Wprowadzenie do książki
Entropia. Nowy światopogląd
Codziennie budzimy się w świecie, który jest bardziej skomplikowany i chaotyczny od tego, który zostawiliśmy poprzedniego wieczora. Rzeczy, których używamy, psują się i zużywają, i jesteśmy zmuszani do ciągłych wymian, remontów i napraw. W życiu ciągle stajemy przed nowymi problemami. A kiedy już mamy nadzieję, że jesteśmy na dobrej drodze do wyjścia z kryzysu, pojawiają się nowe problemy. Z czasem tworzymy rozwiązania, które powodują jeszcze większe problemy od tych, które miały rozwiązać.
Dowiadujemy się o wzroście inflacji, spadku produkcji i liczby miejsc pracy, o wypadkach w kopalniach i elektrowniach nuklearnych, o wybuchach na stacjach benzynowych, konfliktach zbrojnych, groźbie wojny nuklearnej. Zrozpaczeni wołamy: „Dlaczego nikt się tym porządnie nie zajmie?!". Narzekamy na przywódców państw, polityków, intelektualistów i właścicieli spółek naftowych i inne wpływowe osobistości, i to ich najczęściej obwiniamy o zły stan świata. Wszędzie widzimy stosy śmieci i zanieczyszczeń. Toksyczne substancje przenikają do ziemi i naszych rzek. Powietrze jest coraz bardziej skażone, a my coraz częściej zapadamy na choroby skóry, mamy problemy z płucami i bolą nas oczy.
Na ulicach miast tkwimy w korkach i kolejkach, i często czujemy, jak świat wokół nabiera coraz szybszego tempa. Jesteśmy coraz bardziej zmęczeni i czasami odnosimy wrażenie, że poruszamy się w jakimś lepkim i nieprzyjemnym grzęzawisku. Są chwile, kiedy chcielibyśmy po prostu to wszystko rzucić i uciec od świata coraz bardziej pogrążającego się w chaosie.
Jednakże wszędzie jest podobnie. Kiedy przyglądamy się innym narodom, okazuje się, że zarówno kraje bogate, jak i biedne borykają się obecnie z analogicznymi problemami. Ta sama nieubłagana silą rozkładu i chaosu działa we wszystkich miejscach naszej planety.
Skoro rzeczywistość ulega rozpadowi i nie możemy nad tym zapanować, najwyższy czas, aby się lepiej przyjrzeć sposobowi, w jaki nasz świat został urządzony. I nie ma potrzeby winić poszczególne jednostki czy ideologie (oczywiście niektóre są lepsze od innych) za uniwersalny problem. Niemniej w obecnej sytuacji żaden przywódca ani żadna ideologia na świecie nie mogą od ręki zapanować nad ogólnym kryzysem. Dzieje się tak dlatego, że wszystko funkcjonuje w ramach istniejącego światopoglądu. Światopoglądu, który na naszych oczach niszczeje i umiera, zakażając sobą wszystko, co powołał do życia.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Jeremy Rifkin, Ted Howard
-
Tytuł oryginału:
Entropy: A New World View
-
Liczba stron:
352
-
Wymiary:
145x205
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-60528-19-8
-
Tłumacz:
Beata Baczyńska
-
Rok wydania:
2008