Wczytuję dane...
KOD: 978-83-11-10852-3
Autor: Sabine Melchior-Bonnet
Koszt wysyłki od: 11.90 PLN

Wprowadzenie do książki

Narzędzie magii. Historia luster i zwierciadeł

   Czytelnik, nie mogąc oderwać się od tej lektury, natychmiast spostrzeże, iż jest to książka niezwykła i fascynująca. Sabinę Melchior-Bonnet łączy w niej naukę i sztukę, literaturę i filozofię, historię i refleksję z kunsztem słowa, chwilami wręcz oszałamiającym. Chciałoby się pisać tak jak ona lub, ściślej mówiąc, umieć znaleźć równie precyzyjne, błyskotliwe zwroty, budzące prawdziwy zachwyt.
   Już sam pomysł napisania eseju na temat historii lustra jest godny uwagi. Czemu nikt wcześniej o tym nie pomyślał? Dzieje tego przedmiotu, niegdyś drogocennego, obecnie zaś tak powszechnego, wytyczały szlaki naszej cywilizacji. Aby pomóc nam w tej wędrówce przez historię, Sabinę Melchior-Bonnet w pierwszej części pracy opisuje pierwsze techniki wytwarzania, użycie metalu, stopniowe doskonalenie produkcji luster ze szkła, trudności z ich podlewaniem, przejście od szkła dmuchanego do szkła lanego, i wreszcie wielką rolę, jaką w produkcji zwierciadeł odgrywało Murano, a następnie królewska Manufaktura Saint-Gobain.
   Jeszcze w XVI wieku używano zarówno luster stalowych, jak i szklanych. Potem, w wieku XVII, zatryumfowały te ostatnie, szczególnie w Wersalu, gdzie trzysta sześć płyt szklanych stwarza złudzenie jednolitej powierzchni. Pod koniec tego stulecia dwie trzecie paryskich domów miało już co najmniej jedno lustro. W XVIII wieku zwierciadła stanowiły modny element wystroju do tego stopnia, że zaczęły wypierać tapiserie. W tym też czasie zaczyna robić wielką karierę psyche, wielkie lustro o zmiennym nachyleniu, osadzone na stojaku. W XIX natomiast wieku coraz większe powodzenie zdobywa szafa z lustrem,a w naszych czasach lustra można zobaczyć wszędzie, tak że nawet przestaje się na nie zwracać uwagę.
   Po dostarczeniu opartych na solidnych podstawach informacji technicznych, Sabinę Melchior-Bonnet w dalszej części pracy zmienia klimat narracji, nie porzucając wszakże obszaru historii. Zastanawia się nad skomplikowanymi relacjami, jakie zachodzą między istotą ludzką a zwierciadłem i nad wieloma związkami filozoficznymi, psychologicznymi i moralnymi, jakie się z upływem czasu pojawiły między, z jednej strony, lustrem, a z drugiej - dobrem i złem, Bogiem i diabłem, mężczyzną i kobietą, między ,ja” a „moim odbiciem”, autoportretem i wyznaniem. Wiele ścieżek, wytyczonych z ogromną swobodą, pomaga nam przemieszczać się przez uwodzicielskie krajobrazy, wśród których łatwo byłoby się zagubić.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Sabine Melchior-Bonnet

 • Tytuł oryginału: 

  Histoire du miroir

 • Liczba stron: 

  251

 • Wymiary: 

  165x235

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-11-10852-3

 • Tłumacz: 

  Barbara Walicka

 • Rok wydania: 

  2007