Wprowadzenie do książki
Ilustrowana kamasutra
Tekst traktatu przedstawia świat, w którym seks jest otwarcie wyznawany, rozważany i stanowi sferę doznań, którą należy się delektować bez zahamowań. Autorzy i dawni Czytelnicy Kamasutry nigdy nie uważali, że kwestie erotyki należy trzymać w ukryciu, rozmawiać o nich przepełnionym winą szeptem.
Właśnie otwartość i zupełny brak typowego dla społeczeństw Zachodu poczucia winy (w sprawach seksu) sprawiły, że Kamasutra tak nieodparcie urzeka czytelników. Tekst tej opowieści jest z gruntu realistyczny i pełen zdrowego rozsądku, a mimo to gruntownie zarysowuje czytelnikowi pewien idealny świat. Nie jest to jednak świat seksualnego przyzwolenia na wszystko, a bardziej świat zmysłów, w którym partnerzy na równych prawach i dobrowolnie dzielą doznania erotyczne, bez stawiania jakichkolwiek jednostronnych warunków wstępnych czy doświadczania stresów. Na tym właśnie polega kontrast między współczesnym poskramianiem (popędu) i nerwicą płciową a pradawną koncepcją swobody i odprężenia, której to właśnie książka zawdzięcza niesłabnącą popularność.
Niech wystarczy jeden tylko przykład. W Kamasutrze znajduje się rozdział poświęcony temu, co dziś zwykło się nazywać „seksem grupowym” -kiedy to jeden mężczyzna jednocześnie kocha się z dwiema lub więcej kobietami lub kiedy jedna kobieta posiada jednocześnie kilku mężczyzn. XX-wieczne kody zachowań seksualnych nakazują monogamię jako związek najwłaściwszy, wręcz dowodzą supremacji tego typu pożycia. Zatem te fragmenty Kamasutry dla wielu ludzi jawią się jako czysta fantazja - jako coś, czego nie da się osiągnąć z przyjaciółmi, ale co można prawdopodobnie mieć za pieniądze. Niektórzy uznają takie akty za z gruntu niemoralne lub perwersyjne.
Tymczasem Kamasutra takie formy współżycia interpretuje na gruncie rozkoszy życia w społeczeństwie, podbudowując stosownym kodeksem moralnym. Innym wprawdzie od tego, który nam wpojono, ale jednak moralnym. Jego częścią są miłość, szacunek i przyzwolenie, ale równie ważne są status, a czasem i istota związku istniejącego między uczestnikami igraszek.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Roger Baker
-
Tytuł oryginału:
The Illustrated Kama Sutra
-
Liczba stron:
129
-
Wymiary:
200x245
-
Oprawa:
Twarda
-
ISBN:
978-83-7175-737-2
-
Tłumacz:
Jacek Sikora
-
Rok wydania:
2010