Czipy Klony I Przekraczanie Progu 100 Lat Życia
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7508-269-2
Autor: Paul J. H. Schoemaker, Joyce A.Schoemaker
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Sonia Draga

Wprowadzenie do książki

Czipy klony i przekraczanie progu 100 lat życia

   W XXI wieku źródłem kluczowych odkryć naukowych sq bionauki. Paul and Joyce Scho-emaker omawiają najnowsze badania, których wyniki wpłyną na niemal wszystkie aspekty naszej codzienności, począwszy od wydłużenia życia i poprawy stanu zdrowia, poprzez bioterroryzm aż po medycynę spersonalizowaną.
   Adresując niniejszą książkę do wszystkich zainteresowanych, zwykłych obywateli i konsumentów, Shoemakerowie omawiają najnowsze technologie oraz najbardziej kontrowersyjne kwestie związane z współczesną biotechnologią - komórki macierzyste, klonowanie, farmakogenetykę, chipy DNA, proteotomikę, terapię genową oraz wiele innych. Autorzy nakreślają wiele długoterminowych scenariuszy rozwoju bio-nauk oraz ujawniają, jaki wywrą one wpływ na nasze zdrowie, rodzinę, karierę zawodową oraz społeczeństwo, w którym żyjemy.

   Książka ta zabiera czytelnika w wirtualną podróż w przyszłość, która ma pomóc wyobrazić sobie konsekwencje konwergencji przełomowych odkryć z dziedziny nauk biologicznych i postępów na polu technologii informacyjnej. Już zaobserwowaliśmy wpływ tej konwergencji na wydłużenie przewidywanej długości życia dzięki medycynie spersonalizowanej, diagnostyce na odległość, bioczujnikom, inżynierii tkankowej oraz technikom precyzyjnego obrazowania, które ujawniają proces chorobowy. Jednakże dopiero zaczynamy korzystać z tych technologii. Paul i Joyce Schoema-kerowie oferują wspaniale zwięzłą, lecz zarazem pełną analizę uwzględniającą przełomowe konsekwencje aktualnych oraz przyszłych osiągnięć z dziedziny bionauk.
   Każda z możliwości, które można sobie wyobrazić, pociąga za sobą głębokie implikacje natury osobistej (Jaka będzie jakość mojego życia?), społecznej (Jak zmienią się relacje rodzinne?), regulacyjnej oraz etycznej (Kto decyduje o tym, co należy rozwijać?), gospodarczej (Czy społeczeństwo może sobie pozwolić na szybko starzejącą się populację?) i biznesowej (Kto stanie się beneficjentem stworzonej wartości ekonomicznej?). Podobnie jak w przypadku każdej nowej technologii burzącej istniejący stan rzeczy, także tutaj pojawią się wyraźni zwycięzcy i przegrani. Szczególnie jednak w tym przypadku oczekujemy,że rzeczywistymi beneficjentami staną się pojedyncze osoby oraz ich rodziny.
   Szlak rewolucji w dziedzinie bionauk znaczyć będą naukowe ślepe zaułki, dylematy etyczne, nieudane eksperymenty, obawy społeczne oraz nawracające kryzysy budżetowe - ale także jeszcze nieznane przełomy naukowe. Nie wiemy, czym zakończą się owe niepewności w okresie następnych 10,15 lat, ale zakres możliwości można uchwycić w scenariuszach przedstawionych w rozdziale 7 „Nieprzewidywalność przyszłości”.

Szczegóły

 • Autor: 

  Paul J. H. Schoemaker, Joyce A.Schoemaker

 • Tytuł oryginału: 

  Chips, Clones, and Living Beyond 100: How Far Will the Biosciences Take Us?

 • Objętość: 

  288

 • Oprawa: 

  Miękka

 • Format: 

  145x205

 • ISBN: 

  978-83-7508-269-2

 • Tłumacz: 

  Marek Fabin

 • Rok wydania: 

  2010

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...