Wprowadzenie do książki
Homeopatia Poradnik encyklopedyczny Larousse
Żaden człowiek nie żyje w izolacji, każdy jest częścią większej całości: nie istnieje w oderwaniu od swego otoczenia, przeszłości, przodków; oczywiście decyduje o swoim życiu, tworzy je, ale nie jest w stanie uciec od pewnych czynników, które składają się na jego pełny obraz.
Jednym z warunków dobrego zdrowia i odpowiedniej jakości żyda jest równowaga między ciałem a duszą. Gdy jest zaburzona, pojawiają się objawy chorobowe: jedne ostre, widoczne od razu, inne trudne do wychwycenia, niemal niezauważalne - często w ogóle niekojarzone z chorobą. Każde schorzenie jest sygnałem, że równowaga organizmu została zakłócona. Przyczyna zaburzenia może być z pozoru niezwiązana z dolegliwością, na przykład przyczyną egzemy nie musi być alergia, a jakiś problem emocjonalny pacjenta, z którego ten nawet nie zdaje sobie sprawy.
Są dwa sposoby leczenia: medycyna konwencjonalna oraz homeopatia. Ta pierwsza leczy chorobę, dążąc do usunięcia jej objawów, druga leczy pacjenta w ujęciu całościowym, z uwzględnieniem jego indywidualnych cech psychofizycznych. Dlatego właśnie wizyta u lekarza homeopaty przebiega inaczej niż klasyczne badanie lekarskie, do jakiego jesteśmy przyzwyczajeni. Homeopata stawia sobie za cel stworzenie całościowego obrazu pacjenta - jest to konieczne, aby jak najlepiej dobrać jeden z wielu możliwych środków. Na tym właśnie polega całościowe podejście - uzdrowienie konkretnego pacjenta żyjącego w konkretnym otoczeniu, a nie tylko wyeliminowanie objawów schorzenia.
W wypadku wielu łagodnych dolegliwości, które sprawiają, że codzienne życie jest mniej przyjemne, niż mogłoby być, można zastosować samoleczenie, należy tylko dokładnie przeanalizować objawy choroby i wybrać te najbardziej charakterystyczne dla konkretnego pacjenta.
Oczywiście są choroby, w których medycyna konwencjonalna jest jedynym rozsądnym sposobem leczenia: choroby nowotworowe, AIDS, poważne urazy - w takich wypadkach homeopatia bywa pomocna w łagodzeniu objawów. Nie można przy tym zapominać, że niektóre poważne schorzenia są wynikiem utrzymującej się przez wiele lat nierównowagi organizmu.
Homeopatia to nauka o uzdrawianiu. Jej twórcą był niemiecki lekarz Samuel Friedrich Christian Hahnemann. Ta metoda leczenia, polegająca na pewnej wizji zdrowia i równowagi ludzkiego organizmu, ma solidne podstawy teoretyczne, wsparte latami rygorystycznie przeprowadzanych doświadczeń. Aby w pełni zrozumieć zasady działania i poznać obszary zastosowania tej metody leczniczej, trzeba je zgłębić: bez uprzedzeń!
Zanim zaczniesz leczyć się homeopatycznie, poznaj ducha homeopatii: jej historię, podstawy teoretyczne, zastosowania praktyczne (ze wszystkimi cechami specyficznymi tej metody), sposoby przygotowywania lekarstw, a także przeczytaj o badaniach naukowych w homeopatii.
Homeopatia, szeroko stosowana w wielu krajach, to nie tylko sposób leczenia, ale także pewna koncepcja zdrowia.
Z tej części książki dowiesz się, jakie są zasady leczenia homeopatycznego, dlaczego homeopatia przynosi ulgę w chorobie, jak pomaga zapobiegać chorobom oraz towarzyszyć pacjentom w różnych okresach ich życia.
Obok prezentacji różnych obszarów ludzkiego ciała znajdziesz tu omówienie najczęstszych chorób występujących u dzieci i dorosłych: opis, objawy, leczenie, zapobieganie... W tabelach podano rady, jak leczyć się samemu w przypadku łagodnej dolegliwości; jeśli jednak cierpisz na poważniejszą chorobę lub twój stan nie ulega poprawie, powinieneś skonsultować się z lekarzem homeopatą.
Po doświadczeniach z korą drzewa chinowego Hahnemann i jego uczniowie badali wiele innych substancji, dokładnie opisując objawy jakie każda z nich wywołuje, a więc - zgodnie z prawem podobieństwa - powinna także leczyć. W ten właśnie sposób powstała homeopatyczna Materia medica - rodzaj encyklopedii, z której korzysta każdy lekarz homeopata.
W tej części książki w sposób uproszczony przedstawiono ważniejsze środki homeopatyczne i ich działanie, aby ułatwić Czytelnikowi lepsze poznanie i zrozumienie tej metody leczenia.
Znajdziesz tutaj opis 24 najczęściej stosowanych środków homeopatycznych oraz słowniczek, w którym przedstawiono 156 innych środków, także często stosowanych. W każdym opisie leku homeopatycznego zamieszczono charakterystykę osoby, do której on pasuje, uwzględniając osobowość, zachowanie, objawy występujące u pacjenta. Oczywiście, nie wszystkie objawy muszą występować u danej osoby - chodzi raczej o pewne skłonności, cechy szczególne...
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
pod red: Philippe M. Servais
-
Tytuł oryginału:
Larousse de l'homéopathie
-
Liczba stron:
311
-
Wymiary:
195x265
-
Oprawa:
Twarda
-
ISBN:
978-83-60300-70-1
-
Tłumacz:
Justyna Koziak
-
Rok wydania:
2007