Niemiecka Broń V-1 I V-2
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7510-396-0
Autor: Łukasz Piechocki
Koszt wysyłki od: 5.90 PLN
Wydawca: Rebis

Wprowadzenie do książki

Niemiecka broń V-1 i V-2

 Pierwsza na polskim rynku monografii a obejmująca problem broni V-1 i V-2.
   Publikacja poświęcona najsłynniejszym spośród broni Hitlera znanych jako Wunderwaffe. Przedstawia historię badań, produkcji i użycia tych rewolucyjnych pod wieloma względami pocisków, najważniejszych naukowców (i ich powojenne losy) oraz główne niemieckie ośrodki badawcze i poligony.
  Co ważne, autor dużo miejsca poświęcił chlubnej karcie wywiadu AK, który najpierw odkrył ośrodek rakietowy w Peenemünde, a potem wykradł i pomógł przekazać aliantom egzemplarz V-2.
  Po raz pierwszy od bardzo dawna ukazuje się po polsku zwięzłe i przystępnie napisane opracowanie dotyczące historii V-1 i V-2.


   Czy rzeczywiście pociski rakietowe mogły w „cudowny” sposób dać Niemcom w latach 1944-1945 taką przewagę, aby myśleć o zagwarantowaniu bezpieczeństwa i perspektyw rozwoju „Tysiącletniej Rzeszy”? Jak to zwykłe bywa, pomysł był dobry, niestety realizacja programu przy dość chimerycznej postawie samego Adolfa Hitlera napotykała szereg trudności. Inna była sytuacja militarna Niemiec w latach 1942-1943, a inna w latach 1944—1945. W tym drugim okresie w sposób gwałtowny kończył się potencjał przemysłu niemieckiego, a przecież produkcja pocisków rakietowych, szczególnie V-2, wymagała ogromnego zaplecza badawczego i produkcyjnego. Zbyt późno przystąpiono do fazy produkcji i użycia. Paradoksem jest również fakt, że prace nad pociskami V spowodowały zahamowanie rozwoju innych rodzajów broni, np. lotnictwa odrzutowego.
   Każda wojna jest pretekstem do rozwoju nauki, oczywiście specyficznie ukierunkowanej. Tak też było w przypadku prac nad pociskami rakietowymi. To czas wojny i wzmożony wysiłek uczonych spowodował, że stosunkowo szybko po wojnie rozwijano prace nad bronią rakietową, których częścią był program podboju kosmosu. A wszystko zaczęło się od tajemniczych „skoczni narciarskich” stawianych w rejonie Peenemunde.

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Łukasz Piechocki

 • Liczba stron: 

  168

 • Wymiary: 

  155x215

 • Oprawa: 

  Twarda

 • ISBN: 

  978-83-7510-396-0

 • Rok wydania: 

  2009

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...