na losie społeczeństw. W ciągu ubiegłych dwustu lat, działając na światowej scenie, w sposób zasadniczy wpłynęli - niczym demiurg - na kształt relacji międzyludzkich w krajach Zachodu i odegrali wielką rolę w wytyczaniu granic oraz w wyznaczaniu kierunków rozwoju tej części globu.
   W Chinach znamy historię władzy, lecz brakuje nam zupełnie wiedzy o dziejach ludzkiego majątku. Rozpocznijmy zatem odkrywanie tych tajemnic od Niemiec, będących kolebką najliczniejszej, spośród omawianych, grupy finansistów.
   W przełomowym momencie wojny prusko-austriackiej (1866), w nadzwyczaj sprzyjającej dla Prus sytuacji, po odniesionym zwycięstwie, gdy praktycznie jedno uderzenie wystarczyłoby do zdobycia Wiednia, ówczesny szef rządu, Otto von Bismarck, niespodziewanie, stosując groźby dymisji (a także samobójstwa poprzez skok z dachu), wytrwale domagał się porzucenia myśli o wykorzystaniu tej szansy. Za kulisami tego raptownie zakończonego konfliktu uważny obserwator dostrzec by mógł sylwetki bankierów: Rothschildów, Bleichróderów, Oppenheimów - ich, to znikające, to znów pojawiające się, cienie. Tych „widmowych” finansistów łączyły silne więzy, wykorzystywali się nawzajem do osiągnięcia zysków, przy czym ścisła współpraca bardzo szybko, w zależności od koniunktury, mogła przerodzić się w konflikt; jeden drugiego promował, by zaraz potem stać się jego przeciwnikiem.
   Właśnie ci ludzie - obracający pieniędzmi - decydowali (i decydują) o za-wikłanej wielowątkowej polityce zagranicznej oraz wewnętrznej państw europejskich, o wojnach, rewolucjach, rządach i konspiracji. Dojście do władzy Żelaznego Kanclerza, kryzys duński, wojna austriacko-pruska, wojna prusko-francuska, zjednoczenie Niemiec - wszystkie te wydarzenia bez wyjątku pozostawały w ścisłym związku i zależności od mocy pomnażanego kapitału.

Szczegóły

  • Autor: 

    Song Hongbing

  • Objętość: 

    352

  • Oprawa: 

    Miękka

  • Format: 

    160x230

  • ISBN: 

    978-83-60562-52-0

  • Tłumacz: 

    Tytus Sierakowski

  • Rok wydania: 

    2011

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...