Wprowadzenie do książki
Encyklopedia Gier i Zabaw dla niemowlaków i maluchów
Encyklopedia zająć dla niemowląt i małych dzieci przeznaczona jest dla nauczycieli, opiekunów i rodziców niemowląt i maluchów w wieku do lat trzech. Podzielona jest na następujące rozdziały:
- Przyjście na zajęcia Sprzątanie Wyjście do domu
- Odkrycia
- Sztuka dramatyczna
- Precyzyjne i ogólne zdolności ruchowe (motoryczne)
- Zabawy z rączkami, piosenki i wiersze Gry
- Ogólne wskazówki Język
- Umiejętność pisania i czytania
- Matematyka
- Leżakowanie
- Zabawy na dworze
- Sprawy naukowe
- Posiłek
- Umiejętności społeczno-emocjonalne
- Momenty przejściowe - rozstania i powitania z rodzicami, przychodzenie i opuszczanie klasy
- Praca z rodziną
Zajęcia podzielono na ćwiczenia z niemowlętami, z niemowlętami i maluchami oraz z młodszymi i starszymi maluchami, ale decyzja należy do ciebie, bo znasz konkretne potrzeby i zdolności dzieci pozostawionych pod twoją opieką i wybierasz zajęcia, które są dla nich odpowiednie.
Zajęcia dla niemowląt
Są to zajęcia dla dzieci w wieku do 12 miesięcy. Można je łatwo wpleść w codzienne rutynowe czynności, takie jak karmienie, jedzenie, zmienianie pieluch czy zabawę - będą w tym czasie stymulowały proces uczenia. Mogą polegać na przykład na słuchaniu muzyki klasycznej, wspólnym patrzeniu w lustro, śledzeniu miotów, obserwowanie światła latarki, wyczuwanie powierzchni różnych materiałów i hałasowanie garnkami i patelniami.
Zajęcia dla młodszych maluchów (1-2)
Zajęcia dla młodszych maluchów to zajęcia dla dzieci w wieku od jednego roku do dwóch lat. Można dla nich wybrać grę w dopasowywanie kolorów lub zwierząt, nauczyć piosenki przy sprzątaniu lub pozwolić im napełniać i opróżniać pojemniki z różnymi przedmiotami. Wiele zadań z tej kategorii jest odpowiednich również dla starszych maluchów (2-3).
Zajęcia dla starszych maluchów (2-3)
Zajęcia dla starszych maluchów są przeznaczone dla dzieci w wieku od dwóch do trzech lat. Wiele tych zajęć ma na celu rozwijanie ich umiejętności językowyct oraz dokonywanie odkryć. Można wybrać zadania polegające na sortowaniu zakupów i odkładaniu ich na miejsce lub na podnoszeniu klocków i grupowaniu ich według kolorów. Włączono też pomysły na pomaganie dzieciom w wykonywaniu bębenków i trąbek, tworzeniu prac plastycznych oraz odgrywaniu historyjek.
Jak ze wszystkim, co dotyczy dzieci, trzeba znać pociechy, które są pod naszą opieką, i wybierać zajęcia, które są dla nich jednocześnie intrygujące i odpowiednie. Osądź sama, czy dane zajęcia są odpowiednie dla jednego dziecka czy dla grupy dzieci. Dostosowuj zajęcia tak, by brały pod uwagę zarówno siły, zainteresowania jak i potrzeby poszczególnych dzieci.
Materiały
Przy każdych zajęciach podano listę potrzebnych materiałów. Najprawdopodobniej większość z nich już masz. Rodzice to świetne źródło zaopatrzenia.
Być może zechcesz zwrócić się do lokalnych przedsiębiorców z prośbą o materiały, które mogliby ofiarować. Mogą to być na przykład puste kartony. Uwaga: Niektóre materiały mogą być używane tylko przez nauczycieli i opiekunów. Dzieciom można dawać tylko i wyłącznie takie materiały, których mogą bezpiecznie używać.
Co należy zrobić
Przy każdych zajęciach podano listę poleceń wydawanych krok po kroku. Gdy zgromadzisz materiały i przeczytasz polecenia, możesz zacząć zabawę.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Kathy Charmer
-
Tytuł oryginału:
The Encyclopedia of Infant and. Toddler Activities
-
Liczba stron:
228
-
Wymiary:
210x297
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-60215-36-4
-
Tłumacz:
Aleksandra Wejchert-Spodenkiewicz
-
Rok wydania:
2007