Wczytuję dane...
KOD: 538156
Dostępność: 2 dni
EAN: 9788377636473
Koszt wysyłki: ★☆★ ☆Darmowa Dostawa ☆★☆★
Wydawca: Multico

Książka ta jest uważana za jeden z najlepszych przewodników terenowych na świecie do rozpoznawania ptaków. Autor Lars Svensson opisał w niej około 1000 gatunków, które lęgną się lub są regularnie spotykane w Europie, Afryce Północnej i części Bliskiego Wschodu.

Obecne, trzecie wydanie zostało całkowicie zaktualizowane i rozszerzone o 32 strony. Na licznych tablicach z rysunkami wstawiono nowe ilustracje. Z kolei opisy ptaków w wielu przypadkach zostały poprawione lub napisane całkowicie na nowo. Dogłębnie przerobiono działy dotyczące ptaków szponiastych, rybitw i nurów.

W części głównej opisano 732 gatunki. Pokrótce wspomniano także o 66 gatunkach zalatujących. Kolejne 36 gatunków to uciekinierzy z niewoli lub ptaki introdukowane przez człowieka, tworzące obecnie dzikie samodzielnie się utrzymujące populacje. Dalsze 142 gatunki wyjątkowo zalatujące z innych kontynentów zostały jedynie wymienione.

Opisy zawierają informacje o wielkości ptaków, ich cechach diagnostycznych potrzebnych do oznaczania każdego gatunku, w zależności od płci, wieku i pory roku. Do tego przedstawiają siedlisko życia, zasięg występowania, a także najczęstsze głosy. Na mapach, przygotowanych dla większości gatunków, zobrazowano rozmieszczenie ptaków w okresie lęgowym, podczas przelotów i zimowania.

W polskim tłumaczeniu książki znalazły się informacje o obszarze występowania poszczególnych gatunków w naszym kraju i ich statusie liczebności, podanym za pomocą symboli, dzięki którym można się szybko zorientować, czy dany gatunek jest u nas pospolity, czy też zalatuje tylko sporadycznie, czy jest to ptak lęgowy, czy nie, jak również czy jest osiadły, czy wędrowny.

Na ponad 4000 pięknych ilustracji pokazano wygląd ptaków i różnice w szacie w zależności od płci, wieku, pory roku i rozmieszczenia. W opisach rysunków zwrócono uwagę na ważne cechy rozpoznawcze ptaków, a wiele ilustracji pokazuje ptaki w ich typowym środowisku.

Przewodnik ten jest niezastąpioną pomocą w ornitologicznych wyprawach terenowych, jak i przy poznawaniu ptaków w domowym zaciszu. To lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników ptaków, zarówno tych zaawansowanych, jak i dopiero rozpoczynających swą ornitologiczną przygodę.

Detale

 • Autor: 

  Lars Svensson, Ilustrator: Killian Mullarney, Dan

 • Format: 

  200x140 mm

 • Ilość stron: 

  480

 • ISBN: 

  9788377636473

 • Oprawa: 

  twarda

 • Rok wydania: 

  2023

Polecamy