Wprowadzenie do książki
Moc coachingu
Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste
Książka Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste to wygodny w użyciu podręcznik dla osób uczących się coachingu, opisujący kluczowe umiejętności coacha oraz narzędzia wykorzystywane podczas sesji coachingowych.
Przedstawiłyśmy 21 metod coachingowych (narzędzi) o różnym stopniu zaawansowania oraz kilka autorskich pomysłów, wskazówek i porad, które mogą przyczynić się do wzbogacenia warsztatu każdego coacha.
W rozdziałach poświęconych poszczególnym metodom coachingowym Czytelnik znajdzie dokładny opis każdego narzędzia, jego genezę, możliwe zastosowania i warianty, mechanizmy wzmacniające jego działanie, a także przykład sesji coachingowej z zastosowaniem opisywanego narzędzia.
Książka stanowi przystępne uzupełnienie, a także usystematyzowanie nabytej wiedzy z dziedziny coachingu. Łączy narzędzia coachingowe w spójną całość i opisuje te narzędzia tak, aby każdy coach mógł je z łatwością zastosować w swojej pracy.
Nasz podręcznik będzie wygodną pomocą dla osób nauczających coachingu, studentów nauk humanistycznych i nauczycieli akademickich. Menedżerowie, którym bliski jest coachingowy styl zarządzania, znajdą w nim gotowe do wykorzystania narzędzia.
Na rynku polskim można znaleźć wiele publikacji na temat coachingu — od popularnych magazynów do pozycji naukowych włącznie. Są to ciekawe pozycje opisujące istotę oraz ideę coachingu, jak również sposób jego zastosowania w rozwoju osobistym. Wiele z tych publikacji jest tłumaczonych dla polskiego Czytelnika z innych języków, główne angielskiego, a ich treść odnosi się do zagranicznych realiów. Nasza publikacja jest jedną z pierwszych tego typu książek napisanych w języku polskim, dostosowaną do polskiej rzeczywistości i mentalności polskich odbiorców.
Chciałybyśmy, aby dla osób zainteresowanych rozwojem osobistym i dla miłośników nowinek z tego zakresu książka Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste stała się prawdziwą inspiracją dla dalszych poszukiwań.
Drogi Czytelniku,
wiemy, jak ważne jest dla osoby ruszającej w podróż z coachingiem merytoryczne i praktyczne wprowadzenie w świat narzędzi coachingowych: poznanie ich etapów, przykładów zastosowania, umiejętnego wykorzystania podczas sesji lub przełożenia na model rozmowy coachingowej. Podczas zgłębiania tajników coachingowych, w oparciu o nasze obserwacje, przemyślenia i doświadczenie coachingowe, zapragnęłyśmy napisać książkę, która krok po kroku wprowadzi Cię na cudowną drogę zwaną coachingiem. Oddajemy do Twoich rąk praktyczny narzędziownik systematyzujący zarówno rozumienie kluczowych umiejętności coachingowych, jak i stosowanie najmocniejszych, a przez to najczęściej używanych, narzędzi coachingowych.
Książka Moc coachingu. Poznaj narzędzia rozwijające umiejętności i kompetencje osobiste jest tak zaprojektowana, że można korzystać z niej, czytając po kolei następujące po sobie rozdziały, jak również śledzić wybrane jej fragmenty.
W rozdziale Ruszaj w podróż z coachingiem przedstawiamy informacje na temat tego, czym jest coaching, jakie były jego początki, jakie są jego rodzaje, a także co rozumiemy przez relację coachingową, zasady coachingu, postawę coacha. Prezentujemy tu również kluczowe umiejętności coacha, których opanowanie determinuje jakość relacji coachingowej i które sprawiają, że coaching przynosi przełomowe rezultaty.
Do następnego rozdziału Potencjał człowieka zapraszamy, aby zgłębić wiedzę o możliwości ludzkiego potencjału: świadomości i podświadomości, zmysłach percepcyjnych, przekonaniach, systemie wartości, intuicji, emocjach, osobowości i postawie.
Rozdział Rozmowa coachingową dokładnie omawia model sesji, w oparciu o który możesz przeprowadzać efektywne dla klienta spotkania coachingowe, czuwając nad utrzymaniem obranego przez klienta kierunku współpracy coachingowej. Prezentujemy tu schemat rozmowy oparty na modelu GROW oraz model WIZJA - STRATEGIA - DETERMINACJA wraz z przykładem sesji. Przedstawiony model WIZJA - STRATEGIA - DETERMINACJA jest kluczowy ze względu na opisywane w książce narzędzia rozpatrywane w kontekście zastosowania właśnie tego modelu.
Kolejna część książki zawiera opis zarówno najbardziej popularnych narzędzi coachingowych, jak i własnych propozycji autorek. Przedstawione narzędzia są ułożone według schematu rozmowy coachingowej oraz stopnia ich trudności. Taki układ może stać się dla Ciebie dodatkowym ułatwieniem w korzystaniu z książki i w sukcesywnym nabywaniu umiejętności coachingowych.
Zapoznając się z poszczególnymi narzędziami, znajdziesz:
- wstęp do narzędzia zawierający m.in. merytoryczne jego korzenie;
- przykładowe opisy sytuacji, w których narzędzie może być zastosowane;
- szczegółowy opis proponowanej procedury przeprowadzenia narzędzia krok po kroku;
- istotne, praktyczne wskazówki dotyczące umiejętności coacha;
- wyjaśnienie mechanizmów wspierających działanie narzędzia;
- opis spodziewanego rezultatu z punktu widzenia klienta;
- przykład użycia narzędzia podczas rozmowy coachingowej, przeprowadzonej w polskich realiach;
- wersję skrótową narzędzia.
Rozdział Droga do rozwoju coacha przeznaczony jest dla osób zainteresowanych dalszym rozwojem swoich kompetencji coachingowych. Zawarłyśmy w nim informacje o organizacji International Coach Federation (ICF), o certyfikacji coachów i o bezcennej praktyce coachingowej. Dzielimy się również wskazówkami przydatnymi dla coachów rozpoczynających swoją praktykę, dotyczącymi między innymi działań marketingowych, pozyskiwania klientów i autopromocji.
Ostatni rozdział, Zaplecze coacha, ma na celu wyposażenie coacha w niezbędną teczkę formularzy, wzorów umów, ankiet, często wykorzystywanych materiałów pomocniczych zarówno przed, w trakcie, jak i po przeprowadzonej sesji. Materiały te są naszą propozycją dokumentacji usprawniającej przebieg procesu coachingowego, przygotowaną dla klienta i dla coacha. W Zapleczu coacha znajdziesz cenne wskazówki dotyczące zawierania trójstronnej umowy coachingowej pomiędzy klientem - coachem - sponsorem.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Maja Wilczyńska, Małgorzata Nowak, Jolanta Kućka, Joanna Sawicka, Katarzyna Sztajerwald
-
Liczba stron:
248
-
Wymiary:
165x235
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-246-7983-6
-
Rok wydania:
2013