189 Przepisów Siostry Mari
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-63546-15-1
Autor: Maria Goretti
Dostępność: 2 dni
EAN: 9788363546151
Koszt wysyłki od: 8.90 PLN
Wydawca: Martel

Wprowadzenie do książki

189 Przepisów Siostry Marii

   W polskich domach wciąż przygotowuje się dania według dawnych receptur - zwłaszcza podczas dyktowanych porządkiem kalendarza liturgicznego okresów postu oraz świąt kościelnych. Staropolskie przysmaki zajmują główne miejsce na naszych stołach także podczas rozlicznych uroczystości rodzinnych: imienin, urodzin, rocznic, a także świętowanych w gronie najbliższych kolejnych wydarzeń związanych z    Kościołem Katolickim: chrztów, Komunii Świętych i bierzmowań.
   Cykliczna zmienność tradycyjnego polskiego jadłospisu przez całe wieki wyznaczana była również przez drugi istotny czynnik -sezonowość zbiorów i dostępność poszczególnych produktów. Choć dzisiaj możemy cieszyć się nimi właściwie przez cały rok, to jednak - chcąc trzymać się możliwie jak najbliżej natury i rodzimych zwyczajów - wciąż poddajemy się rytmowi pór roku, które oferują nam coraz to inne, świeże, wspaniałe składniki.
   I tak: wiosną w polskiej kuchni goszczą charakterystyczne dla naszego klimatu nowalijki i lekkie przekąski; latem cieszymy się eksplozją barw i smaków warzyw (pomidorów, ogórków, groszku) oraz owoców (truskawek, czereśni, agrestu i porzeczek). Szczególnie aromatyczną porą roku jest jesień - czas zbiorów na polach, w sadach i ogrodach. Wtedy też do naszych domów trafiają wspaniale pachnące grzyby oraz inne niezastąpione dary lasów. Zima to natomiast czas pożytkowania sporządzonych wcześniej zapasów oraz wyczarowywania niezapomnianych dań z prostych składników, takich jak choćby groch, kapusta czy suszone śliwki. Choć proste - to właśnie one tworzą niepowtarzalny klimat wigilijnej wieczerzy i świąt Bożego Narodzenia.
   Nie sposób też zaprzeczyć, że od czasu do czasu na grunt tradycyjnego staropolskiego menu wkraczają wyśmienite potrawy zapożyczone z innych kuchni narodowych bądź też nimi inspirowane. Coraz łatwiej dostępne produkty dają nam także możliwość urozmaicenia długich zimowych wieczorów wypiekami oraz potrawami z dodatkiem egzotycznych owoców i warzyw, takich jak choćby najtańsze w tym okresie cytrusy.
   189 przepisów Siostry Marii łączy ze sobą wszystkie opisywane elementy: inspirowanej wieloletnim doświadczeniem, tradycyjnej polskiej książki kucharskiej (pełnej przekazywanych od pokoleń receptur kulinarnych), zbioru najpopularniejszych i wcale nietrudnych!) przepisów na ulubione dania Polaków oraz pełnego szacunku pokłonu w stronę zaleceń kalendarza liturgicznego, który w okresach Adwentu i    Wielkiego Postu nakazuje nam wstrzemięźliwość od mięsa, tłustych, ciężkich dań i hucznych zabaw.
   Przepisy z zasady nie należą do trudnych : ich przygotowania mogą się podjąć także początkujący kucharze - uśmiech na twarzach gości z pewnością wynagrodzi im kulinarne zmagania. Starając się pamiętać o staropolskim powiedzeniu: „Gość w dom - Bóg w dom”, dawajmy zatem bliźnim radość i wesele - także w kuchni.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Siostra Maria

 • Liczba stron: 

  336

 • Wymiary: 

  146x202

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-63546-15-1

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...