Polskie Sieroty Z Tengeru
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-7510-349-6
Autor: Lynne Taylor
Koszt wysyłki od: 6.90 PLN
Wydawca: Rebis

Pakiet książek

Polskie sieroty z Tengeru

   We wrześniu 1949 roku grupa 123 sierot, uchodźców z Polski, przybyła do Halifaksu w Nowej Szkocji na pokładzie statku Heintzel-man. Kilka tygodni później dołączyła do nich kolejna, mniejsza grupa. Wszystkie dzieci pochodziły z obozu dla uchodźców w północnej Tanganice (obecnie Tanzania) - opodal miasta Arusza, w wiosce zwanej Tengeru - zamieszkanego przez kilka tysięcy Polaków. Patronem ich podróży był arcybiskup Montrealu, poruszony niedolą sierot porzuconych w Afryce Wschodniej.
   To, co miało być prostą przeprowadzką imigrantów, nim dotarli do brzegów Kanady, stało się incydentem na skalę międzynarodową. Gdy w drodze do Ameryki Północnej podróżowali po Europie, komunistyczne władze Polski w publiczny, hałaśliwy sposób zaatakowały Międzynarodową Organizację Uchodźców, Kanadę, Stany Zjednoczone oraz Wielką Brytanię, oskarżając je o porwanie dzieci, które ponoć miały zostać siłą oderwane od swych rodzin w ojczyźnie, by stać się niewolniczą siłą roboczą na kanadyjskich farmach i w fabrykach. Rząd polski śledził losy dzieci, odkąd opuściły Afrykę, by przez Włochy i Niemcy dotrzeć aż do Quebecu, gdzie znalazły schronienie. Nie zważając na protesty Warszawy, władze Kanady odmówiły wydania sierot. Polska podjęła jeszcze kilka prób dyplomatycznych, nim pozostawiła dzieci w spokoju, by mogły zbudować sobie życie na nowo w gościnnej Kanadzie.
   Ich daleka droga z Polski do Kanady, przez Afrykę, była nader kręta. Rozpoczęła się w lutym 1940 roku, wraz z pierwszą z czterech fal masowych deportacji Polaków z Kresów Wschodnich, wywożonych przez radzieckiego okupanta w głąb ZSRR. Wiosną 1942 roku, w ramach programu tworzenia Armii Polskiej z deportowanych Polaków oraz polskich jeńców wojennych, dzieci i ocalali członkowie ich rodzin znaleźli się wśród dziesiątek tysięcy ludzi, którym udało się dotrzeć do Uzbekistanu i Kazachstanu, a następnie do Iranu (ówczesnej Persji). W poprzednich dwóch latach śmiertelność w tej grupie była przerażająco wysoka, toteż gdy Polacy dotarli do Iranu, była wśród nich liczna gromada sierot oraz „dzieci bez osób towarzyszących”, czyli z różnych przyczyn oddzielonych od swych rodziców. Polskie Siły Zbrojne przerzucono wkrótce do    Palestyny i innych miejsc, by walczyły u boku wojsk brytyjskich; równie szybko rozproszono cywilów po całej Brytyjskiej Wspólnocie Narodów i jeszcze dalej, kierując ich do obozów uchodźców. Ten sam los spotkał sieroty. W 1948 roku sporą ich grupę zebrano w Tengeru, gdzie znajdował się duży sierociniec. To właśnie one rok później trafiły do Kanady. Choć brzmi to patetycznie, ich życiowa podróż była naprawdę niewiarygodna, a cała prawda o niej tkwi w szczegółach.
   Wspólne doświadczenia wytworzyły między dziećmi z Tengeru silną więź, która do dziś łączy niemłodych już ludzi rozsianych po całej Kanadzie. Pozbawione rodziców, nauczone w bardzo młodym wieku nieufności do władz, dzieci te mogły szukać oparcia tylko w sobie nawzajem. Na pytanie o to, jakim cudem przetrwały, odpowiadają rzeczowo: „Człowiek robił, co musiał. Czy miał inne wyjście?” Czy była to wola boża, szczęście, talent czy niespotykana determinacja - tego nie wie nikt, lecz wbrew rachunkowi prawdopodobieństwa, dzieci z Tengeru przeżyły.

Szczegóły

 • Autor: 

  Lynne Taylor

 • Tytuł oryginału: 

  Polish Orphans of Tengeru: The Dramatic Story of Their Long Journey to Canada 1941-49

 • Objętość: 

  302

 • Oprawa: 

  Twarda

 • Format: 

  155x230

 • ISBN: 

  978-83-7510-349-6

 • Tłumacz: 

  Maciej Szymański

 • Rok wydania: 

  2010

Polecamy