Intuicja Wiedza Wykraczająca Ponad Logikę
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-86746-92-7
Autor: OSHO
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: Garmond

Wprowadzenie do książki

Intuicja Wiedza wykraczająca ponad logikę

   Intuicji nie można wyjaśnić w sposób naukowy, ponieważ nie jest ona ani czymś naukowym, ani racjonalnym. Intuicja jest irracjonalna. Pytanie: „Czy zjawisko intuicji da się wyjaśnić?" z punktu widzenia gramatyki wygląda poprawnie. Ale oznacza ono: „Czy intuicję da się sprowadzić do poziomu rozumu?"    Intuicja znajduje się ponad rozumem, nie jest z nim związana, pochodzi z miejsca, w którym intelekt jest całkowicie nieświadomy. Tak więc rozum może ją poczuć, ale nie jest w stanie jej wyjaśnić.
    Przypływ intuicji może być odczuwalny, ponieważ za jego przyczyną powstaje przerwa. Intelekt jest w stanie odczuć intuicję - jest w stanie zauważyć, że coś się wydarzyło - ale nie potrafi jej wyjaśnić, ponieważ do wyjaśnienia potrzebny jest związek przyczynowo - skutkowy. Wyjaśnienie to odpowiedź na pytanie: skąd coś się bierze, dlaczego się pojawiło, z jakiej przyczyny. A intuicja wypływa z innego źródła, nie wypływa z rozumu - tak więc nie ma ona rozumowej przyczyny. Nie ma przyczyny, powiązania, ani ciągłości w intelekcie.
    Intuicja to inny wymiar, który choć nie jest powiązany z intelektem, to jest jednak w stanie go przeniknąć. Wyższa rzeczywistość może zgłębić niższą, ale niższa nie przeniknie wyższej. Toteż intuicja może przeniknąć intelekt, ponieważ jest wyżej, ale intelekt nie przeniknie intuicji, ponieważ znajduje się on niżej.
    Umysł może przeniknąć twoje ciało, ale ciało nie przeniknie umysłu. Twoja istota może przeniknąć umysł, ale umysł nie przeniknie istoty. Właśnie dlatego, kiedy zagłębiasz się w siebie, musisz oddzielić swoją istotę od ciała i od umysłu. Bo one nie są w stanie przeniknąć do wyższego wymiaru.
   Kiedy wkraczasz w wyższą rzeczywistość musisz odrzucić niższy świat. Możliwość wyjaśnienia wyższego przez niższe nie istnieje, ponieważ proces wyjaśniania nie ma w tym przypadku żadnego zastosowania; nie ma czego wyjaśniać. Ale intelekt jest w stanie poczuć tę szczelinę, dowiedzieć się o niej. Może poczuć, że „dzieje się coś ponad nim", l jeśli jest w stanie to poczuć, to zrobił naprawdę dużo.
   Ale intelekt może także zanegować to, co mu się zdarzyło. Taka jest różnica między posiadaniem wiary i brakiem wiary. Jeśli czujesz, że to, czego rozum nie umie wyjaśnić nie istnieje, to jesteś „niewierzący". Wtedy będziesz żył na niższym poziomie rozumu, przywiązany do niego. Nie dopuścisz do siebie tajemnicy, nie pozwolisz, aby intuicja do ciebie przemówiła.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Osho

 • Tytuł oryginału: 

  Intuition: Knowing Beyond Logic

 • Liczba stron: 

  189

 • Wymiary: 

  125x195

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-86746-92-7

 • Tłumacz: 

  Magdalena Stefańczuk

 • Rok wydania: 

  2009

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...