Zabawy umysłowe dla dzieci
Wczytuję dane...
KOD: 36848601434KS
Autor: Jackie Silberg
Dostępność: 24 godzin
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: K. E. Liber

Wprowadzenie do książki

Zabawy umysłowe dla dzieci

125 gier i zabaw dla dzieci od roku do trzech lat

   Zabawa z niemowlętami i małymi dziećmi to sama przyjemność. Są one uczuciowe, pewne siebie, energiczne, wymagające, ciekawe, urocze, zabawne, niezależne, radosne, wścibskie, słodkie, ruchliwe, zaskakujące i nieprzewidywalne.
    Książka Zabawy umysłowe dla dzieci ma za zadanie pomóc pokierować rozwojem umysłowym tych malców poprzez zaproponowanie opiekunom wartościowych gier i zabaw. Śpiewanie, tańczenie, przytulanie, bujanie, rozmawianie, wąchanie lub smakowanie - to tylko kilka z wielu sposobów na wspomaganie rozwoju dziecięcego umysłu.
   Gdy dziecko ma trzy latka, w jego mózgu jest około kwadryliona połączeń - około dwukrotnie więcej niż w mózgu osoby dorosłej. Mózg małego dziecka jest niezwykle ścisły i pozostanie takim przez pierwsze dziesięć lat życia. Potem stopniowo ilość połączeń będzie się zmniejszać, a gęsta „plątanina" ustąpi miejsca bardziej uporządkowanej strukturze.
     Niektóre z komórek nerwowych, zwanych neuronami, wchodzą w połączenia z innymi komórkami jeszcze przed narodzinami dziecka. Kontrolują one pracę serca, oddychanie i odruchy, oraz regulują inne niezbędne funkcje życiowe. Reszta komórek tylko czeka, by to zrobić. Neurony są stworzone do łączenia się między sobą. Każda komórka wysyła sygnały (mające postać impulsów elektrycznych) do innych komórek i otrzymuje sygnały od nich. Różne substancje chemiczne (np. serotonina) przenoszone są pomiędzy komórkami i tworzą połączenia. Każda komórka może utworzyć do 15000 połączeń zwanych synapsami. Odbiorcze odgałęzienia neuronów - dendryty - rosną i tworzą miliardy synaps. Waga mózgu dziecka zwiększa się niemal do wagi mózgu osoby dorosłej. Poszczególne części mózgu rozwijają się z różną szybkością, jednak naukowcy udowodnili, że najbardziej intensywna produkcja synaps przypada na okres od urodzenia do około dziesiątego roku życia.
Skąd mózg wie, które połączenia zachować? Duży wpływ na to mają doświadczenia z wczesnego dzieciństwa. Połączenia utrwalają się poprzez powtórzenia. Analogicznie, nieużywane połączenia zwykle zanikają.     Dziecko mające od początku kontakt z językiem, zapewne bez problemu nauczy się poprawnie mówić. Niemowlę, którego pierwsze dźwięki spotykają się z uśmiechem, a nie apatią, z pewnością prawidłowo rozwinie się emocjonalnie. Dziecko, do którego rzadko się mówi lub któremu rzadko się czyta w pierwszych latach życia, może mieć później kłopoty z nauką języka. Natomiast maluch, z którym rodzice mało się bawią, może mieć kłopoty z przystosowaniem do życia w społeczeństwie. „Człowiek, który we wczesnym dzieciństwie uczył się grać na fortepianie, po dwudziestu latach przerwy o wiele łatwiej opanuje tę | umiejętność niż osoba, która nigdy nie miała z tym instrumentem do czynienia.", mówi Harry Chugani, neurolog ze szpitala dziecięcego w Detroit. Nieużywane synapsy obumierają.
    Przez ostatnie dziesięć lat naukowcy dowiedzieli się więcej o funkcjonowaniu ludzkiego mózgu niż w całej wcześniejszej historii medycyny, a stan ich wiedzy podwaja się z każdą kolejną dekadą! Niedawne odkrycie, że doświadczenia z wczesnego dzieciństwa mają ogromny wpływ na kształtowanie się mózgu, zmienia nasze podejście do potrzeb dzieci. Badania te oficjalnie potwierdziły również od dawna istniejące przeświadczenie, iż zdolność danej osoby do przyswajania wiedzy i radzenia sobie z problemami jest wypadkową wrodzonych predyspozycji oraz wychowania, a także, że ludzki mózg jest nakierowany na czerpanie korzyści z nowych doświadczeń i umiejętnie przekazywanej wiedzy szczególnie w pierwszych latach życia, jak również, że uczenie się jest procesem trwającym przez całe życie.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Jackie Silberg

 • Liczba stron: 

  142

 • Wymiary: 

  145x205

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  83-88170-66-X

 • Tłumacz: 

  Robert Waliś

 • Rok wydania: 

  2004

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...