Zespół jelita nadwrażliwego
Wczytuję dane...
KOD: 83-200-3339-X
Autor: Mirosław Jarosz, Jan Dzieniszewski
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: PZWL

Zespół jelita nadwrażliwego (ZJN) należy do najczęściej występujących w populacji ludzkiej chorób czynnościowych przewodu pokarmowego.
Jego objawy kliniczne (bóle brzucha, biegunki, zaparcia) są bardzo uciążliwe i wpływają bardzo niekorzystnie na jakość życia osobistego i zawodowego pacjentów.
Diagnostyka tej choroby jest trudna, trzeba wykonać bowiem wiele badań w celu wyeliminowania chorób organicznych, w których mogą występować podobne objawy kliniczne. Leczenie tej choroby również nie jest łatwe, gdyż wymaga indywidualnego doboru zaleceń żywieniowych, często psychoterapii, a w niektórych przypadkach długotrwałej farmakoterapii.
W poradniku przedstawiono dane dotyczące epidemiologii występowania w Polsce i na świecie zespołu jelita nadwrażliwego. Opisano również w sposób przystępny i przejrzysty mechanizmy, które prowadzą do jego rozwoju. Publikacja ta zawiera także podstawowe informacje dotyczące wykonywanych, w zależności od objawów klinicznych i wieku chorego, badań diagnostycznych. Główny nacisk położono na przedstawienie i omówienie najważniejszych czynników związanych ze stylem życia, w tym zwłaszcza żywienia, mających znaczenie zarówno w patogenezie, jak i leczeniu zespołu jelita nadwrażliwego. Rozdział dotyczący leczenia dietetycznego zawiera szereg szczegółowych zaleceń żywieniowych, w zależności od postaci choroby (objawów klinicznych), i szczegółowych jadłospisów. Zwrócono także uwagę na znaczenie innych metod w terapii, takich jak psychoterapia czy aktywność fizyczna.
Poradnik zawiera podstawowe informacje na temat leków stosowanych w zespole jelita nadwrażliwego. Może być przeznaczony zarówno dla pacjentów, jak i lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Mirosław Jarosz, Jan Dzieniszewski

 • Liczba stron: 

  102

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  83-200-3339-X

Polecamy