Wczytuję dane...
KOD: 83-246-0867-2
Autor: Bonnie S. Gordic,Bethany A. Teachman
EAN: 8324608672
Koszt wysyłki od: 9.90 PLN
Wydawca: Sensus

Wprowadzenie do książki

Jak pokonać zaburzenia odżywiania u dzieci?

   Książka Jak pokonać zaburzenia odżywiania u dzieci? została podzielona na siedem rozdziałów, z których każdy zajmuje się innym aspektem zaburzeń odżywiania. W każdym rozdziale opisaliśmy powszechnie panujące mity i poparte badaniami naukowymi fakty na dany temat, zamieściliśmy również często zadawane pytania. W każdym rozdziale pojawiają się także prawdziwe historie osób, które w walce z chorobą musiały stawić czoła różnym wyzwaniom. Na końcu rozdziału znajdują się ćwiczenia interaktywne, dzięki którym będziesz mógł zastosować wiadomości przeczytane w danym rozdziale do sytuacji Twojej rodziny.
   Na samym początku chcemy podkreślić kilka istotnych spraw, dotyczących zaburzeń odżywiania i możliwości pomocy, jakiej rodzina może udzielić choremu:

   Koncentracja na wsparciu chorego, a nie na obwinianiu się. Wiele osób uważa, że skoro ich dziecko cierpi na zaburzenia odżywiania, to pewnie popełniły jakiś błąd wychowawczy. Nie o to chodzi. Udowodniono, że na pojawienie się zaburzeń odżywiania ma wpływ wiele złożonych czynników, takich jak presja środowiska, osobowość, predyspozycje genetyczne i szczególne wydarzenia życiowe. Celem zawartych w tej książce porad nie jest ocenianie ani obwinianie członków rodziny chorego, ale raczej wskazanie tych aspektów funkcjonowania rodziny, które stanowiłyby wsparcie w procesie leczenia dziecka i pomogłyby mu w powrocie do zdrowia. Porady dotyczą również spraw, które są problemem w codziennych relacjach rodziny i dziecka, a także trudności, które pojawiają się podczas terapii. Zdajemy sobie sprawę z tego, że pojawienie się u dziecka zaburzeń odżywiania może wywołać u rodziców frustrację i przerażenie. Ale jeśli szukasz odpowiedzi na nurtujące Cię pytania w tej książce, oznacza to, że zrobiłeś krok naprzód w kierunku rozwiązania Waszych problemów i rozpoczęcia terapii.

   Każdy człowiek jest inny. Mówienie ogólnie o zaburzeniach odżywiania jest łatwe, ale przecież między anoreksją, bulimią czy kompulsywnym objadaniem się istnieją znaczące różnice. Każde z tych trzech głównych zaburzeń jest szczegółowo opisane, dzięki czemu będziesz mógł zrozumieć, jak cele terapii różnią się w zależności od indywidualnych symptomów u chorego. Najbardziej rozpowszechnionym zaburzeniem wśród nastolatków i dzieci jest bulimia, więc większość informacji zawartych w poradniku będzie dotyczyła tego zaburzenia. W książce znajdują się również informacje o anoreksji i jej symptomach, takich jak ograniczanie jedzenia czy obsesyjne koncentrowanie się na osiągnięciu niskiej wagi ciała.
    Tak jak różne formy zaburzeń odżywiania wymagają zastosowania innego rodzaju terapii, tak też osoby z tym samym rodzajem choroby wymagają indywidualnego podejścia w leczeniu. Każda chora osoba ma swoje indywidualne doświadczenia i specyficzne potrzeby. Dlatego niektóre tematy poruszone w tym poradniku mogą dotyczyć Twojej sytuacji, a niektóre będą zupełnie nieadekwatne. Nie powinieneś zakładać, że wszystkie opisane symptomy danego zaburzenia występują u Twojego dziecka. Zachęcamy raczej do przeanalizowania przedstawionych tu strategii i wybrania z nich tych, które najlepiej opisują problem Twojej rodziny, żeby później, zgodnie ze wskazówkami poradnika, zdecydować, jak ten problem rozwiązać.
   Równocześnie musisz pamiętać o tym, że potrzeby Twojego dziecka są indywidualne i będą zależały od etapu jego rozwoju, wieku i osobistych doświadczeń. W naszej książce zawarliśmy wiele porad i przykładowych rozwiązań, dlatego zanim wybierzesz któreś z nich, pomyśl o indywidualnych możliwościach dziecka.

