Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7554-803-7
Autor: Pia Mellody
Dostępność: 24 godzin
EAN: 9788375548037
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Czarna Owca

Wprowadzenie do książki

Toksyczna miłość

   Toksyczna miłość to książka dla wszystkich porzuconych, nieszczęśliwie zakochanych i samotnych, a także tych, którzy ponad wszystko cenią wolność, duszą się w związku, czują się osaczeni, ograniczeni i nieszczęśliwi.
  Dowiesz się z niej o istocie i mechanizmach obsesyjnej miłości, zaborczości, zachłanności i zazdrości, a także o nadmiernej zależności i chorobliwej niezależności oraz o lęku przed bliskością.
   W Stanach Zjednoczonych Pia Mellody jest bardzo popularną autorką wielu książek o patologii związków miłosnych i rodzinnych oraz o sposobach ich uzdrawiania. Trafna diagnoza mechanizmów, którym prawie wszyscy podlegamy, uzupełniona jest dokładnym opisem strategii zmiany w związkach i technik pracy nad sobą.
  Mam dla was dobrą wiadomość - pisze autorka - z toksycznej miłości można się wyleczyć...

Objaśnienia terminologiczne

   Współuzależnienie to zaburzenie osobowości charakteryzujące się chorobliwą skłonnością do związków, w których partnerzy są w relacji patologicznego uzależnienia od siebie, nie respektują swoich granic, niejasno się komunikują, biorą na siebie nadmiar odpowiedzialności za partnera i/lub zrzucają na niego swoje problemy. Pojęcie współuzależnienia (codependence) odnoszono początkowo do pewnego typu kobiet zostających często żonami alkoholików, które, aby zapełnić wewnętrzną pustkę, wchodzą w rolę ich ratowników oraz opiekunów, podejmując nadmiar odpowiedzialności za ich chorobę i ich zachowania, po czym stają się ich ofiarami i są prześladowane przez mężów wyładowujących na nich swoje frustracje.
   W drugiej połowie lat osiemdziesiątych badacze i psychoterapeuci amerykańscy zauważyli, że coraz większa liczba kobiet i mężczyzn ma tendencję do wchodzenia w tego rodzaju niedojrzałe związki, dlatego też pojęcie współuzależnienia rozciągnięto na wszystkie osoby z tendencją do uzależniania się od niedojrzałych partnerów i uzależniania ich od siebie.
   Problem ten porusza Susan Forward w popularnej książce Toksyczni rodzice oraz Lee Jampolsky w Leczeniu uzależnionego umysłu. A sama Pia Mellody poświęciła mu książkę Facing Codepen-dence (Toksyczne związki), którą wkrótce wznowimy. Opisane w książce Toksyczna miłość typy osobowości: Nałogowiec Kochania i Nałogowiec Unikania Bliskości stanowią szczególne, ale bardzo rozpowszechnione przypadki współuzależnienia. Spotykamy się też w tej pracy z terminem co-addiction, które tłumaczymy jako wzajemne nałogowe uzależnienie.
   Pojęcie to odnosi się do niezdrowego związku, podczas gdy pojęcie codependence (współuzależnienie) dotyczy określonego zaburzenia osobowości jednostki. Dlatego być może bardziej precyzyjne byłoby użycie terminu „współuzależnianie”, aby współuzależnienie odnosić do opisu związku.
  Pozostawiam tę kwestię otwartą - do przeprowadzenia dyskusji w gronie profesjonalistów.
   A Czytelniczkom i Czytelnikom życzę - jak zwykle przy tego rodzaju lekturach - odwagi!
Jacek Santorski

   Napisaliśmy książkę Toksyczna miłość dla ludzi wybierających zwykle na partnerów swojej miłości tych, którzy najwyraźniej nie potrafią lub nie chcą odwzajemniać ich miłości. Jeżeli jesteś bliski zrezygnowania z dalszych wysiłków, by pokochał cię ktoś, kto wiele dla ciebie znaczy - może to być współmałżonek, kochanek, dziecko, rodzic, przyjaciel - mamy dla ciebie wprost niewiarygodną, dobrą wiadomość: wyleczenie się z tego będzie wymagało dużo pracy, ale jest możliwe. Jeżeli twój stosunek do tej kochanej osoby polega na nałogowej miłości, możesz wyzwolić się z tego stanu poprzez zastosowanie terapii opisanej w tej książce.
   Nałogowa miłość jest bardzo bolesnym przymusowym stanem, który wpływa negatywnie nie tylko na tych Nałogowców Kochania, lecz również na ich partnerów. Badania nad nałogową miłością -gdy jedna osoba kocha inną z intensywnością, nad którą nie panuje, i w sposób, który nie służy im obu - rozpoczęto całkiem niedawno. W 1975 roku Stanton Peele i Archie Brodsky napisali książkę Love and Addiction (Miłość i uzależnienie). Ale dopiero w 1986 roku inna książka - Sex and Love Addicts Anonymous (Anonimowi nałogowcy miłości i seksu) - dzieło zbiorowe pracowników Au-gustine Fellowship, zapoczątkowała powiększającą się wciąż serię tych popularnych książek na temat nałogowej miłości, chociaż lista poważniejszych psychologicznych prac na ten temat jeszcze nie jest zbyt długa.
   Dość szybko doszliśmy do tego wniosku, że to, co nazywamy nałogową miłością, nie zostało jeszcze ani wyodrębnione ze sfery ogólnych pojęć opisowych, ani wystarczająco jasno opisane.
   Wielu ludzi utożsamia nałogową miłość (love addiction) ze współuzależnieniem (codependence). I podczas swojej praktyki doradczej Pia Mellody dostrzegła jednak, że niektóre osoby, choć zostały pomyślnie wyleczone ze współuzależnienia, nadal nie potrafiły ukształtować na zdrowych zasadach swojego związku z tą osobą, która stała się obiektem ich przemożnej żądzy usidlenia; nie potrafiły również z nią zerwać. Najwidoczniej chodziło w tej sytuacji o coś więcej.
   Zdajemy sobie sprawę, że wyprzedzamy nieco normalny tok badań naukowych, opisując tak przystępnie, jak potrafimy, to, co zebraliśmy dzięki naszym własnym przeżyciom i badaniom klinicznym. Opisana tu strategia terapeutyczna już pomogła wielu ludziom wyleczyć się z bolesnej choroby nałogowej miłości. Ten fakt i pomoc, jaką uzyskaliśmy w rozwiązywaniu problemów naszych własnych stosunków z innymi ludźmi, dodały nam odwagi do napisania książki Toksyczna miłość.

Pia Mellody, Andrea Wells Miller i J. Keith Miller

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Pia Mellody

  • Tytuł oryginału: 

    Facing Love Addiction: Giving Yourself the Power to Change the Way You Love

  • Liczba stron: 

    332

  • Wymiary: 

    135x205

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    978-83-7554-803-7

  • Tłumacz: 

    Andrzej Polkowski

  • Rok wydania: 

    2013

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...