Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7301-893-8
Autor: Evan McGilvray
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Rebis

Wprowadzenie do książki

Książka bez obowluty

Marsz Czarnych Diabłów

   Monografia ta obejmuje historię polskiej jednostki pancernej dowodzonej przez generała Mączka w okresie od l września 1939 do okupacji Wilhelmshaven w 1945 roku. W Polsce i we Francji była to brygada, w Wielkiej Brytanii, od 1942 roku, dywizja i jej poświęcona jest lwia część książki. Pisząc ją, wykorzystywałem polskie źródła, gdyż chciałem przedstawić autentyczny punkt widzenia polskich żołnierzy wyzwalających Europę i mających nadzieję wyzwolić swoją ojczyznę. W największym stopniu korzystałem z monografii opisującej działania 10.    Pułku Strzelców Konnych, ponieważ to on, jako jednostka zwiadowcza, czyli „oczy", 1. Dywizji Pancernej najczęściej pierwszy stykał się z wrogiem.
   Mam dług wdzięczności wobec wielu osób, zwłaszcza wobec mojego zmarłego sąsiada, pana Antoniego Położyńskiego -to on pierwszy opowiedział mi o jednostce, o której nigdy wcześniej nie słyszałem. Jestem także dłużnikiem doktora An-drew Mączka, dzięki któremu poznałem wczesne etapy kariery jego ojca, pana Bernarda Astachnowicza z Bradford, który udostępnił mi wiele materiałów, oraz państwa Chaima i Ruth Goldbergów, którzy odpowiadali na wszystkie moje pytania aż z Kanady, podobnie jak pan Tadeusz Walewicz, który oprócz odpowiedzi przysłał mi także swoje materiały. Chciałbym też podziękować panu Bolesławowi Mazurowi, byłemu pracownikowi University of London, który nauczył mnie tłumaczyć z polskiego.
   Największy dług mamy wszyscy wobec żołnierzy l. Dywizji Pancernej, którzy oddali życie za wspólną sprawę w czasie II wojny światowej.
   A skąd wzięło się określenie „Czarne Diabły"? Tak ponoć Niemcy przezwali we wrześniu 1939 żołnierzy dowodzonych przez generała Mączka (nosili czarne skórzane płaszcze). Większość z nich wraz ze swym dowódcą trafiła do Anglii i utworzyła l. Dywizję Pancerną. A generał Maczek nosił czarny skórzany płaszcz przez cały okres wojny.

Evan McGilvray
Pudsey, West Yorkshire
20 lipca 2004

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Evan McGilvray

 • Tytuł oryginału: 

  The Black Devils March - A Doomed Odyssey

 • Liczba stron: 

  320

 • Wymiary: 

  150 x 225

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-7301-893-8

 • Tłumacz: 

  Jarosław Kotarski

 • Rok wydania: 

  2008

Polecamy