Wprowadzenie do książki
Jak przetrwać z rodziną? Trening
Książka Jak przetrwać z rodziną? powstała z myślą o tym, by pokazać Ci, jak rozpoznawać konflikty. Proponuje rozmaite metody, które pomogą Ci je zakończyć. Można ją z grubsza podzielić na trzy części.
Część pierwsza (rozdział pierwszy) dotyczy podstawowego zagadnienia: działania Twojego mózgu pod wpływem stresu. Istoty ludzkie rodzą się, mając trwale zapisane pewne wady i Twój umysł będzie źle funkcjonował pod wpływem zbyt dużej presji. Jest ważne, byś zdawał sobie sprawę z tych niebezpieczeństw, rozumiał, w jaki sposób możesz zachować jasność umysłu pomimo pojawiających się przeciążeń, i wiedział, co robić, gdy mózgi osób otaczających Cię zaczynają nieprawidłowo funkcjonować. Wszystkie inne umiejętności zależą od kondycji Twojego mózgu, więc od niego powinieneś zacząć.
Część druga (rozdziały od drugiego do piątego) mówi o rozpoznawaniu różnych typów konfliktu. Mój model pokazuje, że poszczególne typy konfliktu funkcjonują na odmiennych zasadach i że w związku z tym różne metody będą w ich przypadku skuteczne. W tej części znajdziesz wyjaśnienie wielu pozornie niewytłumaczalnych zachowań członków Twojej rodziny. Co więcej, w tych rozdziałach zostaną Ci zaproponowane konkretne rozwiązania. Tak jak w przypadku właściwego leku, który może zwalczyć daną chorobę, te rozdziały pomogą Ci zrozumieć, na czym polega dany konflikt, i znaleźć to, co pomoże Ci go zakończyć.
Trzecia i ostatnia część (rozdziały od szóstego do dziewiątego) to materiał dotyczący radzenia sobie z powszechnie pojawiającymi się kryzysami. Aby uniknąć typowych z pozoru, niewidocznych pułapek, przeczytaj rozdział szósty, dotyczący czynników wywołujących rodzinny konflikt. By uniknąć kryzysów komunikacyjnych, które są plagą wielu rodzin, przeczytaj rozdział siódmy, który mówi o bezpośredniej i niebezpośredniej komunikacji. Wszystko to są praktyczne i użyteczne w życiu codziennym umiejętności, które pomogą Ci uniknąć wielu problemów.
Książka Jak przetrwać z rodziną? została przygotowana jako poradnik interaktywny, który stawia Ci pytania dotyczące Ciebie i takie, które mogą Cię zainteresować. Jest pomyślana jako coś, z czym można działać, a nie coś, co jedynie można przemyśleć.
Do wykonywania zalecanych ćwiczeń przygotuj sobie dziennik lub notatnik. Ten osobny notatnik jest niezbędny do zapisywania przemyśleń i odpowiedzi na pytania, które będą się pojawiały w ramach ćwiczeń. Ale najbardziej skorzystasz, zapisując swoje pomysły podczas czytania. Wiesz jak to bywa — możesz mieć wspaniały pomysł czy wgląd w sytuację i nie zapisać tego, a następnego dnia okazuje się, że nie potrafisz sobie dokładnie przypomnieć, czego on dotyczył. Uchwyć swoje pomysły, zapisując je na bieżąco.
Możesz mieć trudności w stosunkach ze swoją rodziną. Możliwe, że jej członkowie nigdy się nie zmienią, ale Ty możesz to zrobić; możesz całkowicie zmienić swoje zachowanie, tak że ich problemy przestaną mieć na Ciebie tak wielki wpływ. Konflikt może być wyczerpujący, ale bywa również wyzwalający, gdy już nauczysz się unikać starych wzorców.
Życzę powodzenia na tej drodze. Może nawet ją polubisz.
Szczegółowe Informacje
-
Autor:
Andra Medea
-
Tytuł oryginału:
Going Home without Going Crazy
-
Liczba stron:
240
-
Wymiary:
176×250
-
Oprawa:
Miękka
-
ISBN:
978-83-246-0970-3
-
Tłumacz:
Magdalena Zamorska
-
Rok wydania:
2007