Góry Wolność I Przygoda
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7579-331-4
Autor: Don Graydon, Kurt Hanson
Koszt wysyłki: Wysyłka gratis dla Paczki W Ruchu
Wydawca: Galaktyka

Wprowadzenie do książki

Góry Wolność i przygoda

Od trekkingu do alpinizmu

   Tak jak we wcześniejszych wydaniach, w rzetelny i jasny sposób omówiono aktualne tendencje, techniki i problemy związane ze wspinaczką górską, jak również podano podstawowe informacje, niezbędne do pełnego zrozumienia prezentowanych zagadnień. Spora część zawartego w książce materiału może pozwolić doświadczonym ludziom gór na sprawdzenie i pogłębienie posiadanej wiedzy. Poszczególne tematy, na przykład wspinaczka skalna czy hakowa, zostały opisane bardzo szczegółowo.
    Z założenia jednak Góry — wolność i przygoda nie wyczerpują tematu, a niektóre z dyscyplin wspinaczkowych w ogóle nie zostały tu zaprezentowane. Na przykład ciesząca się coraz większą popularnością - dzięki sztucznym ścianom wspinaczkowym i wielu ogródkom skalnym -wspinaczka sportowa. Choć wiele technik jest wspólnych dla wspinaczki sportowej i górskiej, są między nimi także różnice. Ci, których interesuje wyłącznie wspinaczka sportowa, powinni skorzystać również z literatury specjalistycznej.
    Alpinizmu nie można nauczyć się wyłącznie z książki. Może ona jednak być ważnym źródłem informacji i uzupełnieniem praktycznego szkolenia. Góry — wolność i przygoda zostały napisane dla uczestników i instruktorów zorganizowanych kursów wspinaczkowych. Dla początkującego wspinacza bardzo ważne jest indywidualne lub grupowe szkolenie przeprowadzone przez kompetentną osobę.
    Wspinaczka wymaga nieustannej oceny sytuacji i otoczenia. Różnorodność panujących warunków, dróg wspinaczkowych i własnych możliwości powoduje, że stosowane metody i podejmowane decyzje zawsze są zależne od okoliczności. Do każdej sytuacji wspinacz lub zespół wspinaczkowy wnosi własną wiedzę, umiejętności i doświadczenie, na podstawie których sam dokonuje oceny. Z tego względu książka ta prezentuje różne powszechnie stosowane metody i praktyki, podkreślając zarówno ich zalety, jak i ograniczenia. Przedstawiony materiał nie jest ani dogmatem, ani ostatnim słowem, lecz podstawą do rozsądnej oceny sytuacji. Aby wspinać się bezpiecznie, należy traktować wspinaczkę jako proces rozwiązywania problemów, a nie jako bezmyślne stosowanie wyuczonych technik.
    Rodzaj wspinaczki opisywany w tej książce często uprawia się (a wiele osób powie „najlepiej uprawiać”) z dala od cywilizacji. Każdy, kto w takich warunkach chodzi w góry, musi mieć świadomość, że jest odpowiedzialny za to, aby nietknięte ręką człowieka miejsca zachowały się także dla przyszłych pokoleń.

WYDANIE ÓSME

   To, co odróżnia Góry — wolność i przygodę od innych książek poświęconych wspinaczce, to sposób, w jaki ją przygotowano. Wszyscy autorzy to aktywni wspinacze, regularnie stosujący metody, które opisują. Wspólny wysiłek gromadzi w całość wiedzę i doświadczenie wielu współautorów. Choć tylko jedna czy dwie osoby były odpowiedzialne za przygotowanie wstępnej wersji tekstu, inni współpracownicy komentowali i dzielili się opiniami na temat materiału. Po wielokrotnych zmianach powstał tekst, ponownie zredagowany przez Dona Graydona, który zawiera wspólną wiedzę wszystkich współpracowników.
    Planowanie ósmej edycji rozpoczęto w roku 2008. The Mountaineers zatrudnił Ronalda C. Enga do koordynowania działań nad nowym wydaniem. Komentarze i sugestie zebrano od doświadczonych wspinaczy z całego świata. Komitet redakcyjny, w skład którego, poza przewodniczącym, wchodzili również:

 • Jeff Bowman,
 • Peter Clitherow,
 • Dale Flynn,
 • Gretchen Lentz,
 • Mike Maude,
 • Mindy Roberts
 • John Wick.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Don Graydon, Kurt Hanson

 • Tytuł oryginału: 

  Mountaineering: The Freedom of the Hills

 • Liczba stron: 

  589

 • Wymiary: 

  165x235

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-7579-331-4

 • Tłumacz: 

  Tomasz Kliś

 • Rok wydania: 

  2014