Wprowadzenie do książki
Gospodarka Dobra Wspólnego
Współczesny system gospodarczy bazuje na dwóch podstawowych zasadach - konkurencji oraz bezwzględnym pomnażaniu zysków. Zdominowany jest przez gigantyczne korporacje i instytucje finansowe, które zamiast rozwoju oraz pozytywnej ewolucji okazują się być podmiotami blokującymi rozwiązywanie takich światowych problemów jak – dewastacja środowiska, rabunkowa eksploatacja zasobów Ziemi, rosnące nierówności społeczne, bezrobocie, ubóstwo, zmiany klimatyczne oraz negatywne aspekty globalizacji.
Czy jest wyjście z tej sytuacji? Na pewno nie mogą to być kosmetyczne zmiany w ramach dotychczasowych mechanizmów i systemów. Odpowiedzią na potrzeby współczesnego świata może stać się nowy model ekonomii opracowany przez austriackiego politologa, ekonomistę i socjologa Christiana Felbera tzw. GOSPODARKA DOBRA WSPÓLNEGO, pokazująca model gospodarki przyszłości jako alternatywy zarówno dla kapitalizmu gospodarki rynkowej, jak i gospodarki centralnie planowanej.
Gospodarka Dobra Wspólnego nie jest zbiorem pobożnych życzeń czy utopijnych idei, które nie mając szans na odzwierciedlenie w rzeczywistości jedynie grają na emocjach odbiorców. W książce przedstawione są realistyczne mechanizmy – już działające w kilkuset przedsiębiorstwach na całym świecie - które bazując na pozytywnych aspektach ludzkiej psychiki wyniesionych ze zdrowych relacji międzyludzkich znajdują swoje odzwierciedlenie również w gospodarce i biznesie.
Christian Felber – urodzony w1972 roku w Salzburgu, Austria – socjolog, pisarz, profesor na Uniwersytecie Ekonomicznym w Wiedniu, członek i współzałożyciel globalnego ruchu sprawiedliwości Attac (Austria), twórca koncepcji „demokratycznej bankowości” oraz „Gospodarki Dobra Wspólnego” – ogólnoświatowego projektu społeczno-gospodarczego opartego na zrównoważonym rozwoju, solidarności, współpracy i sprawiedliwym podziale dóbr na wszystkich obszarach życia.
Szczegóły
-
Autor:
Christian Felber
-
Tytuł oryginału:
Die Gemeinwohl-Ökonomie
-
Objętość:
200
-
Oprawa:
Miękka
-
Format:
14.5x20.0cm
-
ISBN:
978-83-936119-7-3
-
Tłumacz:
Emilia Skowrońska
-
Rok wydania:
2014