Wprowadzenie do książki
Wykonać 4444
1 Dywizja Grenadierów w obronie Francji po klęsce wrześniowej.
W dwudziestą rocznicą walk 1. Dywizji Grenadierów, dzięki wysiłkowi grona Kolegów, wychodzi w świat od dawna zamierzona książka przedstawiająca dzieje naszej dywizji.
Wypełnia ona luką w relacjach historycznych tego okresu w dziejach Wojska Polskiego poza granicami kraju.
Ze względu na to, że 1. Dywizja Grenadierów walczyła w odosobnieniu od innych polskich jednostek, jest rzeczą słuszną i pożyteczną, by przyszłe pokolenia wiedziały, że wtedy kiedy w Polsce szalał terror niemiecki, kiedy wojska hitlerowskie osiągały szczyt swoich powodzeń wojennych, kiedy Francja się załamywała -1. Dywizja Grenadierów twardo stawiała opór germańskim najeźdźcom na ziemi francuskiej - nawet wtedy, kiedy sąsiednie oddziały francuskie przestały już walczyć i kapitulowały.
W tej ciężkiej i odpowiedzialnej chwili historycznej 1. Dywizja Grenadierów, choć otoczona przez wroga, pamiętała, że reprezentuje honor Wojska i Narodu Polskiego - biła się do ostatniej chwili i nie skapitulowała.
Tysiące Grenadierów przedarło się przez kordon oddziałów niemieckich i walczyło później w różnych formacjach Wojska Polskiego na Zachodzie i we francuskim ruchu oporu.
Polska i Francja nie pierwszy raz pieczętowały krwią na polach bitew wspólnotę swoich ideałów i wspólnotę swoich celów. Tym razem 1. Dywizji Grenadierów przypadł w udziale zaszczyt bić się w Lotaryngii, którą niegdyś włodarzył polski król, Stanisław Leszczyński, i którą do dziś dnia zamieszkuje spora część naszej emigracji.
Polonia francuska, której synowie w 80% wypełniali stany liczebne 1. Dywizji Grenadierów, może być dumna z ich postawy bojowej - mają prawo być dumni również sami Grenadierzy, którzy ofiarnie spełnili swój obowiązek wobec Polski i swojej drugiej ojczyzny - Francji.
Autorom zawartych w tej książce prac przyświecała myśl oddania w ten sposób hołdu i czci naszym poległym Kolegom, których liczne mogiły rozrzucone są na całej trasie walk 1. Dywizji Grenadierów.
My, żyjący, najlepiej uczcimy pamięć poległych Kolegów, jeśli w domach wszystkich Grenadierów i ich rodzin znajdą się egzemplarze tej księgi pamiątkowej.
W imieniu wszystkich Grenadierów serdecznie dziękuję Kolegom, których prace składają się na treść tej księgi - a w szczególności:
ppłk. dypl. Janowi Wawrzkiewieżowi, autorowi podstawowej pracy historycznej o tworzeniu i działaniach bojowych dywizji, oraz kpt. dr. Czesławowi Chowańcowi za troskliwe gromadzenie źródeł i materiałów i jego współautorski udział w wydawnictwie księgi.
Dziękuję mjr. Stanisławowi Lisowi i por. Bogumiłowi Domańskiemu za trud, pracę redakcyjną i administracyjną, jaką włożyli w przygotowanie i rozpowszechnienie naszej Księgi Pamiątkowej oraz mjr. Janowi Kraczkiewiczowi za pomoc w opracowaniu szkiców i map.
Bronisław DUCH, gen. dyw.
b. d-ca 1. Dywizji Grenadierów
Szczegóły
-
Autor:
Praca zbiorowa
-
Objętość:
486
-
Oprawa:
Miękka
-
Format:
145x205
-
ISBN:
978-83-64452-06-2
-
Rok wydania:
2014