Jak Rozpoznać Kłamcę
Wczytuję dane...
KOD: 978-83-246-0961-1
Autor: Gregory Hartley, Maryann Karinch
Koszt wysyłki od: 4.90 PLN
Wydawca: One Press

Wprowadzenie do książki

Jak rozpoznać kłamcę. Dlaczego ludzie nie mówią prawdy i jak ich na tym przyłapać

Dlaczego potrzebujesz tej książki?

   Nasze ciała, w tym nasze mózgi, odznaczają się nadzwyczajnymi podobieństwami, jak również uderzającymi różnicami. Wszyscy mamy taką samą zasadniczą budowę fizyczną — serce, usta, kark, korę mózgową i tak dalej. Ale ja jestem patykowatym, rudym mężczyzną o dużych uszach i paciorkowatych oczach, a Ty prawdopodobnie wyglądasz zupełnie inaczej. Dodajmy do tego religię, kulturę, wykształcenie i inne charakterystyczne cechy niezwiązane z wyglądem fizycznym, które odróżniają mnie od Ciebie, a wtedy różnice pomiędzy nami jeszcze się pogłębią. Czy więc stwierdzenie, że wszyscy nadajemy takie same sygnały, kiedy kłamiemy lub odczuwamy stres, może być prawdziwe? I nie, i tak. Nie jest prawdą, że każdy z nas odwraca wzrok w prawo, kiedy kłamie, ale niektórzy z nas tak robią. Nie jest prawdą, że wszyscy ludzie krzyżują ramiona, kiedy nie chcą, by ktoś pogwałcił ich przestrzeń prywatną, ale niektórzy z nas tak robią.    Możemy postawić stanowcze tezy dotyczące zaledwie niektórych spraw, takie jak ta, że ludzie odczuwający silny niepokój naprawdę wydzielają nieprzyjemny zapach.
   Zoolog Desmond Morris, autor klasycznych dziel na temat behawioralnych podobieństw pomiędzy ludźmi, a naszymi prymitywnymi przodkami, małpami człekokształtnymi, dał nam podstawy do udokumentowania, w jaki sposób najprawdopodobniej zareagujemy na określone bodźce. Jego wnioski nie powinny być jednak traktowane jako ostateczne i dlatego nie mogę dać Ci do ręki prostej listy sposobów na namierzenie kłamcy. To, co mogę zrobić, to nauczyć Cię, jak w indywidualnych sytuacjach określić, czy ktoś kłamie — za sprawą słuchania tego, co ta osoba mówi lub czego nie mówi. Mogę Ci również zaprezentować przydatne w egzekwowaniu prawdy oraz odpieraniu czyichś ataków kroki, które mają skłonić Cię do wyjawienia informacji, jakie chcesz zachować dla siebie.
   Książka Jak rozpoznać kłamcę to praktyczny poradnik, dzięki któremu dowiesz się o istnieniu skomplikowanych narzędzi psychologicznych stosowanych przez śledczych oraz nauczysz się, jak ich używać. Potrzebujesz tej książki, jeśli ktoś Cię okłamał, zmanipulował lub zapędził Cię do narożnika. Potrzebujesz tej książki, jeśli utrzymujesz ważne dla Ciebie stosunki — ze współmałżonkiem, szefem, rodzicem, klientem, dzieckiem, pracownikiem, przyjacielem — w których brak szczerości. Nie chcesz przecież kroczyć przez życie z przyczepioną etykietką „ofiara” lub „frajer”. Aby mieć pewność, że nie zyskasz takiej etykietki, powinieneś opanować techniki opisane w książce Jak rozpoznać kłamcę, ponieważ to one dadzą Ci to, co nazywam „nadzwyczajnymi umiejętnościami interpersonalnymi”.
   Ta książka nie dotyczy jednak tylko tego, jak poradzić sobie w związku z niewiernym partnerem lub manipulującym Tobą szefem. Techniki, które pomogą Ci odmienić te sytuacje, to te same techniki, dzięki którym będziesz miał ostatnie słowo w negocjacjach dotyczących zarobków, osiągniesz planowane wyniki u potencjalnego klienta, a czasem nawet zrozumiesz, dlaczego powinieneś zakończyć jakiś kontakt handlowy lub prywatny związek. Pomogą Ci w rozmowie o pracę, zarówno gdy ją przeprowadzasz, jak i wówczas, gdy jesteś na nią zaproszony, oraz w zdobywaniu potencjalnych klientów. Prawnicy, którzy muszą przejrzeć czyjś charakter i zdecydować o czyjejś prawdomówności, znajdą tu mnóstwo wiarygodnych sztuczek. Każdy, kto próbuje przetrwać na rynku kawalerów do wzięcia, mieszka z nastolatkami lub jest członkiem parlamentu, znajdzie tu sposoby na to, by sobie poradzić i wygrać.
   Ludzie często pytają mnie, czy wykorzystuję swoje umiejętności wobec mojej rodziny lub przyjaciół. Odpowiedź brzmi: „Nie... dopóki mam powody, by im ufać”.

— Greg Hartley

Szczegółowe Informacje

 • Autor: 

  Gregory Hartley, Maryann Karinch

 • Tytuł oryginału: 

  How to Spot a Liar

 • Liczba stron: 

  312

 • Wymiary: 

  148×210

 • Oprawa: 

  Miękka

 • ISBN: 

  978-83-246-0961-1

 • Tłumacz: 

  Emilia Hahn

 • Rok wydania: 

  2007

Polecamy