Wprowadzenie do książki
100 zasad udanego związku
To nie powinno być aż tak skomplikowane
Ludzie wydają ciężko zarobione pieniądze na poszukiwanie rad u ekspertów, chociaż dobrze wiedzą, co należy robić, by małżeństwo było udane — albo chociaż stało się lepsze. Ta myśl przyszła mi do głowy niedawno, gdy słuchałam przysięgi małżeńskiej, którą młoda para składała sobie przed swoją rodziną i przyjaciółmi.
Każde z nich wypowiedziało te słowa:
Przyrzekam zawsze cię traktować z szacunkiem i uprzejmością.
Przyrzekam ci wierność, szczerość i uczciwość. Przyrzekam uważnie cię słuchać.
Przyrzekam przepraszać cię za swoje błędy i naprawiać wszelkie krzywdy, jakie mógłbym ci wyrządzić.
Przyrzekam gotować i sprzątać dla ciebie.
Przyrzekam być twoim partnerem i przyjacielem na dobre i na złe.
''Przyrzekam dać z siebie wszystko.
Przyrzekam codziennie dotrzymywać tej przysięgi.
Skąd wzięli te obietnice? Czyżby przekopali się przez setki poradników i blogów internetowych poruszających kwestie udanych związków? A może naczytali się dzieł psychologicznych i prac terapeutów rodzinnych, by poznać wyniki najnowszych badań na temat sukcesów i porażek w małżeństwie?
Oczywiście, że nie. Zajrzeli w swoje serca, przypomnieli sobie najważniejsze wartości, skorzystali ze swego życiowego doświadczenia i ze złotej zasady. Kiedy wchodzimy w wiek, w którym możemy sobie wybrać partnera życiowego, znamy już pewną liczbę małżeństw i mamy ugruntowane pojęcie o tym, co małżeństwu szkodzi, a co mu pomaga. Wiemy, że partnera należy traktować tak, jak sami chcielibyśmy być traktowani.
Jeśli wspomniana para codziennie będzie dotrzymywać przysięgi (z dużym marginesem na błędy), ich małżeństwo rzeczywiście okaże się udane. Co więcej eksperci mogą tu dodać?
W małżeństwie - tak samo jak w nauce języka obcego albo codziennej gimnastyce — najważniejsza jest motywacja.
Jeśli chcesz praktykować zasady udanego małżeństwa, powinnaś:
1. Mieć dobrą wolę i szczerą chęć stworzenia lepszego związku.
2. Umieć skupić się na sobie (nie chodzi o obwinianie siebie, lecz o umiejętność obserwacji i zmiany zachowań, które sprawiają ci ból).
3. Zdecydować się na wprowadzenie poważnych zmian.
4. Ćwiczyć, ćwiczyć, ćwiczyć.
Wszystko, co wartościowe, wymaga ćwiczeń - tak samo jest z małżeństwem. Można na przykład ćwiczyć przedkładanie szczęścia nad potrzebę posiadania racji lub wygrywania w kłótni. Można ćwiczyć pogodę ducha, szczodrość i otwartość. Można ćwiczyć jednocześnie zdecydowanie i delikatność. Można ćwiczyć wprowadzanie spokojnej i serdecznej atmosfery, nawet gdy druga strona robi coś złego. Można ćwiczyć zajmowanie zdecydowanego stanowiska w ważnych sprawach — stanowiska, którego nie zmieni nawet presja partnera.
Pomoże ci znajomość pewnych zasad, które warto wziąć pod uwagę. Czasami po prostu powinniśmy odwołać się do zdrowego rozsądku. Kiedy indziej potrzebujemy wyobraźni i „niezdrowego” rozsądku, by spojrzeć na stary problem z nowej perspektywy. Przyjrzyj się więc tym sugestiom, a może zainspirują cię do wypróbowania czegoś nowego. Najlepiej zacząć od małych kroczków. Niewielkie pozytywne zmiany doprowadzają do większych i bardziej satysfakcjonujących. Twój związek ci za to podziękuje.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Lerner Harriet
-
Tytuł oryginału:
Marriage Rules: A Manual for the Married and the Coupled Up
-
Liczba stron:
312
-
Wymiary:
140x210
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-7778-302-3
-
Tłumacz:
Aldona Możdżyńska
-
Rok wydania:
2012