-
Załączniki bezpieczeństwa
Załczniki do produktuZałączniki dotyczące bezpieczeństwa produktu zawierają informacje o opakowaniu produktu i mogą dostarczać kluczowych informacji dotyczących bezpieczeństwa konkretnego produktu
-
Informacje o producencie
Informacje o producencieInformacje dotyczące produktu obejmują adres i powiązane dane producenta produktu.Martel
-
Osoba odpowiedzialna w UE
Osoba odpowiedzialna w UEPodmiot gospodarczy z siedzibą w UE zapewniający zgodność produktu z wymaganymi przepisami.
Wprowadzenie do książki
189 Przepisów Siostry Marii
W polskich domach wciąż przygotowuje się dania według dawnych receptur - zwłaszcza podczas dyktowanych porządkiem kalendarza liturgicznego okresów postu oraz świąt kościelnych. Staropolskie przysmaki zajmują główne miejsce na naszych stołach także podczas rozlicznych uroczystości rodzinnych: imienin, urodzin, rocznic, a także świętowanych w gronie najbliższych kolejnych wydarzeń związanych z Kościołem Katolickim: chrztów, Komunii Świętych i bierzmowań.
Cykliczna zmienność tradycyjnego polskiego jadłospisu przez całe wieki wyznaczana była również przez drugi istotny czynnik -sezonowość zbiorów i dostępność poszczególnych produktów. Choć dzisiaj możemy cieszyć się nimi właściwie przez cały rok, to jednak - chcąc trzymać się możliwie jak najbliżej natury i rodzimych zwyczajów - wciąż poddajemy się rytmowi pór roku, które oferują nam coraz to inne, świeże, wspaniałe składniki.
I tak: wiosną w polskiej kuchni goszczą charakterystyczne dla naszego klimatu nowalijki i lekkie przekąski; latem cieszymy się eksplozją barw i smaków warzyw (pomidorów, ogórków, groszku) oraz owoców (truskawek, czereśni, agrestu i porzeczek). Szczególnie aromatyczną porą roku jest jesień - czas zbiorów na polach, w sadach i ogrodach. Wtedy też do naszych domów trafiają wspaniale pachnące grzyby oraz inne niezastąpione dary lasów. Zima to natomiast czas pożytkowania sporządzonych wcześniej zapasów oraz wyczarowywania niezapomnianych dań z prostych składników, takich jak choćby groch, kapusta czy suszone śliwki. Choć proste - to właśnie one tworzą niepowtarzalny klimat wigilijnej wieczerzy i świąt Bożego Narodzenia.
Nie sposób też zaprzeczyć, że od czasu do czasu na grunt tradycyjnego staropolskiego menu wkraczają wyśmienite potrawy zapożyczone z innych kuchni narodowych bądź też nimi inspirowane. Coraz łatwiej dostępne produkty dają nam także możliwość urozmaicenia długich zimowych wieczorów wypiekami oraz potrawami z dodatkiem egzotycznych owoców i warzyw, takich jak choćby najtańsze w tym okresie cytrusy.
189 przepisów Siostry Marii łączy ze sobą wszystkie opisywane elementy: inspirowanej wieloletnim doświadczeniem, tradycyjnej polskiej książki kucharskiej (pełnej przekazywanych od pokoleń receptur kulinarnych), zbioru najpopularniejszych i wcale nietrudnych!) przepisów na ulubione dania Polaków oraz pełnego szacunku pokłonu w stronę zaleceń kalendarza liturgicznego, który w okresach Adwentu i Wielkiego Postu nakazuje nam wstrzemięźliwość od mięsa, tłustych, ciężkich dań i hucznych zabaw.
Przepisy z zasady nie należą do trudnych : ich przygotowania mogą się podjąć także początkujący kucharze - uśmiech na twarzach gości z pewnością wynagrodzi im kulinarne zmagania. Starając się pamiętać o staropolskim powiedzeniu: „Gość w dom - Bóg w dom”, dawajmy zatem bliźnim radość i wesele - także w kuchni.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Siostra Maria
-
Liczba stron:
336
-
Wymiary:
146x202
-
Oprawa:
Twarda
-
ISBN:
978-83-63546-15-1