Kciuki Paluchy I Łzy
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7510-056-3
Autor: Chip Walter
Koszt wysyłki od: 4.90 PLN
Wydawca: Rebis

Wprowadzenie do książki

Kciuki paluchy i łzy

   Wszyscy jesteśmy wybrykami natury. Oczywiście na ogół tak siebie nie postrzegamy. W końcu, co dla nas, łudzi, może być bardziej normalnego niż istota ludzka? Okazuje się jednak, że nasze osobiste (i stronnicze) wrażenie, że niczym się nie wyróżniamy, po prostu nie ostaje się wobec oczywistych, obiektywnych faktów. Na przykład sposób, w jaki chodzimy, chwiejąc się na parze długich szczudeł z członowanych kości, jest unikatowy wśród ssaków i na swój sposób równie groteskowy jak trąba słonia i łapy dziobaka. Porozumiewamy się, rzucając wzajem do siebie dziwnie skomplikowane dźwięki, które w jakiś sposób przenoszą złożone uczucia, myśli i informacje. Rozumiemy te dźwięki i dzielimy się nimi, jakby były zapachem lecącym z wiatrem, a specjalny nos naszego umysłu wychwytywał woń ich znaczenia. Za ich pomocą możemy zmienić decyzje innych ludzi, a także wywołać ich łzy. Jesteśmy też wynalazcami, tak dalece, aż staje się to niebezpieczne, bez ustanku zmieniając świat wokół nas - żywy i nieożywiony - naginając go do własnych celów. Dzięki temu zwyczajowi stworzyliśmy, na dobre i na złe, gospodarkę państwową, wznieśliśmy piramidy w Gizie i Chichen Itza, stworzyliśmy wyrafinowaną sztukę, rzeźbę i muzykę, wynaleźliśmy maszynę parową, rakiety latające na Księżyc, komputer, niewykrywalne bombowce i broń biologiczną. Wydaje się, że nic na tej planecie nie może uniknąć naszego pędu do przeróbek. Ostatnio zaczęliśmy nawet przykrawać geny, żeby przerobić siebie samych.
   W tej książce opowiadam o tym, jak staliśmy się takimi dziwnymi stworzeniami i dlaczego robimy te osobliwie ludzkie rzeczy, rozważam, co powoduje, że płaczemy, dlaczego zakochujemy się, wynajdujemy, śmiejemy się na całe gardło z bliskimi przyjaciółmi i całujemy tych, których kochamy; pytam, jakie ewolucyjne zakręty spowodowały zdarzenia, które umożliwiły powstanie symfonii Mozarta, spostrzeżeń i sztuki Leonarda, dramatu, humoru i poetyki Szekspira, żeby już nie wspomnieć marnych oper mydlanych, filmów z Hollywoodu i londyńskich komedii muzycznych; snuję domysły, dlaczego szympansy, mimo że mają tak wiele wspólnego z naszym DNA, nie zastanawiają się nad sensem życia, a jeśli to robią, dlaczego dotychczas nie podzieliły się swoimi spostrzeżeniami; i wreszcie rozważam, jak każdy z nas stał się sobą i jak nasz gatunek - ze wszystkich, jakimi mógłby się stać -stał się tym całkowicie bezprecedensowym gatunkiem, jakim jest.
   Ludzi cechuje nienasycona ciekawość, szczególnie na własny temat. Nie jest to nowe spostrzeżenie. Filozofowie, poeci, teolodzy i naukowcy, od Platona do Darwina i od św. Augustyna do Freuda, już napisali tomy o człowieczeństwie, które wypychają nieskończone rzędy półek w bibliotekach. Skoro ci myśliciele padli wyczerpani na deski, zmagając się z tą kwestią, to można zapytać, dlaczego ta książka miałaby mieć więcej szczęścia. Prosta odpowiedź brzmi, że dzisiaj możemy oprzeć się na znacznie solidniejszych informacjach.
   W ciągu ostatniego dziesięciolecia nastąpił niesłychany postęp w dwóch rozległych dziedzinach naukowych: w genetyce i w neuro-biologii. Postępy w genetyce pomagają nam zrozumieć sposób, w jaki wyewoluowały i rozwinęły się wszystkie żywe stworzenia. Każdy z nas istnieje w unikatowej formie dzięki kombinacji genów przekazanych przez naszych rodziców. Jesteś w dużym stopniu osobą, jaką jesteś, z powodu informacji wysłanych - i nadal wysyłanych - przez te geny do tryliona komórek, które zebrały się, by stworzyć właśnie ciebie.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Chip Walter

 • Tytuł oryginału: 

  Thumbs, Toes, and Tears: And Other Traits That Make Us Human

 • Liczba stron: 

  288

 • Wymiary: 

  155x230

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-7510-056-3

 • Tłumacz: 

  Małgorzata Koraszewska

 • Rok wydania: 

  2008

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...