Pozycja
Wczytuję dane...
KOD: 83-917171-3-5
Autor: Anna Radziwił, Jacek Jakubowski, Mirosław Sawicki,
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Rebis

Wprowadzenie do książki

Pozycja

  Bestsellerowy, ilustrowany poradnik seksuologiczny Paula i Roz Mellowów, pokłosie rewolucji obyczajowej lat siedemdziesiątych XX wieku, to źródło małej fortuny, ale i wielkich kłopotów. Ich dzieci wolałyby zmienić nazwisko, oni sami zaś wkrótce się rozwodzą. Gdy po latach Roz chce wznowić książkę, zabliźnione rany otwierają się... Pozycja - nominowana w 2006 roku do Orange Prize - to świetnie napisana, zabawna i pełna szczerego wdzięku powieść, ale i swoisty przewodnik po współczesnej seksualności.

   Książka stała normalnie na półce w domowej bibliotece, zupełnie jakby była jedynym egzemplarzem na świecie, i gdyby dzieci jej nie znalazły, na zawsze pozostałyby nieświadome życia seksualnego swoich rodziców i nigdy nie wiedziałyby, co znaczy przywrzeć do siebie gorącymi ciałami, co znaczą przeplatające się szepty, co znaczą drżenia i chrobot mosiężnego wezgłowia, które rytmicznie uderza w tynk, wykuwając przez lata bliźniacze zagłębienia w kształcie pęku liści, w ścianie sypialni, w której rodzice spali lub też, w zależności od nocy, nie spali.
    Stała w zbiorze niepowiązanych ze sobą tytułów, po które nikt już nie sięgał: Wodnikowe wzgórze, Dieta dla malej planety, Sam zbuduj werandę, Tak, potrafię: Historia Sammyego Davisa /r., Wielka antologia golden retrieverów i tak dalej, i tak dalej. Została tam wsunięta najzwyczajniej w świecie, jedyny egzemplarz, który rodzice trzymali w domu, bo gdyby trzymali u siebie wszystkie wydania, także te w językach obcych, gdyby znieśli je do piwnicy w zaklejonych taśmą pudłach, opisanych jako „Przybory kuchenne" albo „Rupiecie", to dzieci otrzymałyby oczywisty przekaz: seks jest czymś obrzydliwym. No, jeśli nie obrzydliwym, to w każdym razie czymś, co może przyjść do głowy tylko pod kołdrą, w całkowitej ciemności, i tylko parze zgadzających się, kochających, namiętnych, wiernych i poślubionych sobie dorosłych ludzi.
   Takiego poglądu nie podzielali, rzecz jasna, ich rodzice, którzy od dawna uwielbiali seks i większość jego aspektów - uwielbiali z taką pasją, że znaleźli w sobie dość odwagi i czelności, by napisać o tym książkę. Kiedy sobie wyobrażali, jak tę książkę czyta czwórka ich dzieci, długo się zastanawiali, jaki wpływ na nich wywrze. Odbije się po prostu od ich czerstwych, rosnących ciał czy też zostanie przez nie wchłonięta razem z ułamkami, porcjami spaghetti z puszki i lekcjami jazdy na łyżwach -rzeczami, które nie będą trwały długo i nie będą ważne, lub może będą ważne, ponieważ zleją się w jakąś bezkształtną masę i nabiorą znaczenia w ich wnętrzu?
   Ufność wyparła jednak większość rodzicielskich obaw -dlaczego więc nie postawić książki na półce w bibliotece, wysokiej, ale dostępnej, do której dzieci będą w stanie sięgnąć, jeśli zechcą; prawdopodobieństwo, że zechcą i że nikogo ta książka nie uśmierci, że życie potoczy się dalej normalnym rytmem, było niemałe.
   Książkę znalazł Michael, lat trzynaście, drugie według starszeństwa dziecko Mellowów. Było późne piątkowe popołudnie, w listopadzie tysiąc dziewięćset siedemdziesiątego piątego roku. Wszedł do biblioteki dosłownie parę chwil po tym, jak ojciec odłożył książkę na wolne miejsce na półce i wrócił do siebie na górę. Michael szukał zszywacza, którym chciał spiąć kartki składające się na szkolne wypracowanie o osmozie jaja. Trudno powiedzieć, dlaczego mały, czerwony zszywacz miałby się znaleźć właśnie tutaj, w domowej bibliotece. W tym domu rzeczy kwitowały, przepływały między pokojami: zszywacz, którego stałe miejsce było w szufladzie biurka chłopca, w niewytłumaczalny sposób mógł się znaleźć, rozwarty na całą szerokość, pod stolikiem do kawy w bibliotece, podobnie jak pudełko krakersów, pełne czy puste, mogło się tymczasowo „urządzić" przy umywalce w łazience. Przedmioty się przemieszczały, przesuwały i zamieniały miejscami równie często jak ludzie, którzy je posiadali.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Meg Wolitzer

 • Tytuł oryginału: 

  The Position

 • Liczba stron: 

  184

 • Wymiary: 

  125x195

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-7301-937-9

 • Tłumacz: 

  Paweł Laskowicz

 • Rok wydania: 

  2007

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...