Wykonać 4444
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-64452-06-2
Autor: Praca zbiorowa
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: mireki

Wprowadzenie do książki

Wykonać 4444

1 Dywizja Grenadierów w obronie Francji po klęsce wrześniowej.

  W dwudziestą rocznicą walk 1. Dywizji Grenadierów, dzięki wysiłkowi grona Kolegów, wychodzi w świat od dawna zamierzona książka przedstawiająca dzieje naszej dywizji.
  Wypełnia ona luką w relacjach historycznych tego okresu w dziejach Wojska Polskiego poza granicami kraju.
  Ze względu na to, że 1. Dywizja Grenadierów walczyła w odosobnieniu od innych polskich jednostek, jest rzeczą słuszną i pożyteczną, by przyszłe pokolenia wiedziały, że wtedy kiedy w Polsce szalał terror niemiecki, kiedy wojska hitlerowskie osiągały szczyt swoich powodzeń wojennych, kiedy Francja się załamywała -1. Dywizja Grenadierów twardo stawiała opór germańskim najeźdźcom na ziemi francuskiej - nawet wtedy, kiedy sąsiednie oddziały francuskie przestały już walczyć i kapitulowały.
   W tej ciężkiej i odpowiedzialnej chwili historycznej 1. Dywizja Grenadierów, choć otoczona przez wroga, pamiętała, że reprezentuje honor Wojska i Narodu Polskiego - biła się do ostatniej chwili i nie skapitulowała.
  Tysiące Grenadierów przedarło się przez kordon oddziałów niemieckich i walczyło później w różnych formacjach Wojska Polskiego na Zachodzie i we francuskim ruchu oporu.
  Polska i Francja nie pierwszy raz pieczętowały krwią na polach bitew wspólnotę swoich ideałów i wspólnotę swoich celów. Tym razem 1. Dywizji Grenadierów przypadł w udziale zaszczyt bić się w Lotaryngii, którą niegdyś włodarzył polski król, Stanisław Leszczyński, i którą do dziś dnia zamieszkuje spora część naszej emigracji.
   Polonia francuska, której synowie w 80% wypełniali stany liczebne 1. Dywizji Grenadierów, może być dumna z ich postawy bojowej - mają prawo być dumni również sami Grenadierzy, którzy ofiarnie spełnili swój obowiązek wobec Polski i swojej drugiej ojczyzny - Francji.
   Autorom zawartych w tej książce prac przyświecała myśl oddania w ten sposób hołdu i czci naszym poległym Kolegom, których liczne mogiły rozrzucone są na całej trasie walk 1. Dywizji Grenadierów.
  My, żyjący, najlepiej uczcimy pamięć poległych Kolegów, jeśli w domach wszystkich Grenadierów i ich rodzin znajdą się egzemplarze tej księgi pamiątkowej.
   W imieniu wszystkich Grenadierów serdecznie dziękuję Kolegom, których prace składają się na treść tej księgi - a w szczególności:
ppłk. dypl. Janowi Wawrzkiewieżowi, autorowi podstawowej pracy historycznej o tworzeniu i działaniach bojowych dywizji, oraz kpt. dr. Czesławowi Chowańcowi za troskliwe gromadzenie źródeł i materiałów i jego współautorski udział w wydawnictwie księgi.
   Dziękuję mjr. Stanisławowi Lisowi i por. Bogumiłowi Domańskiemu za trud, pracę redakcyjną i administracyjną, jaką włożyli w przygotowanie i rozpowszechnienie naszej Księgi Pamiątkowej oraz mjr. Janowi Kraczkiewiczowi za pomoc w opracowaniu szkiców i map.


Bronisław DUCH, gen. dyw.
b. d-ca 1. Dywizji Grenadierów

Szczegóły

 • Autor: 

  Praca zbiorowa

 • Objętość: 

  486

 • Oprawa: 

  Miękka

 • Format: 

  145x205

 • ISBN: 

  978-83-64452-06-2

 • Rok wydania: 

  2014

Polecamy