Wprowadzenie do książki
Góry Wolność i przygoda
Od trekkingu do alpinizmu
Tak jak we wcześniejszych wydaniach, w rzetelny i jasny sposób omówiono aktualne tendencje, techniki i problemy związane ze wspinaczką górską, jak również podano podstawowe informacje, niezbędne do pełnego zrozumienia prezentowanych zagadnień. Spora część zawartego w książce materiału może pozwolić doświadczonym ludziom gór na sprawdzenie i pogłębienie posiadanej wiedzy. Poszczególne tematy, na przykład wspinaczka skalna czy hakowa, zostały opisane bardzo szczegółowo.
Z założenia jednak Góry — wolność i przygoda nie wyczerpują tematu, a niektóre z dyscyplin wspinaczkowych w ogóle nie zostały tu zaprezentowane. Na przykład ciesząca się coraz większą popularnością - dzięki sztucznym ścianom wspinaczkowym i wielu ogródkom skalnym -wspinaczka sportowa. Choć wiele technik jest wspólnych dla wspinaczki sportowej i górskiej, są między nimi także różnice. Ci, których interesuje wyłącznie wspinaczka sportowa, powinni skorzystać również z literatury specjalistycznej.
Alpinizmu nie można nauczyć się wyłącznie z książki. Może ona jednak być ważnym źródłem informacji i uzupełnieniem praktycznego szkolenia. Góry — wolność i przygoda zostały napisane dla uczestników i instruktorów zorganizowanych kursów wspinaczkowych. Dla początkującego wspinacza bardzo ważne jest indywidualne lub grupowe szkolenie przeprowadzone przez kompetentną osobę.
Wspinaczka wymaga nieustannej oceny sytuacji i otoczenia. Różnorodność panujących warunków, dróg wspinaczkowych i własnych możliwości powoduje, że stosowane metody i podejmowane decyzje zawsze są zależne od okoliczności. Do każdej sytuacji wspinacz lub zespół wspinaczkowy wnosi własną wiedzę, umiejętności i doświadczenie, na podstawie których sam dokonuje oceny. Z tego względu książka ta prezentuje różne powszechnie stosowane metody i praktyki, podkreślając zarówno ich zalety, jak i ograniczenia. Przedstawiony materiał nie jest ani dogmatem, ani ostatnim słowem, lecz podstawą do rozsądnej oceny sytuacji. Aby wspinać się bezpiecznie, należy traktować wspinaczkę jako proces rozwiązywania problemów, a nie jako bezmyślne stosowanie wyuczonych technik.
Rodzaj wspinaczki opisywany w tej książce często uprawia się (a wiele osób powie „najlepiej uprawiać”) z dala od cywilizacji. Każdy, kto w takich warunkach chodzi w góry, musi mieć świadomość, że jest odpowiedzialny za to, aby nietknięte ręką człowieka miejsca zachowały się także dla przyszłych pokoleń.
WYDANIE ÓSME
To, co odróżnia Góry — wolność i przygodę od innych książek poświęconych wspinaczce, to sposób, w jaki ją przygotowano. Wszyscy autorzy to aktywni wspinacze, regularnie stosujący metody, które opisują. Wspólny wysiłek gromadzi w całość wiedzę i doświadczenie wielu współautorów. Choć tylko jedna czy dwie osoby były odpowiedzialne za przygotowanie wstępnej wersji tekstu, inni współpracownicy komentowali i dzielili się opiniami na temat materiału. Po wielokrotnych zmianach powstał tekst, ponownie zredagowany przez Dona Graydona, który zawiera wspólną wiedzę wszystkich współpracowników.
Planowanie ósmej edycji rozpoczęto w roku 2008. The Mountaineers zatrudnił Ronalda C. Enga do koordynowania działań nad nowym wydaniem. Komentarze i sugestie zebrano od doświadczonych wspinaczy z całego świata. Komitet redakcyjny, w skład którego, poza przewodniczącym, wchodzili również:
- Jeff Bowman,
- Peter Clitherow,
- Dale Flynn,
- Gretchen Lentz,
- Mike Maude,
- Mindy Roberts
- John Wick.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Don Graydon, Kurt Hanson
-
Tytuł oryginału:
Mountaineering: The Freedom of the Hills
-
Liczba stron:
589
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7579-331-4
-
Tłumacz:
Tomasz Kliś
-
Rok wydania:
2014