   Zaangażowanie rodziny jest bardzo ważne. Skoro czytasz tę książkę, to pewnie chciałbyś pomóc swojemu dziecku. Ta kwestia jest bardzo ważna, ponieważ im młodsze jest dziecko, tym większe znaczenie ma zaangażowanie rodziny w terapię. Jeśli dziecko mieszka z rodzicami, zaangażowanie rodziny w terapię jest również istotne ze względu na ogromną rolę, jaką w procesie powrotu do zdrowia odgrywa najbliższe otoczenie dziecka. Chociaż jest to trudniejsze w sytuacji, w której dziecko studiuje lub wyprowadziło się z domu i mieszka z dala od rodziny, to jakakolwiek forma jej obecności w leczeniu jest korzystna dla pacjenta. Jesteśmy przekonani, że wsparcie rodziny bardzo pomaga w wyzdrowieniu jednego z jej członków. Zachęcamy Cię do pracy z dzieckiem podczas terapii, ponieważ wyzdrowieniu sprzyja atmosfera współpracy, a nie rodzinnych przepychanek. Udział rodziny w leczeniu dziecka może przybrać różne formy, a plan terapii indywidualnej i rodzinnej zostanie opracowany w oparciu o Wasze indywidualne potrzeby i możliwości.

   Szukaj profesjonalnej pomocy. Ten poradnik ma dostarczyć informacji i wiadomości na temat zaburzeń odżywiania i podpowiedzieć Ci, jak wspierać dziecko podczas terapii. Nie może jednak zastąpić profesjonalnego leczenia. W pierwszym rozdziale poruszony został temat symptomów zaburzeń odżywiania oraz ich poważnego wpływu na zdrowie fizyczne i psychiczne dziecka. Jeśli u Twojego dziecka zauważyłeś kilka poważnych sygnałów ostrzegawczych, wskazujących na zaburzenia odżywiania, współpraca z lekarzem specjalizującym się w leczeniu tej choroby jest bardzo ważna. Chociaż rozmawianie o własnych problemach z obcą osobą może być trudne, konsekwencje zaburzeń odżywiania mogą być zbyt poważne dla zdrowia dziecka, żebyś sam dał radę unieść ich ciężar.

   Zaburzenia odżywiania to poważna choroba, ale uleczalna. Kiedy dziecko choruje, rodzice mogą poczuć się zniechęceni i zwątpić w możliwość wyleczenia, jednak wierzymy, że najlepszą rzeczą, jaką możesz w tej sytuacji zrobić dla dziecka, to zachować nadzieję i okazać mu wsparcie. W naszej klinice spotykaliśmy się z przypadkami osób, które cierpiały na zaburzenia odżywiania przez wiele lat i którym udało się wyjść z choroby, pozostać w zdrowiu i czerpać radość z życia. Droga do pełnego wyleczenia bywa długa i żmudna, de mamy nadzieję, że Ty i Twoje dziecko będziecie walczyć o zdrowe i szczęśliwe życie.

Szczegółowe Informacje

  • Autor: 

    Bonnie S. Gordic,Bethany A. Teachman

  • Tytuł oryginału: 

    Helping Your Child Overcome an Eating Disorder: What You Can Do at Home

  • Liczba stron: 

    280

  • Wymiary: 

    150x210

  • Oprawa: 

    Miękka

  • ISBN: 

    83-246-0867-2

  • Tłumacz: 

    Anna Kanclerz

  • Rok wydania: 

    2007

Polecamy
Klienci, którzy kupili ten produkt wybrali również...